Az elmúlt évek felfedezései után egy újabb nagy lítium-lelőhelyet találtak az Egyesült Államokban. Az erről szóló bejelentést a United States Geological Survey (USGS) és Arkansas állam energiaügyi hatósága tette. Az Arkansas, Alabama, Mississippi és Florida állam alatt található nyersanyagkincs elegendő lenne a világ 2030-ra várható lítiumigényének fedezésére.
Összesen 5–19 millió tonna fémről van szó. A kutatásokat végző geológusok szerint a lelőhely feltárása megszabadíthatná az Egyesült Államokat és az ottani gyártókat a lítiumimporttól, azaz olyan hatással járhatna, mint az olajpala-kitermelés az elmúlt évtizedben. Valójában ásni sem kellene egy ideig, mert a nyersanyag spontán a felszínre kerül.
Az USGS becslése szerint Arkansas déli részén az olajjal és a sós vízzel annyi lítium kerül a felszínre, amennyi elegendő lenne az Egyesült Államok mostani lítiumfelhasználásának kiszolgálásra. Az ország jelenleg ebből a nyersanyagból a helyi felhasználás negyedét külföldről szerzi be. A probléma a kitermeléssel: a bányászattal, a finomítással és a végtermék előállításával van. Becslések szerint a költségek alacsonyabbak lehetnének, mint a bolíviai lelőhelyeknél, ám a beruházás drága és környezetvédelmi szempontból pusztító.
Eközben a lítium ára az elmúlt hónapokban kitartóan esett az árupiacokon. A lítium ára tonnánként alig több mint 10 ezer dollárra csökkent, ami 2021 márciusa óta a legalacsonyabb ár. A háttérben a kínai villanyaautó-iparban kialakult túltermelési válság, túlkínálat áll. Idén eddig az elektromos autókba való akkumulátorok nyersanyagának ára 23 százalékkal csökkent a tavalyihoz képest, miután 2023-ban 80 százalékkal zuhant. Eközben Chile meg akarja duplázni lítiumtermelését, Kína pedig afrikai lítiumprojektjeit pörgeti fel. (Via Oilprice.com)