1p
Az elmúlt napokban kirobbant törökországi tiltakozó megmozdulások hirtelen ismét a török gazdaság sebezhető pontjaira - elsősorban is a magas finanszírozási igényre - irányították az eddig derűlátó piacok figyelmét, a török gazdaság szereplői számára mindazonáltal nem ismeretlenek a politikai válságok.

A City egyik legnagyobb gazdasági-pénzügyi elemzőháza, a Capital Economics felzárkózó piacokra szakosodott közgazdászai kiemelték, hogy a török részvények árfolyama előző nap átlagosan 10,5 százalékot zuhant, és a török líra ezzel egy időben idei mélypontjára esett a dollárral szemben. E folyamat jelentősége a török gazdaság igen jelentős külső finanszírozási igénye miatt nagyobb, mint más felzárkózó gazdaságok esetében - hangsúlyozták a Capital Economics elemzői.

Ez lehet az összefüggés a török tüntetések és a forint között

A hétfői nagy zuhanásnak közel felét ledolgozta kedd délelőtt azt isztambuli tőzsdeindex, a török kötvények is magukhoz tértek, a török líra viszont alig. A tőzsdének azonban volt honnét esnie, még így is 40-50 százalékkal van az egy évvel korábbi szintek felett. Ha összemossák a befektetők a régió országait, az a forintra nézve is komoly következményekkel járhat.

Elemzésünk a török gazdaságról >>

A befektetők eddig megnyugvással figyelték, hogy a hazai össztermékhez (GDP) viszonyított török folyómérleg-hiány a 2011-ben mért csaknem 10 százalékról mára 6 százalékra csökkent. A 6 százalékos folyó hiány is azonban rendkívül magas, ráadásul a török gazdaság külső finanszírozási szerkezete is aggályos, ugyanis a portfólió-beáramlások és a külföldi bankoktól felvett hitelek adják a teljes külső finanszírozás hozzávetőleg 90 százalékát. Márpedig ezek a források rendszerint rövid futamidőre szólnak és bizonytalanabbak, mint más finanszírozási módozatok - áll a Capital Economics keddi értékelésében.

Ráadásul Törökország rövid lejáratú adósságállománya magas és továbbra is emelkedik, különösen a bankszektorban.

A függőség átka

A török gazdaság külső sebezhetőségének ennél még pontosabb mércéje azonban a bruttó külső finanszírozási igény, amely magában foglalja a folyómérleg-hiányt és a következő egy évben lejáró külső adósságállományt is. Még azzal a "nagyvonalú" feltételezéssel együtt is, hogy a külső deficit a következő tizenkét hónapban stabilizálódik, a török gazdaság bruttó külső finanszírozási igénye jelenleg meghaladja a 200 milliárd dollárt, ami a török GDP-értéknek hozzávetőleg a 25 százaléka.

Ez csaknem a kétszerese a 2008-as értéknek, és 10 százalékkal magasabb, mint 2011-ben volt - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni közgazdászai.

A ház szerint mindemellett úgy tűnik, hogy a török gazdaság külső finanszírozási igénye ismét növekszik. Az elmúlt egy év robbanásszerű exportbővülése a jelek szerint kezd kifulladni, és ehhez az import növekedése járul, ami még tovább mélyíti a folyómérleg-hiányt. Az utóbbi napok tiltakozó megmozdulásai a turizmusból eredő bevételeket is visszavethetik éppen a nyári szezonban, márpedig az idegenforgalom a török gazdaság kulcsfontosságú bevételi forrása.

Mindemellett a társadalmi forrongás azt is jelenti, hogy csökkent a szerkezeti reformok bevezetésének valószínűsége - vélekedtek a Capital Economics londoni elemzői.

A ház szakértői mindezt egybevetve arra a megállapításra jutottak, hogy Törökország a tőkeáramlások esetleges fennakadásának leginkább kiszolgáltatott gazdaságok egyike a felzárkózó térségen belül.

