4p
Hszi Csin-Ping elnök padlógázzal folytatja az állami korrupció-ellenes kampányát, amelyet a „tigrisek és legyek” névvel illetik. A kommunista uralkodó osztály fejesei rettegnek a gazdasági lassulástól és a vele járó társadalmi elégedetlenségtől, ezért a kampány a gőz leeresztését is szolgálja.

Múlt hétvégén a kínai állami média súlyosan elítélte a Kínai Kommunista Párton (KKP) belül működő frakciókat, amelynek létéről sokan tudnak Pekingben, de nyilvánosan ritkán kerül megvitatásra. A Xinhua hírügynökség három frakciót nevezett meg, amelyek kapcsolatokat ápolnak olyan befolyásos kormányzati tisztviselőkkel – a köznyelvben „tigrisekkel” – akik érintettek Hszi Csin-Ping elnök korrupciós vizsgálataiban. A három frakció a „Biztonsági Banda”, a „Kőolaj Banda” és a „Sanhszi Banda”. A People’s Daily pártlap szerkesztőségi írása a KKP „parazita klikkjeiről” értekezett ennek kapcsán.

Hszi Csin-Ping elnök kampányában a  tigrisek a kormányzati fejesek, míg a legyek a nagyszámú helyi káder-sereg. Az elnök ezzel a kampánnyal sok legyet akar ütni egy csapásra, többek között galvanizálja támogatottságát a pártban és a tömegek előtt is. Felmérések szerint jelenleg a kínai átlagembert három dolog aggasztja leginkább: a szociális biztonság, a kormányzati korrupció és az egyre szélesebbre táguló jövedelmi különbségek.

Pekingi tigrisvadászat

A három frakció és a tigrisek hatalmi veszélyt is jelentenek Hszi Csin-Ping elnökre, aki szeretné gyorsítani a gazdasági reformokat és a kínai állami vállalatokat jobban meg akarja nyitni a hazai és külföldi befektetések előtt. Az egyik ilyen tigrist, Csou Jung-kangot múlt hónapban tartóztatták le korrupció, hatalommal való visszaélés és államtitok megsértésének vádjával.

Csou 2012 novemberéig volt öt éven át volt a KKP központi bizottság (KB) politikai bizottsága állandó bizottságának (PBÁB) tagja. Korábban volt Szecsuan tartomány párttitkára és a közbiztonsági tárca első embere is. Közeli kapcsolatokat ápolt a Biztonsági és a Kőolaj frakcióval és bukása megfigyelők szerint elsősorban a Kőolaj frakciót gyengítette. Amikor Csou 2012-ben nyugdíjba ment, a kínai olajvállalatok, mint a Sinopec Group és a China National Petroleum Corp. hatalmasabb és befolyásosabb csoportok voltak, mint több minisztérium.

Egy másik célba vett tigris Ling Csi-hua, akit a Sanhszi frakció alapítójának tartanak. December 22-én a Xinhua jelentette, hogy Ling vizsgálat alá került „komoly fegyelmi kihágás gyanújával”. A Sanhszi frakció a nevét egy szénben gazdag északi tartományról kapta. Ling családjának több tagja is pozíciókat töltött be a helyi kormányzatnál, tavaly júniusban a bátyja került vizsgálat alá, aki a helyi fejlesztési projektekért volt felelős.

Peking az új KKP elnök alatt még jobban meg akarja nyitni a szén- és olajtermelő állami vállalatokat a külső befektetések előtt. Ez viszont az uralkodó kommunista osztály befolyásos frakcióinak csípi a szemét, mert ők közvetlenül profitálnak az állami tulajdonból.

A tigrisek levadászása egyben eltakarítja az útból Hszi elnök potenciális ellenfeleit és megnyitja az utat, hogy az elnök a 2017-ben összehívandó 19-ik pártkongresszuson saját embereivel töltse föl a PBÁB-t, amelynek hét tagja közül ötnek lejár a mandátuma.

Kommunista rettegés a gazdaság lassulásától

A lassuló gazdaság miatt fokozódó társadalmi elégedetlenség is közrejátszik a KKP-ban zajló tisztogatásokban. Az állami korrupció és a növekvő társadalmi különbségek egyre neuralgikusabb pontjai a kínai társadalomnak. A hong-kongi tüntetéseket erőteljesen cenzúrázta Peking, félve attól, hogy azok átterjednek a kommunista anyaországra.

Eközben a pekingi döntéshozók a hírek szerint 300 nagy infrastruktúrális projekt megvalósítását gyorsítják meg 1.1 ezermilliárd dollár értékben, hogy a gazdasági növekedés üteme ne süllyedjen 7 százalék alá és ne növekedjen tovább a társadalmi elégedetlenség. Ez pedig lehetséges, hogy csak előremenekülés a zsákutcában: Kína-szerte számtalan szellemvárost találhatunk, az eszméletlen ütemű és sokszor felesleges kormányzati fejlesztések eredményeként. Egy új kutatás szerint Kína 2009 óta több mint 6, 8 ezermilliárd dollárt költött el teljesen felesleges beruházásokra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
Makro / Külgazdaság Ezen friss adat alapján Nagy Mártonnak kínos kérdésekre kell felelnie
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 08:30
Ismét tragikusan rossz ipari termelési adatokat közölt a Központi Statisztikai Hivatal. Nagy Márton vakarhatja a fejét, hogyan lesz ebből kilábalás.
Makro / Külgazdaság Túlzásba vitte: dicsekedett a dolgozók kirúgásával a nagyfőnök
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 18:51
A svéd Klarna Bank AB fintech cég vezetője óriási sikertörténetként tálalja a médiában, hogy ezerszámra rúgja ki cége alkalmazottait, akik helyét a mesterséges intelligencia veszi át.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György szerint középosztály-ellenes a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 12:43
Mindezt a posztjáról jövő márciusban leköszönő jegybankelnök a kétnapos nyíregyházi Közgazdász Vándorgyűlésen elmondott beszédében jelentette ki.
Makro / Külgazdaság A klímaváltozás átrendezheti a városokat?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 5. 10:55
Műholdas földmegfigyelési adatokkal és a hazai, valamint a külföldi önkormányzatok bevonásával formálódik az a szolgáltatás, amelynek segítségével hűvösebb, élhetőbb városrészeket alakíthatnak ki a közeljövőben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG