Bár a Magyar Turisztikai Ügynökség szerint hétről hétre nő az előfoglalások száma a vidéki szálláshelyeken, a nyári hónapokra már havonta csaknem egymillió vendégéjszakát lekötöttek, a legtöbbet, 1,1 milliót júliusra, Orbán Viktor miniszterelnök emlékezetes tavalyi mondása szerint a magyar ember olyan, hogy ha nem látja egy évben legalább egyszer a tengert, börtönben érzi magát. Ezért megnéztük, hogy a magyarok legkedveltebb külföldi úti céljait jelenleg milyen beutazási Covid-protokollal lehet megközelíteni.
Nem árt ugyanis figyelni, hogy a célországban és a tranzitországokban vannak-e a beutazásra vonatkozóan korlátozó szabályok. Például, hogy feltétel-e az oltás, és ha igen, akkor melyik vakcinát fogadják el. Azt sem árt tudni, hogy Magyarországot például jelenleg nem látogathatják külföldi állampolgárok (csak üzleti ügyben). Viszont jó hír, hogy a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára hazafelé, Magyarországra eltörlik a karanténkötelezettséget. Hazai szálláshelyeken pedig csak védettségi igazolvánnyal lehet nyaralni. Tehát aki nincs beoltva, annak nincs más lehetősége, csak a külföldi út.
Szintén a kormányfő ígérete volt, hogy mindenki utazhat majd a nyáron, aki be van oltva, akár keleti, akár nyugati vakcinával. Kétoldalú megállapodásokat fognak kötni a fontosabb országokkal arról, hogy egymás igazolványait elfogadják. Tehát Orbán Viktor szerint a kínai vakcinával beoltottak is szabadon utazhatnak majd a nyár során. Egyelőre még kevés országgal van ilyen kétoldalú megállapodás: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter legutóbbi bejelentése szerint Horvátországba, Szlovéniába és Bahreinbe is lehet utazni bármilyen oltással. Korábban pedig Szerbia és Montenegró is úgy döntött, hogy elfogadja a magyar védettségi igazolványt. Ezekbe az országokba már biztosan teszt nélkül utazhatnak az itthon beoltottak.
A gond csupán az, hogy Horvátországon kívül egyik sem tartozik éppen a magyarok top desztinációi közé, de feltételezhető, hogy hamarosan bővülni fog a lista.
Olaszország
Itt még nagyon képlékeny a helyzet. Eddig 14,7 millió olasz kapta már meg az első adag védőoltást, ami a lakosság 24,5 százalékának felel meg. Viszont javul a helyzet: a vasárnap regisztrált 144 halott hét hónap óta a legalacsonyabb adat. A nyitás még messze van, legutóbb április közepén beszélt Mario Draghi olasz miniszterelnök arról, hogy a nyári újraindulás dátuma június 2-a lehet, de nagy valószínűség szerint a dél-európai ország nem lesz teljesen szabad a látogatók számára. A jelenlegi szabályok május 15-ig érvényesek: a beutazók PCR/antigén-gyorsteszt bemutatásán, illetőleg a lakóhely/tartózkodási hely szerinti egészségbiztosítónál történő bejelentkezésen túlmenően kötelesek öt nap erejéig hatósági házi karanténba vonulni, mely hatósági karantén tehát független a PCR-teszt negatív eredményétől. Az öt nap elteltét követően pedig kötelező megismételni a PCR- vagy antigén-gyorstesztet. Vagyis egyelőre nincs turizmus.
Spanyolország
Nagyon lassan halad az oltakozás: hétfőn átlépte az ötmilliót azoknak a száma, akik teljes oltással védettek a koronavírus ellen, ez a spanyol lakosság 10,7 százaléka. Az első dózist több mint 12 millióan, 25,6 százalék kapta meg keddig. Ráadásul igazolták a koronavírus indiai variánsának jelenlétét. A korábbi tervek arról szóltak, hogy Spanyolország május 19-től fogadja a vakcinaútlevéllel érkező nyaralókat, de erről mostanában nem hallani. Jelenleg tesztkötelezettség van érvényben, de júniusban ezt várhatóan eltörlik a védőoltással rendelkezőknek.
Görögország
Sláger lehet, hiszen Szijjártó Péter külügyminiszter szerint már tárgyalnak arról Görögországgal, hogy elfogadják a magyar védettségi igazolványt. A görögök a románokkal is kétoldalú megállapodást köthetnek. A görög kormány március közepén jelentette be, hogy idén hivatalosan május 14-től kezdődik az idegenforgalmi szezon, de csak azok léphetnek be, akiket már beoltottak a koronavírus ellen, akik ellenanyagteszttel bizonyítják, hogy átestek a betegségen, vagy akik negatív Covid-teszttel igazolják, hogy nem fertőznek. A tíz év alatti gyerekek esetében nincs szükség tesztre. A beutazókat szúrópróbaszerűen antigén-gyorstesztekkel ellenőrzik a határon. Az biztos, hogy több mint egy év elteltével, nyáron újraindítja üdülőhajóit a Norwegian Cruise Line Holdings amerikai hajótársaság Görögországból és a külföldi karib-tengeri kikötőkből, de a legénység minden tagjától és az utazóktól is megkövetelik a Covid-19 elleni védőoltást, különben nem léphetnek az üdülőhajókra.
Ciprus
Május 10-e után Ciprus várhatóan korlátozások nélkül nyitva áll a Covid-19 ellen teljesen beoltott személyek előtt. Az Európai Gyógyszerügynökség által jóváhagyott vakcinák mellett a Szputnyik V-védőoltást is elismerik és elfogadják a szabad beutazáshoz, és karanténba sem kell vonulni. Ciprus 65 országból fogadja majd a turistákat, az uniós tagállamokon kívül például Egyiptomból, az Egyesült Arab Emirátusokból vagy Örményországból is. Az idegenforgalmi miniszter szerint ez a lépés segíthet a turizmustól függő sziget gazdaságának újraélesztésében.
Izrael
Szintén azon országok közé tartozik, amelyekkel már tárgyal a kormány a védettségi igazolvány elfogadásáról, így van remény, hogy a világ egyik legjobban beoltott országába lehet menni nyaralni. A 9,3 milliós Izraelben már 5 millió felett jár a a koronavírus ellen mindkét dózis vakcinával beoltottak száma. Már április közepén bejelentették, hogy május 23-tól fogadják a beoltott, csoportban érkező külföldi turistákat. Akik Izraelbe akarnak menni, azoknak egy friss PCR-tesztet kell bemutatniuk az utazás előtt, illetve az érkezést követően a tel-avivi Ben Gurion repülőtéren is PCR- és szerológiai vizsgálatokat végeznek védettségük igazolására, amelyek bizonyítják, hogy beoltották őket a koronavírus ellen vagy felgyógyultak korábbi fertőzésükből.