Politikai krízis? Van ez így néha

A Goldman Sachs globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének felzárkózó gazdaságokkal foglalkozó szakértői ugyanakkor azt emelték ki helyzetértékelésükben, hogy a török pénzügyi szektornak vannak tapasztalatai a politikai válságok és az erősödő bizonytalanságok kezelésében. A ház szerint ez elősegítheti a kezdeti reflexszerű piaci reakciók megfékezését hosszabb távon.

Emellett a török jegybank is valószínűleg szoros figyelemmel követi a fejleményeket, és várhatóan közbelép, ha a kockázatok átárazási folyamata elkezdene kicsúszni az ellenőrzés alól. Máris vannak arra utaló jelek, hogy a központi bank szorosabbra fogta a török líra hazai piacának likviditását az árfolyam alátámasztása végett - hangsúlyozták a Goldman Sachs londoni elemzői.

A cég szerint azonban ha az árfolyam- és kamatkilengések, valamint a politikai bizonytalanságok hosszabb ideig elhúzódnak, az már ronthatja a fogyasztói és az üzleti hangulatot, és ez a harmadik negyedévtől kezdve negatív hatással járhat a hazai fogyasztásra. Ez jelentős lefelé ható kockázatot jelentene a Goldman Sachs így is konszenzus feletti, 5,2 százalékos GDP-növekedést valószínűsítő idei török gazdasági prognózisára - áll a cég keddi londoni helyzetértékelésében.

Ez nem az arab tavasz - sokkal inkább '68

A Goldman Sachs szakértői a törökországi fejlemények politikai hátterével kapcsolatban azt emelték ki, hogy a tiltakozó megmozdulások részvevőnek zöme középosztálybeli és városi környezetből érkező fiatal, akik nem kötődnek egyértelműen egyetlen fő politikai párthoz vagy szervezethez sem.

Ebben az értelemben a demonstrációknak több közös vonásuk van az 1968-as diáklázadásokkal, mint a világsajtóban széleskörűen emlegetett "arab tavasszal". Az arab országokban lezajlott megmozdulások fő hajtóerejét ugyanis a városi szegénynegyedek lakói adták, és jelentős mértékben bekapcsolódtak a különböző vallásos politikai szerveződések is - hangsúlyozták a Goldman Sachs londoni elemzői.

A ház szakértői szerint mindezek alapján a törökországi tiltakozások részvevőinek zöme nem tartozik a jelenlegi török kormánypárt természetes szavazóbázisához, amely jórészt a konzervatív, szegényebb városi és vidéki választókból áll. Így az utóbbi időszak fejleményei jó eséllyel meg is szilárdíthatják a kormánypárt támogatottságát e hagyományos választói rétegen belül, ugyanakkor eltávolíthatják a városi középosztály azon jobbközép szavazókat, akik legutóbb a kormánypártra voksoltak, ám hajlamosak lehetnek átpártolni az ellenzékhez - áll a Goldman Sachs értékelésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
Makro / Külgazdaság Spanyolország máris válaszolt az amerikai importvámokra
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:43
A spanyol kormányfő 14,1 milliárd euró értékű cselekvési tervet ismertetett Madridban, amelynek célja, hogy enyhítse az amerikai elnök által bejelentett importvámok negatív hatásait a dél-európai országban.
Makro / Külgazdaság Nem fogja kitalálni, mely ország maradt ki Trump vámháborújából
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 16:01
Már meg is indokolták, miért maradtak ki az oroszok. 
Makro / Külgazdaság Trump recesszióba tolja Amerikát – és több más ország gazdaságát is
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 15:18
Valamivel viszont nem számolt az amerikai elnök.
Makro / Külgazdaság Gyorsan megjött a köszönet a magyar kormány legújabb húzására
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 14:08
Az izraeli külügyminiszter üdvözli, hogy Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból.
Makro / Külgazdaság Megcáfolták: nem kutat 10 milliárd eurós hitel után a kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:53
Az illetékes tárca szerint nincsenek ilyen tervek.
Makro / Külgazdaság Ez gyors volt: máris kicsinált egy gyárat a vámokkal Donald Trump
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 11:11
Első körben átmenetileg áll le egy kanadai gyár.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter nem boldog – itt a kormány reakciója Trump nagy bejelentésére
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:29
A külgazdasági és külügyminiszter a brüsszeli felelősöket emlegette.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG