4p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy operettet is megszégyenítő NATO-csúcs jöhet a héten, Trump elnökkel a főszerepben. A Brexit után Trump joggal számíthatna arra, hogy az EU tagországokat könnyebben szoríthatja az elvárt katonai kiadások elérésére. De mi van azokkal a dél-európai országokkal, amelyek gyakorlatilag adósság-csapdában fuldokolnak?

Donald Trump amerikai elnök nyilatkozik az elnöki különgépen. (Kép forrása: MTI/AP/Alex Brandon)

Még a kampányidőszaka alatt Trump kuplerájnak nevezte Brüsszelt, az EU fővárosát.  Elnökként csütörtökön látogatja meg első alkalommal a belga fővárost, hogy aztán továbbutazzon Szicíliába a 43-ik G7-es csúcsra.  Brüsszelben Trump részt vesz a NATO-csúcson, ahol az állam és kormányfőket a kiszivárgó információk szerint bizalmasan figyelmeztették, hogy hozzászólásaikat maximum négy percre korlátozzák, „mert az amerikai elnöknek hírhedten korlátolt időtartamú a figyelme”.

Szürreális csúcs jöhet

Mivel a NATO-csúcs egybeesik a védelmi szövetség új főhadiszállásának felavatásával, a vezetőket arra is figyelmeztették, hogy Trumppal csak olyan témákat vitassanak meg, amihez ért: vagyis az ingatlanok és a pénz.  Trump részvételét még szürreálisabbá teszi, hogy egyelőre nem világos, hogy lesz-e egyáltalán sajtóértekezlet és ha igen, akkor kik tehetik be oda a lábukat.  Mindennek tetejébe még az újsütetű török szultán, Erdogan is jelen lesz és a hírek szerint erődemonstrációként mobilizálni akarja a támogatóit.  Ha pedig ellentüntetés is lenne, akkor Erdogan testőrei újra olyan verekedésbe bonyolódhatnak, mint múlt héten Washingtonban, amely után többen követelték a török nagykövet kiutasítását az Egyesült Államokból.

A Brexittel megrendült az európai békerendszer – hiszen az Egyesült Királyság egymaga volt felelős az EU védelmi kiadásainak egynegyedéért.  Ezért Trump joggal számíthatna arra, hogy a kontinentális EU tagországokat könnyebben szoríthatja majd az elvárt katonai kiadások elérésére, amely a NATO tagállamai esetében a GDP 2 százaléka.  De mi van azokkal a dél-európai országokkal, amelyek gyakorlatilag adósság-csapdában vergődnek?

Az olasz beteg

Példának okáért itt van mindjárt Olaszország, a maga 133 százalékos GDP-arányos államadósságával, ráadásul a munkanélküliség szintje is 13.9 százalékon áll - Dél-Olaszországban pedig egyenesen 22 százalékon! Pedig az olaszok az elmúlt évtizedben a pénzügyi megszorítások közepette védelmi kiadásaikat a GDP hozzávetőleg egy százalékára szorították le – és ha most hirtelen valaki ennek megduplázását kéri, annak komoly belpolitikai következményei lehetnek.

Olaszország legnépszerűbb pártja, az Öt Csillag Mozgalom (M5S) éppen a múlt hónapban hozta nyilvánosságra 10 pontból álló, 10 oldalas külügyi programját.  Ha a párt hatalomra kerülne, akkor az országot kivinné a NATO-ból és ragaszkodna ahhoz, hogy Washington vonja ki nukleáris fegyvereit az ország területéről.  A párt aztán múlt héten nyilvánosságra hozta védelmi programját is.

A Bizottság Róma mellé állhat

Káncz Csaba

Tatiana Basilio, az M5S országgyűlési képviselője szerint Rómának fel kell mondania Washingtonnal az F-35 vadászgépekre vonatkozó szerződését.  Az olasz kormány még korábban elkötelezte magát ugyanis 90 darab F-35-ös, ötödik generációs vadászgép megvásárlására, egyenként 94 millió dolláros áron.  Az M5S szerint ez túl drága, és az országnak nem kell még lecserélnie a Eurofighter Typhoon gépeit, amelyet egyébként is részben Olaszországban gyártanak.

Brüsszel egyelőre ferde szemmel nézi – az amúgy is belpolitikailag megroggyant - Trump európai nyomulását a magasabb védelmi kiadások követelésének ügyében.  Az EU Bizottság elnöke, Juncker egyenesen kijelentette, hogy az EU-nak nem kell meghajolnia Trump követelései előtt.  Nem véletlen tehát, hogy az EU inkább a saját védelmi terveinek a megerősítésére és végrehajtására készül.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG