- November 2-án, szerdán nem lesz hajóforgalom a fekete-tengeri gabonaszállítási folyosón – jelentette be kedden Farhan Haq ENSZ-szóvivő New Yorkban. „Az ENSZ titkársága és a közös koordinációs központ jelentik, hogy az ukrán, a török és az ENSZ-delegációk megállapodtak abban, hogy november 2-re nem terveznek hajóforgalmat a fekete-tengeri gabonakezdeményezés keretében” – ismertette Haq. A szóvivő hangsúlyozta, hogy az egyezség Moszkva által történt felfüggesztése „átmeneti, illetve rendkívüli intézkedés”, és a hajóforgalom leállítása szintén egy „átmeneti intézkedés”, amely egyelőre csak szerdára érvényes. A gabonaszállító hajók biztonságos áthaladásának lehetővé tételére létrehozott, Isztambulban működő közös koordinációs központ közlése szerint november elsején 36 hajón tartottak vizsgálatot. Amir Abdulla, a megállapodás ENSZ-koordinátora később azt írta a Twitteren, „várjuk, hogy a megrakott hajók csütörtökön elinduljanak”.
Exports of grain and foodstuffs from #Ukraine️ need to continue. Although no movements of vessels are planned for 2 November under the #BlackSeaGrainInitiative, we expect loaded ships to sail on Thursday.
— Amir M. Abdulla (@AmirMAbdulla) November 1, 2022
- Volodimir Zelenszkij ukrán elnök fogadta kedden Kijevben Kadri Simsont, az Európai Unió energiaügyi biztosát, akivel megvitatta Ukrajna energiabiztonságának további lépéseit – közölte az államfő sajtószolgálata. A közlemény szerint Zelenszkij tájékoztatta az EU-biztost arról, hogy Oroszország támadásaival Ukrajna teljes energetikai infrastruktúrájának – beleértve hő- és vízierőműveket – mintegy 40 százalékát rongálta meg súlyosan, továbbá ecsetelte az energetikai stabilitás elérésére tett ukrán állami erőfeszítéseket. „Sajnos, ez utóbbit az Oroszországi Föderáció által az energiarendszerünket ért rakéta- és dróncsapások miatt felfüggesztettük, de biztos vagyok abban, hogy mindent helyreállítunk, és egy nyugodtabb időben, amikor stabilizálódik a helyzet az energiarendszerünkben, folytatjuk az áramexportot Európába” – hangsúlyozta az elnök. Az államfő részletesen beszélt Ukrajnának az energetikai infrastruktúra helyreállítására vonatkozó igényeiről, és arra kérte az Európai Bizottságot, hogy vállaljon összekötő szerepet az uniós tagországok segítségének megnyerésében. Zelenszkij felhívta a figyelmet az ukrán gazdaságot, különösen az energiaszektort támogató platform létrehozásának szükségességére. A felek a megbeszélésen kiemelt figyelmet fordítottak az Oroszország elleni energetikai szankciók további szigorítására. Az ukrán elnök a következő szankciócsomag részeként az olajárak korlátozása mellett az orosz gázár korlátozásának bevezetését, valamint az uniós országokba irányuló cseppfolyósított orosz gáz szállításának korlátozását szorgalmazta.
- A Sky Newsnak adott interjújában Boris Johnson azt mondta, nem gondolja, hogy Vlagyimir Putyin atomfegyvert használna Ukrajnában, mert ezzel „azonnal kiváltaná Oroszországot a civilizált nemzetek klubjából”.
- Az oroszok Herszon megyében délebbre, Szkadovszkba helyezték át kormányzóságukat – közölte az ukrán fegyveres erők vezérkara.
- Az ukrán kormány elfogadta Jurij Vitrenko lemondását a Naftogaz állami energiavállalat vezérigazgatói posztjáról. Telegram-üzenetében a Naftogaz azt írta, hogy Vitrenko november 3-ig marad a székében, de további részleteket nem közöltek.
(MTI / The Guardian)