4p
Egyre elkerülhetetlenebbnek tűnik, hogy az Egyesült Királyság október végén megállapodás nélkül lépjen ki az EU-ból. Mind a jelenlegi uniós főtárgyaló, Michel Barnier, mind az Európai Bizottság jövőbeni elnöke, Ursula von der Leyen megerősítette, hogy a no deal Brexit csak a már létező megállapodással kerülhető el. Az egyezményt a brit parlament már háromszor visszadobta, és a brit kormányfői poszt legfőbb várományosa, Boris Johnson is elfogadhatatlannak tartja.
Boris Johnson egyik hívével kampánykörútján Doverben július 11-én. EPA/Chris Ratcliffe

Nagy-Britannia kizárólag a kilépés feltételrendszerét rögzítő megállapodás elfogadásával távozhat rendezett módon az Európai Unióból – ezt Michel Barnier, a Európai Bizottság jelenlegi Brexit-főtárgyalója jelentette ki a BBC  Panorama című magazinműsorának adott interjúban. (Az interjút még májusban készítették, de az azt tartalmazó Britain's Brexit Crisis című riport ezen a héten kerül adásba – a szerk.)

Viseljék a következményeket

Barnier szerint az 585 oldalas egyezménybe, amelyet még tavaly ősszel kötött Brüsszel és a brit kormány, London tudtával kerültek be a Brexit okozta bizonytalanságok kiküszöbölését célzó jogi megoldások. Ezek közé tartozik a legvitatottabb elem, az ír-északír határon hosszú évek óta nem létező fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás, az úgynevezett backstop.

Barnier arra a kérdésre, hogy mi történik akkor, ha az Egyesült Királyság „egyszerűen csak széttépi a tagsági kártyáját”, azaz megállapodás nélkül távozik az EU-ból, azt válaszolta:

Az Egyesült Királyságnak szembesülnie kell a következményekkel.

Von der Leyen sem engedne

A brit kormány abban sem bízhat, hogy az új Európai Bizottság engedékenyebb lesz majd elődjénél – legalábbis erre utal a testület kedden megválasztott elnökének, Ursula von der Leyennek a napokban közzétett programja.

Az Egyesült Királysággal kötött kilépési egyezmény a legjobb és az egyetlen lehetséges egyezmény a rendezett kilépésre

- írja Ursula von der Leyen. Magyarul: az általa vezetett, november elsején hivatalba lépő Bizottság sem lesz hajlandó új egyezményt kötni a mindenkori brit kormánnyal, maximum – indokolt esetben – a kilépés idejének újabb kitolását engedélyezné.

Mindez azt valószínűsíti, hogy az Egyesült Királyság megállapodás nélkül fog távozni az EU-ból a kilépés legújabb határnapján, október 31-én.

Min megy a vita?

Az egyezményt a brit parlament már háromszor leszavazta, elsősorban a backstop-záradék miatt. Ez azt mondja ki, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.

A megállapodás ellenzői attól félnek, hogy ebben az esetben Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat” az Egyesült Királyságból, vagy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre bennragad az EU vámuniójában.

Johnson: október végén kilépünk

A no deal Brexitet valószínűsíti az is, hogy Boris Johnson, a brit kormányfői poszt legfőbb várományosa már többször kijelentette: október 31-én mindenképp – tehát akár egyezmény nélkül is – kilépteti az országot az EU-ból. A Brüsszellel kötött megállapodást Johnson is elfogadhatatlannak tartja.

Bár vetélytársa, Jeremy Hunt némileg enyhébb álláspontot képvisel Brexit-ügyben, ő is jelezte: amennyiben nincs lehetőség új egyezményt kötni, akkor ő is hajlandó a megállapodás nélküli távozásra.

No deal Brexitet sem akarnak

A helyzetet ugyanakkor bonyolítja, hogy a brit parlament március közepén elfogadott egy olyan határozatot is, amely minden körülmények között elutasítja a no deal Brexitet. Igaz, ez a határozat nem kötelező érvényű a kormányra nézve, amely ettől még kiléptetheti az országot az EU-ból.

A közelmúltban számos pénzügyi intézmény és gazdasági szervezet figyelmeztetett arra, hogy a megállapodás nélküli távozás súlyos károkat okozna a brit gazdaságnak. A Brit Kereskedelmi Kamarák Szövetségének szerdai közleménye szerint az infláció jelentősen gyorsulna, a font pedig meredeken gyengülne  – a héten az árfolyam több mint kétéves mélyponton volt a dollárral szemben.

A Brexit-pártiak – köztük Boris Johnson – viszont úgy vélik, hogy a félelmek túlzóak, és megfelelő óvintézkedésekkel enyhíteni lehet a negatív hatásokat.

Hunt és Johnson közül a Konzervatív Párt tagsága választja majd ki a távozását május végén bejelentő Theresa May utódját, azaz a párt új vezetőjét és egyben az Egyesült Királyság új miniszterelnökét. A szavazás végeredményét jövő héten hozzák nyilvánosságra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság MET-vezér: összeurópai szinten a téli hőmérséklet sokkal fontosabb, mint hogy jön-e Ukrajnán keresztül gáz
Király Béla | 2025. április 2. 13:31
Amíg a meglévő ellátási útvonalak nem sérülnek, addig nem kell izgulni, lesz-e elég gáz Európában – véli Lakatos Benjamin. Az egyik legvagyonosabbnak tartott magyar üzletember, a mára nemzetközi MET Csoport fő tulajdonosa és vezérigazgatója szerint Európa számára az energetika kulcskérdés, hiszen a versenyképesség szempontjából ez a terület nagyon felértékelődött. Óriási eredménynek tartja az egységes európai gáz- és energiapiac megteremtését, ugyanakkor Amerikában és Ázsiában egyre gyilkosabb verseny van, ezt a MET a kontinensről kilépve maga is tapasztalja.
Makro / Külgazdaság Az olasz divatipar már most retteg Trump vámtarifáitól
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 13:12
Olaszország attól tart, hogy az amerikai vámok nagyon rosszul fogják érinteni a gazdaságot. 
Makro / Külgazdaság Csak egy kicsivel fog többe kerülni a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 12:24
A héten csütörtökön tovább emelkedhetnek a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG