4p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Hszi Csin-Ping elnök padlógázzal folytatja az állami korrupció-ellenes kampányát, amelyet a „tigrisek és legyek” névvel illetik. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől, ezért a kampány a gőz leeresztését is szolgálja.

Múlt hétvégén a kínai állami média súlyosan elítélte a Kínai Kommunista Párton (KKP) belül működő frakciókat, amelynek létéről sokan tudnak Pekingben, de nyilvánosan ritkán kerül megvitatásra. A Xinhua hírügynökség három frakciót nevezett meg, amelyek kapcsolatokat ápolnak olyan befolyásos kormányzati tisztviselőkkel – a köznyelvben „tigrisekkel” – akik érintettek Hszi Csin-Ping elnök korrupciós vizsgálataiban. A három frakció a „Biztonsági Banda”, a „Kőolaj Banda” és a „Sanhszi Banda”. A People’s Daily pártlap szerkesztőségi írása a KKP „parazita klikkjeiről” értekezett ennek kapcsán.

Hszi Csin-Ping elnök kampányában a  tigrisek a kormányzati fejesek, míg a legyek a nagyszámú helyi káder-sereg. Az elnök ezzel a kampánnyal sok legyet akar ütni egy csapásra, többek között galvanizálja támogatottságát a pártban és a tömegek előtt is. Felmérések szerint jelenleg a kínai átlagembert három dolog aggasztja leginkább: a szociális biztonság, a kormányzati korrupció és az egyre szélesebbre táguló jövedelmi különbségek.

Pekingi tigrisvadászat

A három frakció és a tigrisek hatalmi veszélyt is jelentenek Hszi Csin-Ping elnökre, aki szeretné gyorsítani a gazdasági reformokat és a kínai állami vállalatokat jobban meg akarja nyitni a hazai és külföldi befektetések előtt. Az egyik ilyen tigrist, Csou Jung-kangot múlt hónapban tartóztatták le korrupció, hatalommal való visszaélés és államtitok megsértésének vádjával.

Csou 2012 novemberéig volt öt éven át volt a KKP központi bizottság (KB) politikai bizottsága állandó bizottságának (PBÁB) tagja. Korábban volt Szecsuan tartomány párttitkára és a közbiztonsági tárca első embere is. Közeli kapcsolatokat ápolt a Biztonsági és a Kőolaj frakcióval és bukása megfigyelők szerint elsősorban a Kőolaj frakciót gyengítette. Amikor Csou 2012-ben nyugdíjba ment, a kínai olajvállalatok, mint a Sinopec Group és a China National Petroleum Corp. hatalmasabb és befolyásosabb csoportok voltak, mint több minisztérium.

Egy másik célba vett tigris Ling Csi-hua, akit a Sanhszi frakció alapítójának tartanak. December 22-én a Xinhua jelentette, hogy Ling vizsgálat alá került „komoly fegyelmi kihágás gyanújával”. A Sanhszi frakció a nevét egy szénben gazdag északi tartományról kapta. Ling családjának több tagja is pozíciókat töltött be a helyi kormányzatnál, tavaly júniusban a bátyja került vizsgálat alá, aki a helyi fejlesztési projektekért volt felelős.

Peking az új KKP elnök alatt még jobban meg akarja nyitni a szén- és olajtermelő állami vállalatokat a külső befektetések előtt. Ez viszont az uralkodó kommunista osztály befolyásos frakcióinak csípi a szemét, mert ők közvetlenül profitálnak az állami tulajdonból.

A tigrisek levadászása egyben eltakarítja az útból Hszi elnök potenciális ellenfeleit és megnyitja az utat, hogy az elnök a 2017-ben összehívandó 19-ik pártkongresszuson saját embereivel töltse föl a PBÁB-t, amelynek hét tagja közül ötnek lejár a mandátuma.

Kommunista rettegés a gazdaság lassulásától

A lassuló gazdaság miatt fokozódó társadalmi elégedetlenség is közrejátszik a KKP-ban zajló tisztogatásokban. Az állami korrupció és a növekvő társadalmi különbségek egyre neuralgikusabb pontjai a kínai társadalomnak. A hong-kongi tüntetéseket erőteljesen cenzúrázta Peking, félve attól, hogy azok átterjednek a kommunista anyaországra.

