A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) nem nyúlt bele az irányadó kamatba, ezzel továbbra is megmarad 0-0,25 százalékos szinten. Ez egyébként teljes mértékben megfelel az előzetes elemzői várakozásoknak.
A testület a tervezési horizonton belül mérsékelte GDP-növekedési előrejelzését, visszafogta valamelyest a foglalkoztatás bővülésére vonatkozó becslését és inflációs várakozását is, nem változtatott azonban álláspontján a monetáris szigorítás szükségességét illetően.
A tanács tizenhét tagjából tizenöten tartják szükségesnek a kamatemelés megkezdését már az idén egy vagy két lépésben, és ketten 2016-ban.
Kicsit gyengébb teljesítmény
A Fed erre az évre 1,8-2 százalékos GDP-növekedést vár, alacsonyabbat a márciusban jelzett 2,3-2,7 százaléknál.
A 2016-os növekedés 2,4-2,7 százalék lehet, a márciusi előrejelzéssel megegyező, a 2017-es pedig 2,1-2,5 százalékos. Hosszabb távon is változatlanul 2-2,3 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a FOMC.
A jelenleg 5,5 százalékos munkanélküliségi ráta a testület szerint az idén a negyedik negyedévben 5,2-5,3 százalék lesz, vagyis még magasabb a márciusi ülésen jelzett 5-5,2 százaléknál.
A jövő év végére 4,9-5,1 százalékra csökken a munkanélküliségi ráta, és 2017-ben is ezen a szinten marad. Hosszabb távon viszont a márciusi előrejelzéssel megegyező szinten, 5-5,2 százalék körül alakulhat az infláció.
Az inflációt változatlanul 2 százalék alatt várják az előrejelzési horizonton belül. Az idén 0,6-0,8 százalékos, jövőre 1,6-1,9 százalékos, 2017-ben 1,9-2 százalékos inflációt várnak.
Nem volt titkolt jelzés
A Fed az előzőnél visszafogottabb makrogazdasági előrejelzések ellenére sem adott újabb jelzéseket a piacnak monetáris politikai szándékának változásáról, a kiadott dokumentum szóhasználata nem változott lényegesen.
A dollár egyébként nem reagált érdemben a Fed döntésére, csupán egy enyhe gyengülés látszott az euróval szemben. Jelenleg 1,13 körül mozog az EUR/USD árfolyam.