Ultraortodox zsidó férfi az Olajfák hegyén, a háttérben a jeruzsálemi óváros. (MTI/EPA/Abir Szultan) |
Avi Gabáj, a baloldali szociáldemokrata Munkapárt vezetője jelentette be váratlanul közös frakcióülésükön, hogy véget vet a két párt előző parlamenti választások előtt létrehozott szövetségének.
Megbuktatnák Netanjahut
A Háárec című újság szerint a szakítás oka, hogy Gabáj és a Mozgalom élén álló Cipi Livni kapcsolata megromlott, és Cipi Livni erőfeszítéseket tett egy nagyobb balközép választási egység létrehozására, amely reményei szerint megbuktathatná Benjámin Netanjahu miniszterelnököt.
Livni később közölte: tovább folytatja küzdelmét saját pártja élén a politikai fordulatért, és kész saját személyét háttérbe szorítva harcolni, akár más pártokkal szövetségben is.
Az utóbbi napokban több változás is történt Izraelben a pártokat tekintve az április kilencedikére előrehozott parlamenti választásokra készülődve. Először a rendkívül népszerű Beni Ganc volt vezérkari főnök jelentette be, hogy belép a politikai küzdőtérre és új pártot alapít Izrael Ellenálló Képessége (Hoszen Iszrael) néven.
Később Naftali Bennet oktatási miniszter és Ajelet Saked igazságügyi miniszter kilépett a Zsidó Otthon (Habájt Hajehudi) pártból, és saját pártot indított Új Jobboldal (Jamin Hadas) néven.
Megkezdődött a kampány
A kneszet december 26-án oszlatta fel magát, és ezzel megkezdődött a választási kampány időszaka. A százhúsz tagú izraeli törvényhozói testületben százketten szavaztak a kneszet feloszlatása mellett, ketten pedig ellene.
A kneszet három olvasatban szavazta meg munkájának végét egy Izraelben szokatlanul hosszú, három és fél éves időszak után. A kormányzó Likud párt képviselői az időszak legjelentősebb eredményének a nemzetállam-törvény elfogadását tekintik.
Cipi Livni, a parlamenti ellenzék feje viszont úgy véli, hogy az utóbbi négy évet az izraeli demokráciáért való rettegés és félelem jellemezte. "A választások reményt adnak arra, hogy végre meg tudjuk változtatni ezt a korrupt vezetést, amely befeketítette az Izraelről alkotott képet" – jelentette ki.
A korrupciós ügyek miatt léphetett Netanjahu
Benjámin Netanjahu miniszterelnök két nappal korábban szólított fel a jövő novemberben esedékes választások előrehozására. A kormányzó koalíciónak ugyanis már csak szűk, egy fős parlamenti többsége volt, és veszélybe került az ultraortodoxok behívását szabályozó törvényjavaslat megszavazása. Novemberben Avigdor Liberman védelmi miniszter távozott a kormányból, így azóta a kabinetnek csak hatvanegy képviselője volt a százhúsz tagú parlamentben.
Szakértők szerint ugyanakkor Netanjahu váratlan döntésének valódi célja az volt, hogy nehéz helyzetbe hozza a kormányfő ellen annak korrupciós ügyei miatt esetleg vádemelésről döntő Aviháj Mandelblitt főügyészt.
Korábban Sáj Nican államügyész bejelentette, hogy a rendőrség után ő is vádemelési javaslattal adott át két aktát Mandelblittnek, aki elvileg pár héten belül meghozhatja döntését. Közvetlenül a választások előtt ugyanakkor nem határozhat vádemelésről, mert akkor ezzel politikai befolyást gyakorolna.
Közvélemény-kutatások szerint jelenleg Benjámin Netanjahu a legesélyesebb jelölt, és pártja, a Likud vezeti a pártok népszerűségi listáját.