A társadalom elöregedése gazdasági szempontból súlyos probléma, ám úgy tűnik, a kínaiak esetén ez együtt jár azzal, hogy a könnyebb, szabadabb életet választják a család helyett. Kínában a nyugati világban ismert Valentin-nap az úgynevezett Oixi fesztivál, ez a kínai naptár hetedik hónapjának hetedik napjára esik. Mianyangban, Szecsuán tartomány második legnagyobb városában az önkormányzat élő közvetítésben akarta bemutatni az ezen a napon házasságot kötő párok ceremóniáit. A nap idén augusztus 22. volt, ám a tervet aláásta, hogy alig voltak olyanok, akik találkozni akartak volna az anyakönyvvezetővel - derül ki az Al Jazeera a kínaiak házasodási kedvének visszaeséséról szóló cikkéből. Ezért az élő közvetítést megszakították és inkább a város festői részleteit mutató képsorokat vetítettek a nézők szeme elé.
A történet szimbóluma lehetne annak, hogyan hanyatlik a kínai fiatalok házasodási kedve annak ellenére, hogy a kormány mindenféle eszközzel, leginkább a tradíciók felmelegítésével igyekszik javítani azt. Ettől remélik a születések számának növekedését, ami fékezhetné a társadalom vészes elöregedését, ami számos más országban is komoly problémát jelent.
A kínai statisztika mindent elárul. Míg 2013-ban 13,5 millió pár kötött házasságot, 2022-ben már csak 6,8 millió. Ezzel egyidejűleg a válások száma is nőtt. A fiatalok egyre nagyobb része választja a szingliséget. A hírportál riportjában megszólaló fiatal nők és férfiak úgy érzik, hogy a házasság inkompatibilis modern, laza életmódjukkal. Ha a párok összeházasodnának, az sokba kerülne, nem beszélve a gyermekvállalásról. Eközben hozzájuk igazodva kialakult az áru- és szolgáltatáskínálatnak rájuk szabott ága, a „szingligazdaság”.
Maguk előtt látják szüleik példáját, akik inkább boldogtalan házasságban élnek, hogy elkerüljék a válás „szégyenét”. Nem tesz jót a házasság intézményének, hogy egymás követik a horrorsztorik a családon belüli erőszakról. A brutális férjek számos esetben komoly sérüléseket okoztak feleségüknek és előfordul, hogy megölik őket. Jessica Fu az egyik példa a házasságot elutasító nők közül. Azt mondta az Al Jazeerának, hogy a randizást egyáltalán nem a férjfogás lehetőségének tekinti, hiába próbálják szülei és rokonai ebbe az irányba terelni. A koronavírus-járvánnyal járó bezártság után igyekszik jól érezni magát mások társaságában, és mára megszabadult a „házasságstressztől”, ami korábban beárnyékolta a randijait.