Donald Trump még májusban jelentette be, hogy kilép az atomalkuból, és augusztus elején újra életbe léptette a korábban felfüggesztett szankciók egy részét az iszlám köztársasággal szemben. A megállapodás többi aláírója - az Egyesült Királyság, Franciaország, Németország, Oroszország, Kína és az Európai Unió - azon van, hogy életben tartsa az atomalkut.
A visszahozott szankciók rosszul érintették az iráni gazdaságot, és bár az európai országok ígéretet tettek, hogy enyhítik a szankciók gazdasági hatásait, eddig nem sikerült meggyőzni a cégeket, hogy ne vonuljanak ki az országból. A francia olaj- és gázipari vállalat, a Total, valamint a PSA és Renault már el is kezdett kivonulni az iráni gazdaságból a washingtoni szankciók miatt.
Maradjanak inkább távol
A levelezés megemlít egy meghiúsított merényletet is, amit egy Párizshoz közeli iráni ellenzéki csoport ellen akartak elkövetni – a találkozón Donald Trump ügyvédje, Rudy Giuliani is részt vett. Az iráni vezetés egyértelműen tagadja, hogy köze lett volna a merénylethez. A hivatalos francia szervek nem kommentálták az esetet, más források azonban azt nyilatkozták: amennyiben bebizonyosodik, hogy Iránnak köze volt a meghiúsított robbantáshoz, arra Franciaországnak élesen kell reagálnia.
Szembeszállt Trumppal az EU - így védik meg az atomalkut? Sok millió eurós segítség érkezik az Unióból. Részletek a Privátbankár.hu-n. |
A levelezésben azt írják, hogy az iráni hivatalos szervek magatartása egyértelműen az egyre feszültebb viszonyokról árulkodik – ezek alapján pedig arra kérik a magas beosztású tisztviselőket, hogy amennyiben nem sürgős, halasszák el tervezett látogatásaikat Iránba meghatározatlan időre.
Donald Trump a kilépés óta egyébként fordulatot vett és azt mondta: szívesen találkozna az iráni elnökkel, nincsenek előfeltételei, de készen áll a találkozóra "bárkivel" az iráni vezetésből, ha erre jelzés érkezik Teheránból. Hozzátette: ha Irán fenyegeti az Egyesült Államokat a szankciók miatt, annak súlyos következményei lesznek.
A francia turisztikai hivatal egyébként állampolgárainak is azt javasolta, hogy legyenek körültekintőek, ha elekronikus eszközökkel (például drónokkal, walkie-talkie-kkal) akarnak Iránba menni, illetve, hogy ne fotózzanak sokat. A levelezésben továbbá jelzik, hogy azok a tisztviselők, akik mégis Iránba utaznak, nem garantálható, hogy védi őket diplomata státuszuk, még hivatalos okiratok felmutatásával sem.