Káncz Csaba a Mindenki Magyarországa Mozgalom jelöltje az ellenzéki előválasztáson. A szerző nem tagja szerkesztőségünknek, külsősként publikál oldalainkon.
Az amerikai Whig párt 1848-ban egy külső jelölt népszerűségét választotta a párt elvei helyett, amikor Zachary Taylor tábornokot jelölte elnöknek. A párt aztán már soha nem heverte ki ezt a csapást.
Van-e még választása a republikánusoknak?
Taylor tábornok háborús hős volt, de akárcsak Donald Trump, ő is durva stílusú, pártfegyelmet elutasító, és elnöki erényeknek híján lévő személyiség volt. Miután elnöknek választották, a párton kívüli külsős Taylor képtelennek bizonyult a whigek belső harcainak kezelésére, és elidegenítette az elkötelezett pártlojalisták többségét. Michael Holt történész a „Az amerikai Whig Párt felemelkedése és bukása” című munkájában kiemeli, hogy Taylor győzelme „egy belső harchoz vezetett a párt lelkéért”.
Nos, a republikánus pártban jelenleg szintén polgárháború dúl, és ebben egyelőre Trump áll győzelemre. A párt választói között alapvetésnek számít, hogy Joe Biden és a demokraták választási csalással ellopták a republikánusok elől a győzelmet. Trump továbbra is törzsfőnökként viselkedik, és napjainkra szinte személyi kultusz alakult ki körülötte.
Hamis hírek felturbózva
Mivel Trump Twitter- és Facebook oldala továbbra is le van tiltva, ezért a kiszolgáló sajtóra marad a feladat, hogy a nyájat összetartsa, és kérdéses igazságtartalmú hírekkel izgassa a híveket. A Fox News televíziós csatornán legutóbb a nagy hír az volt, hogy Biden „háborút visel a hús ellen”. Az exkluzív értesülés szerint az elnök korlátozni akarja az amerikaiak steak fogyasztását évi 1800 grammra.
A republikánus politikusok ráugrottak a témára, és Texas kormányzója, Greg Abbott leszögezte, hogy „ez márpedig nem fog megtörténni Texasban”. A sztorival csupán egy probléma volt: az egészet eredetileg egy brit újság találta ki, miután Biden azt ígérte, hogy radikálisan visszafogja majd Amerika károsanyag-kibocsátását.
A Fox TV később csendesen elismerte a történet valótlanságát, de ez nem akadályozta meg a képviselőház republikánus vezetőjét, Kevin McCarthy-t, hogy újra lejátssza ugyanazt a lemezt. Biden „ellenőrizni akarja az életedet”, támadt a kaliforniai republikánus, „ellenőrizni akarja, hogy mennyi húst ehetsz. El tudjátok ezt képzelni?”
Kiszorítani az árulókat
A republikánus párt belső megosztottságai – a Trump pártján álló militáns többség, a Trump-ellenes kisebbség és a középutasok között – egyre inkább akadályozza a párt azon képességét, hogy koherens szakpolitikai stratégiát dolgozzon ki. A párt vezetői egyelőre nem tudnak mit kezdeni Trumppal, aki komolyan gondolja, hogy 2022-ben csak az általa jóváhagyott republikánus jelöltek indulhatnak majd a kongresszusi választáson.
Maga Trump nem látszik hajlandónak pártbeli alkukra. Továbbra is használja belső ellenzőire a RINO elnevezést („Republicans In Name Only”), ami alatt azt érti, hogy ezek csak nevükben konzervatívok, igazából a liberális szekeret toló álruhás rinocéroszok. Ilyen RINO Mitt Romney szenátor (aki Obama kihívója volt 2012-ben) vagy Liz Cheney képviselőnő. Ő ifjabb Bush alelnökének a lánya, aki még pár óráig a 3. legfontosabb republikánus pozíciót tölti be, a leváltása ugyanis bizonyosra vehető.
Liz Cheney ugyanis bűnösnek találtatott a republikánus többség szemében, mert visszautasította Trump többedik kirohanását, amelyben önmagát az elnökválasztás győztesének kiáltotta ki - csak hát ugye szerinte a választást végül elcsalták. A tét: olyan pártról van-e szó, amelyben a vezetés feltétele, hogy valaki valótlanságot terjesszen az USA kormányzati rendszeréről. Cheney válasza erre az, hogy nem, mert aközé a pár republikánus hazafi közé tartozik, aki nem osztja Trump mérgező állítását a választási csalásról, illetve a törvényhozás épületének megrohamozásáról. Számára mindkettő vörös vonalat jelent.
Ezért a múlt héten kijelentette: nem lopták el az előző elnöktől győzelmet, és aki az ellenkezőjét vallja, az terjeszti a hatalmas hazugságot, valamint hátat fordít a jogállamnak, mérgezi a demokratikus rendszert. Hozzátette, hogy a köztársaságpártiak fordulóponthoz érkeztek, és dönteniük kell, hogy ragaszkodnak-e az igazsághoz, valamint az alkotmányhoz.
Hamarosan jönnek a vizsgák
A republikánusoknak túl sok idejük nincsen, hogy lezárják a belső polgárháborút, és koherens képet alakítsanak ki magukról. Másfél év múlva időközi választások lesznek az USA-ban, és ennek során a képviselőház teljes egésze megújul, valamint terítékre kerül 34 szenátori hely is. Ez utóbbi különösen fontos, tekintettel a tavaly kialakult patthelyzetre. Ebben a legcsekélyebb változás is súlyos következményekkel járhat. Jelen állás szerint szavazategyenlőség esetén Harris alelnök voksa dönt, de ez nagyon vékony jég.
Jövőre pedig 39 államban kormányzót választanak, és kilenc helyen a törvényhozás is átalakul. Ezek között úgynevezett „swing state”-ek (bizonytalan államok) is találhatók, ahol a tavalyi választások jórészt eldőltek. Nem maradnak érintetlenül állami és kerületi ügyészi helyek sem (30), és több nagyvárosban a polgármestereknek is meg kell küzdeniük a posztjukért.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)