4p
Trump olajbárót nevezett ki külügyminiszterének és olajipari vezetőt energiaügyi miniszterének. A Környezetvédelmi Ügynökség vezetését a klímakutatók elleni perekben eddig jeleskedő ügyvédek veszik át. A Párizsi Klímamegállapodás Trump szemében már halott.
Rex Tillerson. (Kép forrása: EPA)

Trump a hosszú elnökválasztási kampány alatt számtalan esetben ostorozta a washingtoni politikai osztályt, vette védelmébe a keményen dolgozó amerikai kisembert és ígérte meg a „politikai mocsár” lecsapolását. Nos, november 8-a óta mintha kissé másról szólna a történet és szemrebbenés nélkül multimilliárdosok sorát nevezi ki minisztereinek és tanácsadóinak. De hogy egyenesen egy olajbáróból lesz külügyminiszter, az még a sokat látott elemzőket is mellbe ütötte.

Fúrni a sarkkörön

Rex Tillerson soha életében nem dolgozott máshol, mint az olajiparban. Az Exxon Mobil konszern vezetőjeként jelenleg 150 millió dollár értékben állnak rendelkezésére Exxon-részvények és hosszú távú vásárlási opciók. Hogy ezekkel mit fog kezdeni az összeférhetetlenség elkerülésére, az még nem világos. Ez egyáltalán nem mellékes kérdés, Tillerson ugyanis 2012-ban a Kreml áldásával megegyezett az orosz állami Rosneft vállalattal a szektor történetének egyik legnagyobb üzletében. A megállapodás részeként a Rosneft hét sarkköri offshore projektben való részvételt ajánlott a Exxon számára. Egyes becslések szerint az orosz sarkköri területek alatt 36 milliárd hordónyi olaj fekszik érintetlenül. A Rosneft ezzel szemben észak-amerikai nem konvencionális széndhidrogén-formációkhoz kapott volna hozzáférést. De jött az ukrán politikai felfordulás és a nagy üzlet kútba esett. Most viszont Trump mielőbb fel akarja oldatni a Moszkva elleni szankciókat, az üzlet újra életre kelhetne, az Exxon részvények pedig az égbe szökhetnének.

Ügyvédek szedik szét a környezetvédelem intézményeit

Az amerikai baloldal és a zöld szervezetek a döbbenettől alig jutnak szóhoz. Teljesen világossá vált ugyanis, hogy Trump nagy ívben tesz a párizsi klímamegállapodásra, sőt arra is lesz energiája, hogy megakadályozza a szövetségi államok ügyészeit a fosszilis energiatermelők felelősségre vonásában. Már a múlt héten kiderült, hogy a Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) élére azt a David Schnare ügyvédet bízza meg, aki az elmúlt időszakban több pert indított a klímakutatók ellen. Magával az EPA vezetésével pedig azt az oklahomai államügyészt, Scott Pruittot bízta meg, aki korábban komoly küzdelmeket folytatott az EPA szabályozásai ellen. Tavaly Obama elnök az Amerika Tisztaenergia-terve elnevezésű program kihirdetésekor 32 százalékban határozta meg azt az arányt, amellyel az erőműveknek 2030-ig országszerte csökkenteniük kell majd a széndioxid-kibocsátásukat a 2005-ben regisztrált szintről. A párizsi klímatárgyalásokon az USA hivatalosan is vállalást tett, és idén alá is írta a Párizsi Jegyzőkönyvet. Nos ez az egész, nemzetközileg is megállapodott terv és vállalás most gyakorlatilag alapjaiban kérdőjeleződött meg.

Rick Perry. (Kép forrása: EPA)

Az új miniszter szerint hűl a Föld

Az Energiaügyi Minisztériumnak a jövő évi költségvetésben pontosan 8,5 milliárd dollár áll rendelkezésére klímával kapcsolatos tevékenységekre. Ebbe beletartoznak az alternatív energiák kutatásai éppúgy, mint a nukleáris kutatások. Ezek a költségvetési tételek tegnap megkérdőjeleződtek, amikor Trump Rick Perryt nevezte meg új energiaügyi miniszternek. Perry annak az Energy Transfer Partners LP nevű cégnek az igazgatósági tagja, amelynek olajvezeték-építése Észak-Dakotában országos tiltakozóhullámot váltott ki. Perry egy idén júniusi interjújában megkérdőjelezte a globális felmelegedés mögött álló kutatások értelmét. Az EPA-t a „munkahelyek temetőjének nevezte”, egy kampánykönyvében pedig egyenesen kijelentette, hogy „Földünk egy lehűlő trendben van”.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rohamoznak a török cégek Moszkvában, és nyernek is
Elek Lenke | 2024. szeptember 7. 17:31
A nyugati márkák kivonulása Oroszországból fellendítette a török textilipart.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elárulta, Keletre vagy Nyugatra nyitna-e
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 16:33
A kötcsei piknikre érkező Orbán Viktor elárulta, miről fog beszélni zárt körben, és válaszolt pár újságírói kérdésre is.
Makro / Külgazdaság Lehetett volna nagyobb áresés a kutakon?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 13:17
Kisebb áresést láthattunk a hazai kutakon, pedig a nemzetközi tőzsdei árak alapján akár komolyabb csökkenés is lehetett volna. Tovább mérséklődhet az üzemanyagok ára a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Ezt mondták Amerikában a magyar jenkötvényekről
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 7. 08:34
Befektetésre ajánlott, stabil kilátású osztályozással látta el a Moody’s a jenben kibocsátott 3 és 10 éves futamidejű magyar állampapírokat. Pozitívan értékelték az államháztartási konszolidációt, kockázat viszont a viharos EU-kapcsolat, illetve a részben felfüggesztett uniós pénzek kérdése.
Makro / Külgazdaság Brüsszelből a magyar kormánynak is üzentek Kínával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 18:29
Már a belgák szerint is túl erős a függés az ázsiai óriástól.
Makro / Külgazdaság Csaba László: A NER vezető rétege bizonyos szempontból emlékeztet a kínai vezetőségre (videó)
Csabai Károly | 2024. szeptember 6. 15:06
Ezzel a közgazdász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja a Klasszis Klubban arra utalt, hogy az Orbán-kormány hangosan hirdet bizonyos elveket, amelyeket nem feltétlenül vesz komolyan - elég csak a családpolitikájukra gondolni. A beszélgetés során Csaba László egyebek mellett elmondta, miért nem igaz az a kormányzati állítás, miszerint most már itt a fellendülés, minden jó lesz, minden mutató javul. Valamint azt is, hogy helyes-e az a megközelítés, miszerint a belső piac növekedése képes ellensúlyozni a külpiacok gyenge teljesítményét, s - látva a zsákutcába került európai gazdaságot - tudunk-e függetlenedni annak legerősebb tagjától, Németországtól. A Klasszis Klub 4. évfolyamának 58. adását most visszahallgathatja.
Makro / Külgazdaság Nagy ígéretet tett Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 11:32
Szijjártó Péter Kisinyovban tartott közös sajtótájékoztatót moldáv kollégájával, ahol szóba került Moldova európai Uniós csatlakozása is.
Makro / Külgazdaság Miért nem lő ki a magyar gazdaság?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:45
Bod Péter Ákos elemezte a hazai gazdasági mutatók hátterét.
Makro / Külgazdaság Itt az újabb üzemanyagár-változás, ez mindenkit érint
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 10:04
Ismét változik a benzin és a dízel nagykereskedelmi ára is.
Makro / Külgazdaság A lengyel jegybank idén már nem enyhít
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 6. 09:13
A lengyel jegybak szerint az infláció a jövő év elejéig még emelkedni fog, ezt követően lehetséges újabb alapkamatvágás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG