Valószínűleg új harccsoportokat telepít Bulgáriába, Magyarországra, Romániába és Szlovákiába a NATO, hogy megerősítse a szövetség keleti régiójának védelmét, jelentette ki Jens Stoltenberg, a katonai szövetség főtitkára tegnap, egy nappal a brüsszeli rendkívüli NATO-csúcs előtt. Ezzel nyolcra emelkedhet a nemzetközi harccsoportok száma a szövetség keleti régiójának teljes hosszán, a balti térségtől a Fekete-tengerig.
Emellett a tervek szerint megerősítik a Lengyelországban és a balti országokban már jelen lévő erőket is. Az új erők között szárazföldi, légi és tengeri harccsoportok is lesznek.
Tartósan maradhatnak
Julianne Smith amerikai NATO-nagykövet szerint az észak-atlanti szövetség egyre inkább hosszabb távú katonai jelenlétet fontolgat a keleti tagállamokban, így fennáll az a lehetőség, hogy az amerikai és a NATO-csapatok tartósan a térségben fognak maradni.
Az állandó állomásoztatás az egyik megoldás lehetne, a másik opció a folyamatos rotáció
– jelentette ki a CNBC szerint.
A csapattelepítési tervekkel kapcsolatban Szijjártó Péter a mai EU-csúcs előtt az MTI szerint azt mondta: a magyar kormány egyik kötelessége, hogy megvédje Magyarországot. Szerinte ezt a kormány jelenleg meg tudja oldani a magyar honvédséggel, amelynek jelentős erői csoportosultak az ország keleti határvidékére.
Hozzátette: ha lesz előterjesztés a szövetség keleti, délkeleti szárnyának erősítésére, azt Magyarország kész részleteiben megvitatni.
Engedélyezték az állomásozást
Március elején a magyar kormány mindenesetre rendeletben engedélyezte a NATO-csapatok országban történő állomásozását, gyakorlatozását, valamint fegyverek juttatását más szövetséges államoknak, ugyanakkor nem engedélyezte a fegyverszállításokat Magyarország területéről Ukrajnába (keleti szomszédunk nem NATO-tag).
Ami a csapattelepítések hátterét illeti, Stoltenberg szerint erre a biztonsági környezet megváltozása miatt van szükség, az azonnali válaszintézkedés Oroszország ukrajnai inváziójára. Az intézkedés megerősíti, hogy a szövetség szavatolja minden tagországának védelmét és biztonságát bármilyen fenyegetéssel szemben, fűzte hozzá.
Az ukrajnai invázió kezdete óta egyébként a NATO 140 ezer katonát helyezett készenlétbe a térségben, közülük 100 ezer amerikai katona. A legnagyobb, mintegy 10 ezer fős kontingens Lengyelországban van.
UPDATE:
A mai brüsszeli csúcson meg is született a döntés az új harccsoportok térségünkbe telepítéséről.