4p

Nincs könnyű helyzetben az MNB, hiszen az infláció szokatlanul erős ütemben nő, ám ebben a nemzetközi trendek erős szerepet játszanak. Valahogy mégis fékezni kellene a fogyasztói árakat, amire az ortodox eszköz a kamatemelés, ezt tette csütörtökön a magyar jegybank is, rövid időn belül immár sokadszor. Igaz nem a jegybanki alapkamat nőtt, hanem a kialakított duális kamatrendszerben az egyhetes betétekre fognak magasabb hozamot fizetni.

Hiába avatkozott be a kormány a piaci folyamatokba, és maximalizálta novemberben a legnépszerűbb üzemanyagok kiskereskedelmi árát, ezzel sem tudta visszafogni az infláció növekedését. Annak bővülése ugyanis 14 éve nem látott szintre, 7,4 százalékra ugrott. Ahogy azt a Privátbankár az inflációs adatok publikálását követő elemzésében is megírta, az MNB számára nincs érdemi választási lehetőség, tovább kell emelni a kamatokat.

Matolcsyi Györgyék számára mozgásteret csupán az biztosít, hogy az emelés mértéke milyen mértékű legyen, illetve ez az alapkamatban manifesztálódjon, vagy a piaci szereplők számára hasonlóan fontos egyhetes jegybanki betétek hozamában. A fenti két eszköz miatt mondják egyébként azt a szakértők, hogy duálissá vált a magyar kamatrendszer, hiszen mindkét eszközzel tud hatni a piacokra az MNB. Hozzá kell ugyanakkor tenni, hogy ez a hatás jelenleg korlátozott, ami egyrészt annak tudható be, hogy az infláció jórészt a nemzetközi trendeknek megfelelően ugrott meg, hiszen az energiahordozók, alapanyagok, a tartós fogyasztási cikkek és számos szolgáltatás globális drágult, és ez csapódott le nálunk is.

Az utóbbi időben a legnagyobb meglepetést talán nem is a mostani folyamatok okozták (bár a novemberi adat jócskán magasabb, mint az elemzői prognózisok voltak), hanem az, hogy a magas infláció tartósnak ígérkezik. Ráadásul ezt nem elemzők, hanem immár a jegybank állítja. Az MNB ugyanis 2022 egészére már 5 százalékos pénzromlást vár – ahogy azt maga Matolcsy György tette közzé a múlt héten, mintegy megszellőztetve a csak a Monetáris Tanács jövő keddi ülésére véglegesített Inflációs jelentésben szereplő prognózist.

Részben ezzel összhangban a monetáris politikáért felelős alelnök, Virág Barnabás lengette be, hogy az MNB hosszú kamatemelési ciklusra rendezkedett be. Amiből azt is ki lehet olvasni, hogy a jegybank még a brutálisan magas infláció és a 2022-es 5 százalékos várakozás láttán sem változtat a kisebb lépések taktikáján.

Gyakorlatilag az alelnök által felvázolt stratégiát követte az MNB a csütörtöki döntéssel, hiszen az egyhetes betétek 20 bázispontos emelése nem számít nagy lépésnek. Az érme másik oldala viszont az, hogy a régióban a magyar kamatok immár jócskán maguk mögött hagyták mind a Lengyelországban, mind a Csehországban alkalmazottakat. A lengyel jegybank szerdán lépett, és emelte 1,75 százalékra az alapkamatot, míg Csehországban egy nagyon határozott 100 bázispont feletti emelés után csak a hónap végén ül össze újra az ottani monetáris tanács és dönt a 2,75 százalékos kamatszint esetleges további emelésén.

Ami az MNB lépését illeti a forint piaci reakciók alapján akár csalódást keltőnek is tarthatjuk, hiszen a délelőtt folyamán a magyar fizetőeszköz ismét lejtőre került. A kamatdöntés előtt 364,50 körül mozgott, majd onnan az euróval szemben 366 feletti szintre ment az árfolyam. Az benne van persze a pakliban, hogy az elmúlt hónapokhoz hasonlóan a 360-370 közötti sávozás folytatódik.

Jelzésértékű lehet a szakértők szerint az MNB jövő keddi „rendes” kamatdöntő ülése. Az persze kiszámíthatatlan, hogy a monetáris tanács mennyire emeli az alapkamatot. Azonban ezen túl is lesz érdekesség, hiszen ekkor ismertetik a friss Inflációs jelentés legfontosabb keretszámait, ami Matolcsy György „elejtett morzsáihoz” képest vélhetőleg jóval több információt szolgáltat a folyamatokat és a jegybank esetleges lépéseit illetően.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A telekommunikációs cégek önkéntesen korlátozzák áraikat
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 12:54
A kormány kérésének mindhárom nagy szolgáltató eleget tesz.
Makro / Külgazdaság Hatalmas áresés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 10:21
Tovább zuhannak a hazai üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság Hirtelen megszólaltak a kereskedők: nincs semmilyen lakossági igény a készpénzfizetésre?
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 09:10
Veszélynek teszik ki a kiszállításban résztvevő munkatársakat.
Makro / Külgazdaság KSH: 8,7 százalékkal esett vissza februárban az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:33
2025 februárjában az ipari termelés volumene 8,7, munkanaphatástól megtisztítva 8,0 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
Makro / Külgazdaság Zabálja az áramot a mesterséges intelligencia
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 08:08
Jelentős lehetőségeket nyit meg a költségek csökkentésére is.
Makro / Külgazdaság Rendesen kiosztotta Donald Trumpot egy volt pénzügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 20:05
Janet Yellen nem kertelt. 
Makro / Külgazdaság Dübörög a vámháború: megvan, mekkora vámmal verné Kínát Amerika
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 19:24
Megvan, mennyi az annyi.
Makro / Külgazdaság Kínát kikosarazták: nem talált újabb harcostársat Trump ellen
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:24
Ausztrália nem kér a kínai ajánlatból.
Makro / Külgazdaság Kemény üzenet kapott Kínából Donald Trump – ki hátrál meg előbb?
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:59
Kudarcba fog fulladni Trump terve – üzenik Kínából.
Makro / Külgazdaság Kiállt Ukrajna gyors integrációja mellett az uniós biztos
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 13:40
Miközben a magyar kormány erőteljes kampányt folytat Ukrajna uniós csatlakozása ellen, az uniós biztos gyorsítaná a folyamatot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG