A Bitcoin szerdán a történelem során először átlépte a 20 000 dolláros szintet. A Coin Metrics piaci adatai szerint a világ legértékesebb virtuális valutája 5,6 százalékkal drágult, és az árfolyam 20600 dollárig szökött fel. Az utóbbi időszak erősödése mögött a szakértők magyarázata szerint az intézményi befektetők kereslete áll, akik egyre nagyobb összegeket fektetnek az általuk korábban megmosolygott virtuális eszközbe.
A hírek szerint ismert portfóliómenedzserek, mint Paul Tudor Jones és Stanley Druckenmiller is számottevő mennyiséget vásárolt, de több technológiai vállalat – például a Square és a MicroStrategy - is Bitcoinba kezdte a tartalékainak egy részét fektetni. A Bitcoin elmúlt hónapokban mutatott emelkedése egyébként némileg emlékeztet a 2017-es exponenciális rallyra, akkor érte el korábbi történelmi csúcsát, ami alig maradt el a 20 ezer dollártól. Azt követően viszont lépcsőzetesen esett vissza, ennek a folyamatnak 3000 dollárnál volt a mélypontja.
A kriptoeszköz szakértői azt állítják, hogy a mostani száguldás nem érdemes egy lapon említeni a 2017-essel, akkor ugyanis kisbefektetők spekulatív vásárlásai hajtották az égbe az árfolyamot, míg most az intézményi befektetők vásárlásai mozgatják a Bitcoint.
Ráadásul a nagy pénzügyi szolgáltatók is egyre nagyobb fantáziát látnak a kriptoeszközben, így S&P Global és a Cboe Global Markets is jelentős lépéseket tesz a folyamatos adatszolgáltatás érdekében. Az S&P Dow Jones Indices például a közelmúltban jelentette be egy kriptográfiai indexek 2021-es bevezetését. Ezek a hírek, illetve az adatszolgáltatók által is gerjesztett hype pedig a szakértők szerint megágyazhat a további emelkedésnek.
Friss árfolyamokat itt talál >>
Persze a mostani emelkedés mögött egyes szakértők a piaci éhséget látják. A nagy jegybankok által a piacokra pumpált likviditás egy része ugyanis a tőke és pénzpiacokon csapódik le, ami egyfajta eszközár inflációt okoz. Amit egyes cégek meg is lovagolnak, mint a Tesla és a rekordárfolyam közelében újabb részvényeket bocsátanak ki. Ez is hozzájárulhat ahhoz, hogy a professzionális befektetők egy része is a Bitcoin felé fordul. A kriptoeszköznél ugyanis meghatározott mennyiségű Bitcoinnál nem kerülhet több forgalomba, így az elsőszámú virtuális pénz nem tud inflálódni.
Pozitív zárás Európában
Pozitív kezdés után többségükben nyereséggel fejezték be a szerdai kereskedést az európai értékpapírpiacok. Londonban 0,89 százalékkal erősödött az FTSE-100 index, a frankfurti DAX 1,53 százalékkal, a párizsi CAC-40 pedig 0,31 százalékkal emelkedett. Madridban 0,23 százalék indexcsökkenéssel fejeződött be a szerdai kereskedés, a milánói tőzsde pedig 0,16 százalékkal zárt magasabban.
A szerdai kereskedés egyik legjobban teljesítő ágazata az autóipar volt az ágazati mutató két és fél százalékos erősödésével.
Alulteljesítő volt a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 17,18 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel, 41 911,27 ponton zárt szerdán. A részvénypiac forgalma csupán 9,0 milliárd forint volt. A Mol 10 forinttal, 0,46 százalékkal 2172 forintra gyengült, 1,4 milliárd forintos forgalomban. Az OTP-részvények ára 130 forinttal, 0,98 százalékkal 13 450 forintra erősödött, forgalmuk 5,4 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 3 forinttal, 0,81 százalékkal 373,50 forintra nőtt, forgalma 210,1 millió forint volt. A Richter-papírok árfolyama 95 forinttal, 1,27 százalékkal 7405 forintra esett, a részvények forgalma 1,2 milliárd forintot ért el.
A vezető részvényekkel kapcsolatban nem jelent meg keresletet befolyásoló hír szerdán - mondta Török Lajos, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője az MTI-nek. A Richter gyengülésében profitrealizálást lát, míg a többi papír keresletét a szokásos év végi részvényvásárlással magyarázta.
Meglepő adat mozgatta meg az olaj árát
Az olajárak csökkentek szerdán az amerikai nyersolajkészletek váratlan növekedése miatt, de a Brent ezzel együtt is még tartja magát 50 dollár felett, ahol legutóbb a koronavírus-válság előtt, márciusban tartózkodott. Az elmúlt héten az amerikai olajkészletek 2 millió hordóval növekedtek az elemzők által várt 1,9 millió hordós csökkenés helyett.
Az európai piacok zárásakor a Brent nyersolaj ára 0,31 százalékkal állt alacsonyabban a nemzetközi kereskedelemben hordónként 50,55 dolláron, a WTI ára pedig 0,59 százalékkal 47,34 dollárra csökkent. A hónap eleje óta a Brent 5 százalékkal, a WTI 4 százalékkal erősödött.
Tovább erősödött az euró, megugrott a font árfolyama
Az eurót 0,26 százalékkal jegyzik erősebben 1,2182 dolláron. Az euró árfolyama napközben átlépte az 1,22 dolláros szintet, ez közel hároméves rekordnak felel meg. A font is tovább folytatta a felfele kapaszkodást, napközben a dollárral szemben 1,3554-ig jutott, amire egy éve nem volt példa, igaz a délutáni órákban a napi nyereség egy részét elvesztette a brit fizetőeszköz.