Vlagyimir Putyin orosz és Donald Trump amerikai elnök legutóbbi megbeszélése 2017. július 7-én. (MTI/EPA/Szputnyik/Orosz elnöki sajtószolgálat pool/Mihail Klimentyev) |
Donald Trump amerikai elnök nyitva hagyta a választ arra a kérdésre, amely azt firtatta, hogy a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tartandó csúcstalálkozóján elismerné-e a Krím-félsziget bekebelezését. "Majd meglátjuk" - válaszolta a kíséretében lévő újságíróknak az Air Force One elnöki különgépen, amellyel a New Jerseyben lévő bedminsteri golfklubjába utazott pénteken. Ugyanezt válaszolta arra a kérdésre, hogy hajlandó lenne-e a Krím elfoglalása miatti szankciók feloldására.
Trump a Krím ügye mellett Ukrajnáról és Szíriáról is tárgyal majd az orosz elnökkel. Hangsúlyozta: nincs ellenére, hogy jó viszonyt alakítson ki Oroszországgal és Kínával, nem látja, hogy ez "problémát" jelentene. "Talán a világ megnyugodhat, és beszélhetnénk néhány olyan dologról, amit Obama veszni hagyott" - fogalmazott az újságíróknak.
Kérdéseikre válaszolva megismételte, amit már korábban többször is kifejtett: a Krím-félszigeten történtekért szerinte az előző amerikai elnököt, Barack Obamát terheli a felelősség. "Obama elnök tette lehetővé, hogy ez megtörténhessen" - fogalmazott.
Trump ugyanazon a napon tette lehetségessé, hogy elfogadja a Krím bekebelezését, amikor az EU újabb fél évvel meghosszabbította az Oroszországra emiatt kivetett gazdasági szankciókat - igaz, sok értelme ennek sincs. Részletek >> |
Ami miatt biztos nem esnek egymásnak: tényleg az oroszok segítették Trumpot?
A találkozó július 16-án lesz, Helsinkiben. Trump azt ígéri, mindent szóba hoz - így megvitatni tervezi Vlagyimir Putyinnal a 2016-os amerikai választási folyamatba történt orosz beavatkozás ügyét is. De hozzátette: "nem akarunk bárkit is a választásokkal macerálni". Persze nagy csodákat nem kell várni: ha az oroszok beavatkoztak a választásba - ahogy ezt az Egyesült Államokban tényként kezelik, és már szankciókat is kivetettek ezért Oroszországra -, akkor azt Trump győzelme érdekében tették, így nagy hajtépés ebben a kérdésben biztosan nem lesz a felek között.
Oroszország mindig is cáfolta, hogy beavatkozott volna az amerikai választási folyamatba, Donald Trump pedig mindig következetesen kitartott amellett, hogy "nem volt összejátszás" kampánycsapatának munkatársai és orosz tisztségviselők között annak érdekében, hogy ő arasson győzelmet az elnökválasztáson. "Ha ezt a témát az Egyesült Államok elnöke fel fogja vetni, akkor az orosz elnök kész lesz megismételni, hogy Oroszországnak nem volt és nem lehetett köze ahhoz, ami körül ilyen gyanúsításokat bontakoztatnak ki" - mondta a napokban a Kreml szóvivője.