Eközben a pekingi döntéshozók a hírek szerint 300 nagy infrastruktúrális projekt megvalósítását gyorsítják meg 1.1 ezermilliárd dollár értékben, hogy a gazdasági növekedés üteme ne süllyedjen 7 százalék alá és ne növekedjen tovább a társadalmi elégedetlenség. Ez pedig lehetséges, hogy csak előremenekülés a zsákutcában: Kína-szerte számtalan szellemvárost találhatunk, az eszméletlen ütemű és sokszor felesleges kormányzati fejlesztések eredményeként. Egy új kutatás szerint Kína 2009 óta több mint 6, 8 ezermilliárd dollárt költött el teljesen felesleges beruházásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump tett egy ajánlatot Zelenszkijnek
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 17:39
Ritkaföldfémekért cserébe segítenék Ukrajnát.
Makro / Külgazdaság Fontos dolgokat mondott Varsóban a magyar külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 16:42
Az elmúlt évek kudarcos európai uniós gazdaságpolitikájából azt a következtetést kellene levonni, hogy Brüsszelnek vissza kell adnia a tagállamoknak a gazdaságpolitika menedzselését – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Varsóban. A tárcavezető arról számolt be a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó európai uniós miniszterek informális tanácsülését követően, hogy abban egyetértés volt a résztvevők között, hogy a közösség nagyon súlyos kihívások előtt áll gazdasági szempontból, és sokat veszített a versenyképességéből az utóbbi években, ennek okait és a lehetséges kiutat illetően azonban már eltérnek a vélemények.
Makro / Külgazdaság Odacsapna Magyarországnak az Európai Néppárt jogállamisági felelőse
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 10:04
Erős kritikával illette Magyarországot Michal Wawrykiewicz.  
Makro / Külgazdaság Extra nyugdíjkiegészítést kaphatnak az idősek a szomszédban
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 08:55
Romániában a jelentős költségvetési hiány miatt részben megszorító költségvetést terjeszt a kormány a parlament elé.
Makro / Külgazdaság Kína „amilyen az adjonisten, olyan a fogadjisten” üzemmódra kapcsolt
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:47
A Kínával szemben bevezetett 10 százalékos amerikai büntetővám annak rendje és módja szerint életbe lépett, így az ázsiai ország is megtette a tőle telhetőt az USA megdorgálására.
Makro / Külgazdaság Új terve van Putyinnak: elárulta, mi a legfontosabb orosz erőforrás
Privátbankár.hu | 2025. február 4. 07:07
Vlagyimir Putyin, Oroszország elnöke szeretne haladni a korral. Kijelentette, hogy országa fejlesztésének kulcsa a mesterséges intelligencia felhasználásában rejlik.
Makro / Külgazdaság Donald Trump lövöldözni kezdett – ez most Orbán Viktornak is fájhat
Király Béla | 2025. február 4. 05:46
Az amerikai elnök nem várt sokat, beiktatása után két hét sem telt el, de máris komoly vámokat vetett ki Kanada, Mexikó és Kína esetében is. Hogy a sor teljes legyen hétfőn Donald Trump belengette azt is, hogy az európai országokra is kivet majd vámokat. Mindez Magyarország számára sok jóval nem kecsegtet.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott többmilliót az AfD
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:39
Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) korábbi tartományi vezetője, Gerhard Dingler elismerte, hogy 2,4 millió eurós támogatást adott a német AfD választási kampányára.
Makro / Külgazdaság Hat dolog, ami már biztos, hogy drágább lesz Amerikában Trump vámtarifái után
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 16:48
Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi háborút robbantott ki azzal, hogy vámokat vetett ki országa szomszédaiból, Kanadából és Mexikóból származó importra.
Makro / Külgazdaság Jön a vámháború, mindenki meg fogja inni a levét
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 15:04
Mexikó és Kanada 25 százalékos vámot kapott a nyakába, míg a kínai termékeket 10 százalékos teherrel sújtotta Donald Trump. Kilátásba helyezte továbbá, hogy az Európai Uniós termékek is kiegészítő vámokat kapnak. Mindez az érintett országok mellett az Egyesült Államokra is hathat, például magasabb lehet az infláció. A nagy vesztesek az olyan kis nyitott gazdaságok lehetnek, mint a magyar, derült ki a Trend FM rádió hétfői adásából, ahol kollégánk, Király Béla volt a Reggeli Monitor című műsor vendége.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG