4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik, hogy az Egyesült Királyság október végén megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból. Mind a jelenlegi uniós főtárgyaló, Michel Barnier, mind az Európai Bizottság jövőbeni elnöke, Ursula von der Leyen megerősítette, hogy a no deal Brexit csak a már létező megállapodással kerülhető el. Az egyezményt a brit parlament már háromszor visszadobta, és a brit kormányfői poszt legfőbb várományosa, Boris Johnson is elfogadhatatlannak tartja.
Boris Johnson egyik hívével kampánykörútján Doverben július 11-én. EPA/Chris Ratcliffe

Nagy-Britannia kizárólag a kilépés feltételrendszerét rögzítő megállapodás elfogadásával távozhat rendezett módon az Európai Unióból – ezt Michel Barnier, a Európai Bizottság jelenlegi Brexit-főtárgyalója jelentette ki a BBC  Panorama című magazinműsorának adott interjúban. (Az interjút még májusban készítették, de az azt tartalmazó Britain's Brexit Crisis című riport ezen a héten kerül adásba – a szerk.)

Viseljék a következményeket

Barnier szerint az 585 oldalas egyezménybe, amelyet még tavaly ősszel kötött Brüsszel és a brit kormány, London tudtával kerültek be a Brexit okozta bizonytalanságok kiküszöbölését célzó jogi megoldások. Ezek közé tartozik a legvitatottabb elem, az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás, az úgynevezett backstop.

Barnier arra a kérdésre, hogy mi történik akkor, ha az Egyesült Királyság „egyszerűen csak széttépi a tagsági kártyáját”, azaz megállapodás nélkül távozik az EU-ból, azt válaszolta:

Az Egyesült Királyságnak szembesülnie kell a következményekkel.

Von der Leyen sem engedne

A brit kormány abban sem bízhat, hogy az új Európai Bizottság engedékenyebb lesz majd elődjénél – legalábbis erre utal a testület kedden megválasztott elnökének, Ursula von der Leyennek a napokban közzétett programja.

Az Egyesült Királysággal kötött kilépési egyezmény a legjobb és az egyetlen lehetséges egyezmény a rendezett kilépésre

- írja Ursula von der Leyen. Magyarul: az általa vezetett, november elsején hivatalba lépő Bizottság sem lesz hajlandó új egyezményt kötni a mindenkori brit kormánnyal, maximum – indokolt esetben – a kilépés idejének újabb kitolását engedélyezné.

Mindez azt valószínűsíti, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül fog távozni az EU-ból a kilépés legújabb határnapján, október 31-én.

Min megy a vita?

Az egyezményt a brit parlament már háromszor leszavazta, elsősorban a backstop-záradék miatt. Ez azt mondja ki, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.

A megállapodás ellenzői attól félnek, hogy ebben az esetben Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat” az Egyesült Királyságból, vagy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre bennragad az EU vámuniójában.

Johnson: október végén kilépünk

A no deal Brexitet valószínűsíti az is, hogy Boris Johnson, a brit kormányfői poszt legfőbb várományosa már többször kijelentette: október 31-én mindenképp – tehát akár egyezmény nélkül is – kilépteti az országot az EU-ból. A Brüsszellel kötött megállapodást Johnson is elfogadhatatlannak tartja.

Bár vetélytársa, Jeremy Hunt némileg enyhébb álláspontot képvisel Brexit-ügyben, ő is jelezte: amennyiben nincs lehetőség új egyezményt kötni, akkor ő is hajlandó a megállapodás nélküli távozásra.

No deal Brexitet sem akarnak

A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy a brit parlament március közepén elfogadott egy olyan határozatot is, amely minden körülmények között elutasítja a no deal Brexitet. Igaz, ez a határozat nem kötelező érvényű a kormányra nézve, amely ettől még kiléptetheti az országot az EU-ból.

A közelmúltban számos pénzügyi intézmény és gazdasági szervezet figyelmeztetett arra, hogy a megállapodás nélküli távozás súlyos károkat okozna a brit gazdaságnak. A Brit Kereskedelmi Kamarák Szövetségének szerdai közleménye szerint az infláció jelentősen gyorsulna, a font pedig meredeken gyengülne  – a héten az árfolyam több mint kétéves mélyponton volt a dollárral szemben.

A Brexit-pártiak – köztük Boris Johnson – viszont úgy vélik, hogy a félelmek túlzóak, és megfelelő óvintézkedésekkel enyhíteni lehet a negatív hatásokat.

Hunt és Johnson közül a Konzervatív Párt tagsága választja majd ki a távozását május végén bejelentő Theresa May utódját, azaz a párt új vezetőjét és egyben az Egyesült Királyság új miniszterelnökét. A szavazás végeredményét jövő héten hozzák nyilvánosságra.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG