"A szíriai kormány és a szíriai nép nagy nehézségeken ment keresztül, ám ma már kimondhatjuk, felülkerekedtek rajtuk és győzelmet arattak, mégpedig a rájuk mért fenyegetések és a szankciók ellenére" - jelentette ki Raíszi, akit az IRNA iráni állami hírügynökség idézett.
Raíszi kétnapos látogatásra érkezett az arab országba, ahol már egyeztetett szíriai kollégájával, Bassár el-Aszaddal is.
A szíriai államfő - akit a SANA szíriai állami hírügynökség idézett - méltatta a két ország közötti "gazdag és sokrétű" kapcsolatokat, hangsúlyozva, hogy Damaszkusz és Teherán "a nehéz időkben is összetartott", a Közel-Keleten dúló súlyos politikai viharok ellenére is"
A szíriai és az iráni elnöki hivatal tájékoztatása szerint Aszad és Raíszi megállapodtak a kétoldalú kapcsolatok további fejlesztésében, valamint megvitatták a közel-keleti térség helyzetét és megegyeztek abban, hogy
"e változásokat a két ország, valamint a térség többi államának javára aknázzák ki".
Raíszit látogatására több politikusból és üzletemberből álló delegáció kísérte el.
Az iráni elnök az al-Majádín libanoni hírtelevíziónak adott keddi interjújában a szíriai háborús károk helyreállításáról, valamint a menekültek visszatéréséről is beszélt. Ugyancsak kedden Hoszein Akbari, Irán damaszkuszi nagykövete az IRNA iráni hírügynökségnek azt mondta, az Egyesült Államok "nem érte el céljait" az arab országban.
A szíriai polgárháború 2011-es kitörése óta Raíszi az első iráni államfő, aki Szíriába látogat. Teherán és az általa támogatott fegyveres csoportok, elsősorban a libanoni Hezbollah Bassár el-Aszad legfontosabb szövetségesei a polgárháborúban.
Irán és Oroszország katonai és gazdasági segítségével Damaszkusz visszaszerezte az ellenőrzést az ország nagy része fölött. A milíciák szíriai jelenléte ellen Izrael többször tiltakozott, és az utóbbi években számos légicsapást mért a szíriai hadsereg, valamint e fegyveres csoportok feltételezett állásaira.
(MTI)