„Az izraeli rezsim és ezen belül Netanjahu-miniszterelnök mindent megtesz a katonai irányú eszkalációiért vagy megoldásért, és a lehető legkevesebb szót ejt a politikai megoldásról” – jelentette ki Káncz Csaba, lapunk állandó szerzője az ATV Start című műsorában az Izrael és a Hamász között több mint egy hónapja dúló háborúval kapcsolatban.
Hozzátette: eközben az Egyesült Államok kormányán is akkora a nyomás, hogy a külügyminiszter és az elnök is azt hangsúlyozza: a kétállami megoldás az előrevezető út. Ezt húzta alá a 2002-es szaúdi békejavaslat is, amit Izrael elutasított.
"Netanjahu súlyos tehertétel"
Káncz Csaba szerint a világnak „rá kell szorítania az izraeli rezsimet, hogy politikai irányba haladjanak előre a dolgok, bármennyire is szörnyű, ami történt október 7-én.” (A palesztin szélsőséges iszlamista szervezet ekkor hajtotta végre terrortámadását Izrael ellen.) Ezzel kapcsolatban már zajlanak megbeszélések a Fehér Ház zárt ajtajai mögött.
„Netanjahut minél előbb ad acta kell tenni, túszul ejtette az izraeli kormányt, túszul ejtette Izraelt, először csak belpolitikailag, és most már egyre inkább nemzetközi politikailag is” – fűzte hozzá lapunk állandó szerzője.
Szerinte az izraeli miniszterelnök „súlyos tehertétel” a régió és a világ számára. Sem az izraeli vezetés, sem a Hamász nem hiteles. Netanjahu – mint fogalmazott – a börtön kapujában áll (megvesztegetés és család vádjával zajlik eljárás vele és szövetségeseivel szemben), és előremenekül a probléma úgynevezett megoldásával.
Hozzátette: nem lehet napi 130 (az izraeli légicsapások által megölt) palesztin gyereket odaállítani a több milliárdos muszlim népesség elé, mondván, hogy ez a járulékosa kára az október 7-i terrorcselekménynek.
A külpolitikai szakértő szerint „exponenciálisan emelkedik a muszlim világ lakosságának a feszültsége, amire reagálniuk kell a rezsimeknek.” Rijádban szombaton például rendkívüli Arab Liga-, vasárnapi pedig egy további találkozó lesz: előbbin az angol külügyminiszter (James Cleverly), utóbbin az iráni elnök (Ebrahim Raisi) vesz részt .
„Tehát nagyon komoly helyezkedés van a muszlim vezetés részéről, valamint Kína és a Globális Dél részéről” – hegyezte meg. Kína már elfoglalta az eurázsiai tengely vezető pozícióját, és most akarja elfoglalni a Globális Dél vezetői pozícióját.
"Nem Washington az erősebb fél"
Káncz Csaba kitért a Hamász által túszul ejtett foglyok kérdésére is. Szerinte Katar az Egyesült Államokkal összefogva már tárgyal 10-15 túsz szabadon engedéséről egy humanitárius tűzszünetért cserébe. Ugyanakkor nem valószínű, hogy a túszok ügyére belátható időn belül megoldás lehet.
Az amerikai elnök, Joe Biden és Netanjahu közötti hét eleji telefonbeszélgetés azt mutatja, hogy „Washington nem az erősebb fél ebben a játszmában”. (Biden a harcok három napos szüneteltetésére kérte az izraeli kormányfőt, egyelőre mindhiába.)
Diplomáciai reputációja ebben az ügyben is „napról napra csökken”, Netanjahu pedig „a saját agendáját viszi”.
Lapunk állandó szerzője beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok komoly katonai erőkkel vonult fel a térségben: két anyahajó mellett már egy atomtengeralattjáró is befutott a Perzsa-öbölbe „Ez Irán számára egy üzenet”, mondta arra utalva, hogy Washington az erődemonstrációval kívánja megakadályozni Irán belépését a háborúba.
A Hamász terrortámadásaiban több mint 1400 ember gyilkolt meg hivatalos közlések szerint. Az izraeli válaszcsapások már mintegy 10 500 embert, köztük több mint 4300 gyereket öltek meg a gázai hatóságok adatai szerint, és további ezrek vannak a romok alatt. Az ENSZ azonnali tűzszünetre szólított fel a kibontakozó humanitárius katasztrófa miatt.