A szerdai nap kétségtelenül legfontosabb eseménye a Fed tegnapi kamatdöntő ülése volt. Az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény nem változtatott az irányadó, 0-0,25 százalék rátáján, az egyéb programokon igen, és a sajtótájékoztatón is több érdekesség elhangzott. Ezekről és a Fed korábbinál optimistábbra fazonírozott gazdasági előrejelzéséről ebben a cikkben számoltunk be.
A kedvező hírek ellenére a vezető amerikai tőzsdék nem mindegyike reagált pozitívan. Csak a félezer amerikai vállalat részvényeinek mozgását leképező S&P 500-as és a technológiai szektor Nasdaq Composite Indexe tudott emelkedni, 0,18, illetve 0,5 százalékkal, ezzel szemben a Dow Jones ipari átlagindex csökkent, 0,15 százalékkal.
A csütörtök reggel elsőként kinyitott ázsiai börzéken azonban már egyöntetűen rózsaszínű volt az összkép. A legjobban, 1,13 százalékkal a sanghaji tőzsde barométere erősödött, a hongkongi 0,62 százalékkal, míg a tokiói 0,18 százalékkal.
S Európa is jó hangulatban vágott neki a mai napnak. A frankfurti DAX 0,94, a párizsi CAC 0,45, a londoni FTSE 0,33 százalékos pluszban állt nem sokkal 10 óra előtt.
Tőzsdei záróárakat és friss devizaárfolyamokat itt talál >>
Idehaza a BUX közel 0,6 százalékkal tanyázott magasabban az egy nappal korábbi záróértékénél, alapvetően az 1,1 százalékkal erősödő Richter-részvényeknek köszönhetően. A Mol 0,6, az OTP Bank 0,3, a Magyar Telekom 0,1 százalékkal emelkedett.
Kilenchónapos csúcsra szökkentek a világpiaci kőolajárak arra a bejelentésre, hogy az amerikai készletek a múlt héten 3,1 millió hordóval csökkentek, ez ugyanis a vártnál nagyobb mérték. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) árfolyama csütörtök kora délelőtt 1,36 százalékkal, 48,5 dollár közelébe ment fel, míg a hazai üzemanyagárak meghatározásánál irányadó északi-tengeri Brent típus hordója 1,33 százalékkal került többe, 51,8 dollárba.
Az arany is tartja jó formáját, több mint 1 százalékot erősödve már csaknem 1880 dollárt ér – ez egyhetes csúcs. Szokás szerint az ezüst még jobban hasított, 3,4 százalékkal, 26 dollár közelébe rakétázott.
Megemlítendő még a bitcoin, amelynek árfolyama tegnap áttörte a 20 ezer dolláros szintet, először a kriptopénz történetében, majd azzal a lendülettel 22 ezer dollár fölé is ment, s csütörtök délelőtt már a 23 ezer dolláros szintet karistolta. Kérdés, ismét egy lufi fújódik-e, mindenesetre a Guggenheim elemzője egyenesen már 400 ezer dolláros árfolyamot vizionál.
Ismét erősödik a forint, az euróval szembeni árfolyama ma reggel már a 355-ös szint alatt tartózkodott, egy dollárért pedig már 290 forintnál kevesebbet kellett fizetni. Pedig az eurófronton a hazai fizetőeszköz egy rendkívül erős támasz-zóna áttörését nem tudja véghez vinni, de onnan elrugaszkodni sem tud érdemben. Így egyelőre továbbra is 354-356 forintos sávban folyhat a kereskedés – vélik az Equilor Befektetési Zrt. elemzői.
Befejeződik végre a Brexit-saga?
Sajtóinformációk legalábbis azt sugallják, hogy közeledik a tárgyalások vége, miután a britek jelentős engedményeket tettek, már csak a halászati kérdésekben van jelentős nézeteltérés a felek között. Az Egyesült Királyság vezetői megígérték, hogy a mostani munkaerőpiaci és környezetvédelmi szabályozásokból nem fognak visszavenni és elfogadták, hogy mind a két fél büntetővámokkal sújthatja a másikat, ha azok nem megfelelő szabályozásokat fogadnak el. Amennyiben sikerülne a halászati kérdésekről megállapodni, akkor már a héten elfogadhatnák a megállapodást, melyet a jövő héten ratifikálhatna az Egyesült Királyság parlamentje, melyet újra össze kellene hívni.
Baljós árnyak vetülnek a világgazdaságra
Figyelmeztető, hogy a második hullám mennyire visszaveti az autópiacot. Az európai gyártók szövetsége (ACEA) adata szerint novemberben 12 százalékkal esett vissza az új személyautók regisztrációja.
A piac most abban bízik, hogy az EU-ban december 21-én engedélyezhetik a Pfizer védőoltását.
A hosszabb távú kilátásokat azonban árnyalja, hogy az Ifo a korábban jelzett 5,1 százalékról 4,2 százalékra mérsékelte a jövő évi német GDP-növekedésre vonatkozó becslését. 2022-re viszont a korábban jelzett 1,7 százaléknál nagyobb, 2,5 százalékos növekedést várnak.
Ma az amerikai munkanélküli segélykérelmek számának alakulására figyelhetnek a piacok, a konszenzus szerint múlt héten 812 ezren adták be újonnan, amely csökkenést jelentene a korábbi 853 ezer után.
Hasítanak a víruspapírok
Vagyis azok, amelyek forgalma a karanténhelyzetben, a kijárási tilalomban növekszik. Az ételfutár Delivery Hero részvényeinek árfolyama például szerdán történelmi csúcsot döntött. A legnagyobb kínai online keresőt üzemeltető Baidu papírjai pedig decemberben eddig már 36 százalékkal drágultak – amely következtében szerdán kétéves csúcsot is döntöttek. Egyebek mellett annak köszönhetően, hogy a cég a héten jelentette be, elektromos autó fejlesztésébe kezd. Ez a profiljába vág, hiszen már 2015 óta önvezető technológiát is fejleszt.
Ma este a FedEx gyorsjelentését elemezgethetik a befektetők.