
Az alapblog.hu-nak adott interjúban a Berkley Egyetem gazdaságtörténésze, az IMF volt főtanácsadója súlyos politikai válság kialakulásától tart Európában.
Görögországra csak a rossz várhat
Az interjúban természetesen szó esett a görög drámáról is, melynek kapcsán a professzor a következőket nyilatkozta: „Görögországra csak a rossz várhat. Ha bennmarad és végrehajtja a megszorításokat, akkor gazdasága még mélyebb recesszióba zuhan; ha kiszáll, akkor az életszínvonal az évtizedekkel ezelőtti szintre süllyed, a munkanélküliség minimálisan 30 százalék körül stabilizálódik.”
Tehetetlen eurózóna
Eichengreen az eurózóna jelenlegi helyzetét is értékelte, mely szintén meglehetősen negatív hangvételűvé sikeredett. „Az eurózóna tehetetlenség állapotában leledzik. Schäuble német pénzügyminiszter mini monetáris uniót hozna létre néhány északi-, északnyugat-európai országgal közösen. Olasz kollégája viszont történelmi szükségszerűségnek tartja a jelenleg létező eurózóna tagjai közötti totális unió mielőbbi megalkotását. Cameron brit miniszterelnök viszont – igaz, hazája nincs is benne az övezetben – visszatérítené az Uniót egy kölcsönös előnyökre épülő gazdasági csoportosulássá. Ilyesfajta kiúttalanságot sejtető helyzetben még nem volt Európa azóta, hogy 1957-ben elhatározták az Unió beindítását. Pesszimistább vagyok, mint az utóbbi évtizedekben bármikor.”
Óriási zuhanás a kínai tőzsdén - na bumm
Az interjúban a kínai részvénypiacok zuhanásáról is kifejtette véleményét a szakértő. Álláspontja szerint a keleti ország részvénypiacának zuhanása nem jelentős esemény a világgazdaság és a pénzpiacok alakulása szempontjából.
„A sanghaji tőzsdét úgy találták ki, úgy működtetik, hogy az nem válhatott a globális tőkepiacok részévé. Tehát a részvényárfolyamok ottani zuhanása nem izgalmas a mi szempontunkból." A professzor kutatásai szerint, vészesen lassulhat a kínai gazdaság. "Nem osztom azok nézetét, akik szerint ez a lassulás majd megáll az évi 6-7 százalékos szinten. A dinamika azt sugallja, hogy ha a 10-12 százalékos GDP-növekedés relatíve gyorsan 7 százalékosra tudott szűkülni, akkor a 7 százalékos bővülés lemehet akár 3 százalékosra is.”