Donald Trump amerikai elnök nyilatkozik az elnöki különgépen. (Kép forrása: MTI/AP/Alex Brandon) |
Még a kampányidőszaka alatt Trump kuplerájnak nevezte Brüsszelt, az EU fővárosát. Elnökként csütörtökön látogatja meg első alkalommal a belga fővárost, hogy aztán továbbutazzon Szicíliába a 43-ik G7-es csúcsra. Brüsszelben Trump részt vesz a NATO-csúcson, ahol az állam és kormányfőket a kiszivárgó információk szerint bizalmasan figyelmeztették, hogy hozzászólásaikat maximum négy percre korlátozzák, „mert az amerikai elnöknek hírhedten korlátolt időtartamú a figyelme”.
Szürreális csúcs jöhet
Mivel a NATO-csúcs egybeesik a védelmi szövetség új főhadiszállásának felavatásával, a vezetőket arra is figyelmeztették, hogy Trumppal csak olyan témákat vitassanak meg, amihez ért: vagyis az ingatlanok és a pénz. Trump részvételét még szürreálisabbá teszi, hogy egyelőre nem világos, hogy lesz-e egyáltalán sajtóértekezlet és ha igen, akkor kik tehetik be oda a lábukat. Mindennek tetejébe még az újsütetű török szultán, Erdogan is jelen lesz és a hírek szerint erődemonstrációként mobilizálni akarja a támogatóit. Ha pedig ellentüntetés is lenne, akkor Erdogan testőrei újra olyan verekedésbe bonyolódhatnak, mint múlt héten Washingtonban, amely után többen követelték a török nagykövet kiutasítását az Egyesült Államokból.
A Brexittel megrendült az európai békerendszer – hiszen az Egyesült Királyság egymaga volt felelős az EU védelmi kiadásainak egynegyedéért. Ezért Trump joggal számíthatna arra, hogy a kontinentális EU tagországokat könnyebben szoríthatja majd az elvárt katonai kiadások elérésére, amely a NATO tagállamai esetében a GDP 2 százaléka. De mi van azokkal a dél-európai országokkal, amelyek gyakorlatilag adósság-csapdában vergődnek?
Az olasz beteg
Példának okáért itt van mindjárt Olaszország, a maga 133 százalékos GDP-arányos államadósságával, ráadásul a munkanélküliség szintje is 13.9 százalékon áll - Dél-Olaszországban pedig egyenesen 22 százalékon! Pedig az olaszok az elmúlt évtizedben a pénzügyi megszorítások közepette védelmi kiadásaikat a GDP hozzávetőleg egy százalékára szorították le – és ha most hirtelen valaki ennek megduplázását kéri, annak komoly belpolitikai következményei lehetnek.
Olaszország legnépszerűbb pártja, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) éppen a múlt hónapban hozta nyilvánosságra 10 pontból álló, 10 oldalas külügyi programját. Ha a párt hatalomra kerülne, akkor az országot kivinné a NATO-ból és ragaszkodna ahhoz, hogy Washington vonja ki nukleáris fegyvereit az ország területéről. A párt aztán múlt héten nyilvánosságra hozta védelmi programját is.
A Bizottság Róma mellé állhat
Káncz Csaba |
Tatiana Basilio, az M5S országgyűlési képviselője szerint Rómának fel kell mondania Washingtonnal az F-35 vadászgépekre vonatkozó szerződését. Az olasz kormány még korábban elkötelezte magát ugyanis 90 darab F-35-ös, ötödik generációs vadászgép megvásárlására, egyenként 94 millió dolláros áron. Az M5S szerint ez túl drága, és az országnak nem kell még lecserélnie a Eurofighter Typhoon gépeit, amelyet egyébként is részben Olaszországban gyártanak.
Brüsszel egyelőre ferde szemmel nézi – az amúgy is belpolitikailag megroggyant - Trump európai nyomulását a magasabb védelmi kiadások követelésének ügyében. Az EU Bizottság elnöke, Juncker egyenesen kijelentette, hogy az EU-nak nem kell meghajolnia Trump követelései előtt. Nem véletlen tehát, hogy az EU inkább a saját védelmi terveinek a megerősítésére és végrehajtására készül.
Káncz Csaba jegyzete.