Két J-10-es típusú kínai vadászgép befogott egy amerikai felderítő repülőgépet a Kelet-kínai-tenger felett amerikai közlés szerint, a kínai védelmi tárca szerint a megfelelő csatornákon foglalkoznak a közléssel.
Az Egyesült Államok csendes-óceáni parancsnoksága azt közölte, hogy a légierő rutinbevetésen lévő RC-135-ös gépét nemzetközi légtérben veszélyesen megközelítették a kínai harci gépek.
Az amerikai előzetes vizsgálatok szerint nem megfelelő szakértelemmel végrehajtott repülésről van szó, más provokatív jelenséget nem tapasztaltak. A védelmi tárca a megfelelő diplomáciai és katonai csatornákon felveti a történteket.
Az eset még kedden történt, amikor épp a kínai fővárosban tartózkodott az Egyesült Államok magas szintű delegációja John Kerry külügyminiszter vezetésével.
Kína a Dél-kínai-tengeren több szomszédjával, a Kelet-kínai tengeren pedig Japánnal áll területi vitában. A térségben az utóbbi hónapokban megnövekedett feszültség közepette az Egyesült Államok és Kína egymást vádolja a régió militarizálásával.
Peking a korszerű amerikai haditechnika mind nagyobb mértékű felvonultatását, a szövetségeseivel rendszeresen végrehajtott gyakorlatokat és a felderítő repüléseket kifogásolja, míg Washington szerint Kína fenyegeti kisebb szomszédait a tengeren, és katonai infrastruktúrát telepít mesterségesen feltöltött szigetekre.
A múlt hónapban a Pentagon akkori közlése szerint két J-11-es típusú kínai vadászgép ugyancsak veszélyesen közelre merészkedett az amerikai haditengerészet egyik EP-3 Aries típusú felderítőgépéhez a Dél-kínai-tengeren, nemzetközi vizek fölött. A kémrepülőgépnek állítólag több száz lábbal csökkentenie kellett repülési magasságát, hogy elkerülje az ütközést.
Szintén a múlt hónapban - azt követően, hogy egy amerikai hadihajó "engedély nélkül" megközelítette a kínai fennhatóság alatt álló Jungsu zátonyt - Kína két J-11-es vadászgépet és egy Y-8-as felderítő járőrgépet emelt a levegőbe.