4p
Hszi Csin-Ping elnök padlógázzal folytatja az állami korrupció-ellenes kampányát, amelyet a „tigrisek és legyek” névvel illetik. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől, ezért a kampány a gőz leeresztését is szolgálja.

Múlt hétvégén a kínai állami média súlyosan elítélte a Kínai Kommunista Párton (KKP) belül működő frakciókat, amelynek létéről sokan tudnak Pekingben, de nyilvánosan ritkán kerül megvitatásra. A Xinhua hírügynökség három frakciót nevezett meg, amelyek kapcsolatokat ápolnak olyan befolyásos kormányzati tisztviselőkkel – a köznyelvben „tigrisekkel” – akik érintettek Hszi Csin-Ping elnök korrupciós vizsgálataiban. A három frakció a „Biztonsági Banda”, a „Kőolaj Banda” és a „Sanhszi Banda”. A People’s Daily pártlap szerkesztőségi írása a KKP „parazita klikkjeiről” értekezett ennek kapcsán.

Hszi Csin-Ping elnök kampányában a  tigrisek a kormányzati fejesek, míg a legyek a nagyszámú helyi káder-sereg. Az elnök ezzel a kampánnyal sok legyet akar ütni egy csapásra, többek között galvanizálja támogatottságát a pártban és a tömegek előtt is. Felmérések szerint jelenleg a kínai átlagembert három dolog aggasztja leginkább: a szociális biztonság, a kormányzati korrupció és az egyre szélesebbre táguló jövedelmi különbségek.

Pekingi tigrisvadászat

A három frakció és a tigrisek hatalmi veszélyt is jelentenek Hszi Csin-Ping elnökre, aki szeretné gyorsítani a gazdasági reformokat és a kínai állami vállalatokat jobban meg akarja nyitni a hazai és külföldi befektetések előtt. Az egyik ilyen tigrist, Csou Jung-kangot múlt hónapban tartóztatták le korrupció, hatalommal való visszaélés és államtitok megsértésének vádjával.

Csou 2012 novemberéig volt öt éven át volt a KKP központi bizottság (KB) politikai bizottsága állandó bizottságának (PBÁB) tagja. Korábban volt Szecsuan tartomány párttitkára és a közbiztonsági tárca első embere is. Közeli kapcsolatokat ápolt a Biztonsági és a Kőolaj frakcióval és bukása megfigyelők szerint elsősorban a Kőolaj frakciót gyengítette. Amikor Csou 2012-ben nyugdíjba ment, a kínai olajvállalatok, mint a Sinopec Group és a China National Petroleum Corp. hatalmasabb és befolyásosabb csoportok voltak, mint több minisztérium.

Egy másik célba vett tigris Ling Csi-hua, akit a Sanhszi frakció alapítójának tartanak. December 22-én a Xinhua jelentette, hogy Ling vizsgálat alá került „komoly fegyelmi kihágás gyanújával”. A Sanhszi frakció a nevét egy szénben gazdag északi tartományról kapta. Ling családjának több tagja is pozíciókat töltött be a helyi kormányzatnál, tavaly júniusban a bátyja került vizsgálat alá, aki a helyi fejlesztési projektekért volt felelős.

Peking az új KKP elnök alatt még jobban meg akarja nyitni a szén- és olajtermelő állami vállalatokat a külső befektetések előtt. Ez viszont az uralkodó kommunista osztály befolyásos frakcióinak csípi a szemét, mert ők közvetlenül profitálnak az állami tulajdonból.

A tigrisek levadászása egyben eltakarítja az útból Hszi elnök potenciális ellenfeleit és megnyitja az utat, hogy az elnök a 2017-ben összehívandó 19-ik pártkongresszuson saját embereivel töltse föl a PBÁB-t, amelynek hét tagja közül ötnek lejár a mandátuma.

Kommunista rettegés a gazdaság lassulásától

A lassuló gazdaság miatt fokozódó társadalmi elégedetlenség is közrejátszik a KKP-ban zajló tisztogatásokban. Az állami korrupció és a növekvő társadalmi különbségek egyre neuralgikusabb pontjai a kínai társadalomnak. A hong-kongi tüntetéseket erőteljesen cenzúrázta Peking, félve attól, hogy azok átterjednek a kommunista anyaországra.

Eközben a pekingi döntéshozók a hírek szerint 300 nagy infrastruktúrális projekt megvalósítását gyorsítják meg 1.1 ezermilliárd dollár értékben, hogy a gazdasági növekedés üteme ne süllyedjen 7 százalék alá és ne növekedjen tovább a társadalmi elégedetlenség. Ez pedig lehetséges, hogy csak előremenekülés a zsákutcában: Kína-szerte számtalan szellemvárost találhatunk, az eszméletlen ütemű és sokszor felesleges kormányzati fejlesztések eredményeként. Egy új kutatás szerint Kína 2009 óta több mint 6, 8 ezermilliárd dollárt költött el teljesen felesleges beruházásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Akik tejben-vajban fürösztik az olimpiai bajnokaikat
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 14:46
A párizsi olimpián szerzett magyar arany 55 millió forint állami jutalommal jár. Utánanéztünk, melyik ország biztosít élethosszig tartó jólétet bajnokainak és hol nincs kultúrája a legeredményesebbek anyagi elismerésének. 
Makro / Külgazdaság Bejött Kim Dzsongunnek a barátkozás Putyinnal?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 11:59
Hosszú ideje először látszik növekedni az észak-koreai GDP.
Makro / Külgazdaság Mit reagál a benzinár a Kormányinfóra?
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 10:58
Miután a Kormányinfón arról volt szó, hogy veszélyben Magyarország ellátásbizontsága, kijöttek a szombattól érvényes üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A briteken nevethetünk, a románokat irigyelhetjük
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:47
Ha az autóipar júniusi teljesítményét nézzük.
Makro / Külgazdaság Vajon képes lesz-e Magyar Péter maga köré egy jó csapatot szervezni? Horn Gábor szerint ez az igazi kérdés - videó
Csabai Károly | 2024. július 26. 09:33
A Republikon Alapítvány kuratóriumának elnökével a Klasszis Klubban átbeszéltük az új Európai Parlament múlt heti megalakulásának a Fidesz-re és az azt tömörítő Patrióták Európáért frakcióra nézve szokatlanul diszkriminatív személyi, szervezeti döntéseit. De esett szó természetesen arról, vajon Magyar Péter és az immár általa elnökölt Tisza Párt győzhet-e a 2026-os országgyűlési választásokon. S mi lehet a következménye az önkormányzati voksolás után Budapesten kialakult patthelyzetnek, csődbe mehet-e Budapest? A Klasszis Klub 4. évfolyamának 55. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Ez már az ukrán csőd kezdete? A Fitch szerint az lehet
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 09:11
Leminőstette a Fitch Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság A budapestiek már házasodni sem akarnak
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:49
Ez is kiderül a KSH legfrissebb népességmozgalmi adataiból. Vidéken még házasodnak az emberek, gyereket viszont mindenhol keveset vállalnak.
Makro / Külgazdaság Megint lett újabb 23 ezer magyar munkanélküli
Privátbankár.hu | 2024. július 26. 08:31
Pedig a foglalkoztatottak száma is közel ennyivel nőtt.
Makro / Külgazdaság Átlép Orbán Viktor feje felett Donald Tusk, már a lengyel uniós elnökségre készül
Mester Nándor | 2024. július 25. 19:01
Sok más mellett rendezni és dinamizálni akarja a kétoldalú viszonyt Lengyelország Ukrajnával. A lengyel agrárgazdák egyezkednének, de védik a piacaikat, első körben a közlekedés és a szállítás lehet kitörési pont. 
Makro / Külgazdaság Óriási meglepetés jött a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2024. július 25. 15:52
A második negyedévben az első negyedévit és az elemzői várakozásokat is meghaladó mértékben nőtt az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) a washingtoni kereskedelmi minisztérium gazdasági kutatóintézete, a Bureau of Economic Analysis (BEA) csütörtöki jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG