Már akkor figyelmeztettünk, hogy a júniusi választások eredményét el nem fogadó despotikus elnök felelőtlen játszmájával olyan démonokat szabadít magára – kurdok, török nacionalizmus – amelyek a végén erősebbnek bizonyulhatnak nála. Megjósoltuk azt is, hogy az ország egy elhúzódó politikai instabilitás korszakába léphet.
Mik az eddigi eredmények?
Nos, az elmúlt három hónapban Erdogan lenullázta a választási eredményeket egy koalíciós kormány megalakításának akadályozásával és közelebb tolta országát a polgárháborúhoz.
Erdogan elnök hatalom megtartásáért folytatott véres kampányával már részletesen foglalkoztunk júliusban is. >>> |
Eddigi belpolitikai hadjáratának eredményei címszavakban: (a) több száz civil és katonai áldozat (b) újságírók egész sorának letartóztatása (c) a török líra történelmi mélypontra küldése (d) török invázió Észak-Irakba, az ötödik az elmúlt 20 évben (e) semmilyen érzékelhető előrehaladás az Iszlám Állam elleni török harcban, amiért hivatalosan ez a véres politikai kutyakomédia elindult.
Amikor a törököket újra a választási urnákhoz kéretik egy előrehozott választás keretében november elsején, addigra Erdogan reményei szerint a kurdok negatív megítélésének felkorbácsolása elegendőnek bizonyul a kurd HDP párt támogatottságának csökkenéséhez. Márpedig részben ez szükséges ahhoz, a kormányzó AKP párt megszerezze a kétharmados többséget.
Mintha a weimari Németországot látnánk
Az elmúlt napokban a felheccelt tömeg felgyújtotta a kurd párt székházait Ankarában, Alanyában és Kirsehirben. Isztambulban mintegy száz ember kövekkel dobálta meg a szekuláris Hürriyet napilap irodáit, amely kritikusan írt az iszlamista-gyökerű kormány lépéseiről.
Közben a török államügyészség büntetőeljárást indított a júniusban 13%-os eredményt elérő kurd HDP párt vezetője, Demirtas ellen. A vádak magukért beszélnek: a török nép megalázása, az elnök megsértése és propaganda-anyagok gyártása terrorista-szervezet számára.
Júliusban a török hadsereg már több mint száz úgynevezett ’Speciális Biztonsági Övezetet’ hozott létre a kurd-többségű tartományokban, amely gyakorlatilag rendkívüli állapot kihirdetésével ér fel. A kurdokat sem kell félteni: 12 városuk, köztük a 60 000 lakosú Sirnak, kihirdette az ’önkormányzatot’ és az AKP-vezette ankarai kormányt „törvénytelennek” bélyegezte.
Tanulság a hazai hívek számára
Az elmúlt években Erdogan elnök kétes legitimációval írta újjá az alkotmányt és a választási törvényt, valamint negligálta az állam és egyház szétválasztásának elvét. Amikor pedig a választásokon el akarták mozdítani, akkor inkább polgárháborús körülményeket és hisztériát teremtett országában, mindeddig beláthatatlan következményekkel. Ez pedig komoly figyelmeztetés kell hogy legyen Erdogan hatalom-felfogásának hazai hívei számára is.
Káncz Csaba jegyzete