3p
Washington a nagyhatalmi versengés szerves részeként most több fronton is támadást akar indítani a Huawei ellen. Ha az Egyesült Királyság nem vonja vissza pozitív döntését a kínai gyártóval kapcsolatban, akkor a konfliktus negatív hatással lesz a Washington és London közötti kereskedelmi tárgyalásokra, és a hírszerzési információik cseréjére. Káncz Csaba jegyzete.
Fotó: Reuters

A 2017. decemberi Nemzetbiztonsági Stratégia óta hivatalosan is újra a nagyhatalmi versengés lett Washington első számú biztonságpolitikai prioritása. Tehát igazán ne legyünk meglepve, amikor Mark Esper amerikai védelmi miniszter a hétvégi Müncheni Biztonsági Konferencián kijelentette: „a nagyhatalmi versengés időszakában vagyunk”, nem rejtve véka alá, hogy „az alacsony intenzitású konfliktustól el kell mozdulnunk és újra fel kell készülnünk egy magas intenzitású hadviselésre”. A politikai állóháborúba süllyedt Washingtonban nagyon kevés dologban van napjainkban egyetértés a két nagy párt között, de a Kína elleni feltartóztatás szükségessége feltétlenül ide tartozik.

Az európai középhatalmak viszont ezt másként látják. Valóban, Washington és európai NATO-partnerei között újra fellobbant a konfliktus a müncheni konferencián, amelynek közvetlen előzményeként a Fehér Ház dörgedelmei ellenére Párizs, London és Berlin nem hajlandó kitiltani a Huawei-t az 5G-s infrastruktúrájuk kiépítéséből. A német nagykoalíció már hónapok óta huzakodik ezen a kérdésen, márpedig a New York Times tegnapi értesülése szerint Berlin követni fogja London példáját, és beengedi a kínai gyártót a következő generációs hálózat építésébe.

Washington most a kiszivárgott értesülések szerint több fronton is támadást akar indítani:

  • A Fehér Ház kabinetfőnöke, Mick Mulvaney vezeti azt a delegációt, amely ma Londonban próbálja meggyőzni a brit miniszterelnököt, hogy vonja vissza döntését a kínai gyártóval kapcsolatban. A vita azt jelzi, hogy az amerikai-brit viszonyok rosszabbak, mint amilyen képet bármelyik fél láttat erről. Ha London nem vonja vissza döntését, akkor a konfliktus negatív hatással lesz a két ország kereskedelmi tárgyalásaira, illetve hírszerzési információik cseréjére.
  • A Wall Street Journal hétfői értesülése szerint a Trump-kormányzat új kereskedelmi korlátozásokat fontolgat, amely értelmében a kereskedelmi minisztérium a világ összes chip-gyártóját kötelezné amerikai jóváhagyás beszerzésére, ha amerikai chip-gyártó műszert használva adnak el chipet a Huawei számára.
  • Az USA-nagypolitika a kínai céget és két leányvállalatát zsarolással, valamint ipari titkok megszerzésére szervezett összeesküvéssel vádolja. A cél vélhetően az, hogy a cég elítélése után az aktuális jogszabályok alkalmazásával annak európai partnerei is szüntessék meg vele az együttműködést, ellenkező esetben pénzügyi szankciókkal sújthatók.
  • Szintén az amerikai megfontolások alá került, hogy Washington betiltaná azon polgári repülőgépek számára készült hajtóműveket, amelyet az amerikai General Electric és a francia Safran 2014 óta értékesít Kínába. Ezt a javaslatot értesülések szerint a február 28-i kormányülésen vitatják meg Washingtonban. A General Electric most bőszen lobbizik a lépés ellen, amelynek egyébként nincsen nemzetbiztonsági aspektusa. Ha viszont a Trump-kormányzat támogatná a javaslatot, a felbőszült Párizs még közelebb közelebb húzódhat Pekinghez.


(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Többet adóztunk: kisebb lett a kormányzati szektor hiánya
Herman Bernadett | 2025. július 1. 08:30
Az előzetes adatok szerint 824 milliárd forint, a GDP 3,9 százaléka volt a kormányzati szektor 2025. I. negyedéves hiánya. Az egyenleg az előző év azonos időszakához képest 234 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,4 százalékponttal lett kedvezőbb. 
Makro / Külgazdaság Nem jött be az elemzők várakozása: mi a baj a németekkel?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 13:38
Gyengébb adat érkezett a vártnál.
Makro / Külgazdaság Óriási változás jön a benzinkutakon júliustól
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:43
A nyár második hónapja jelentős üzemanyagár-csökkenéssel indul.
Makro / Külgazdaság A lengyelek is bevették a keserű magyar pirulát
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:31
Azután, hogy nálunk májusban az előző havinál magasabb lett az infláció, most a lengyelek jelentették ugyanezt, csak már júniusról.
Makro / Külgazdaság Eddig jó, mondják a britek, de mi lesz azután?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 11:08
Gyorsult a brit gazdaság növekedési üteme az első negyedévben, a kilátások azonban nem biztatóak.
Makro / Külgazdaság Ön TikTokozik? Akkor most reménykedhet
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 10:17
Donald Trump amerikai elnök a Fox Newsnak adott interjúban közölte, hogy egy „nagyon gazdag emberekből” álló csoport készen áll megvásárolni a TikTokot.
Makro / Külgazdaság Fontos gesztust tett Kína Japánnak
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:50
Hszi Csin-pingék újra megnyitja a piacaikat a japán tengeri termékek előtt.
Makro / Külgazdaság Ettől még jobban kiverhet minket a víz
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 08:30
Áprilishoz képest ugyan májusban az ipari termelői árak csökkentek, ám az előző év azonos időszakához képest közel 7 százalékkal nőttek, alapvetően az élelmiszeripar átlagnál nagyobb drágulása miatt.
Makro / Külgazdaság Elvileg nyilvánosságra kerülhet, kik a NER-es magántőkealapok gazdái – de gyakorlatilag is?
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 07:46
Bár egy uniós direktíva alapján január 1-jétől kötelesek felfedni a magántőkelapok a tulajdonosaik kilétét, az nem mindenegyikőjükre vonatkozik, ráadásul az átlagembernek az adatokhoz sem könnyű hozzáférnie.
Makro / Külgazdaság Fontos bejelentésre készül az állam hivatala
Privátbankár.hu | 2025. június 30. 06:55
Az ipari termelői árak májusi adatait közli ma a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG