4p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mit tehet valaki, aki szinte örökre egy ország vezetője akar maradni? A történelemből jól ismert az a módszer, ami választ ad erre a kérdésre. Időnként le kell cserélni az elitet.

Vlagyimir Putyin, Oroszország államfője a vagyonosok új generációjának létrehozásával akarja bebiztosítani rezsimje fennmaradását. A jelenlegi gazdasági elit ugyanis nem örült annak, hogy az ország első emberere és a körülötte lévő szűk csoport úgy döntött, hogy háborút indít Ukrajna ellen. Erről a lépésről ráadásul azóta kiderült, hogy sehova sem vezeti Oroszországot. Ebből a problémából azonban nem lettek tettek, például egy puccskísérlet Putyinnal szemben. 

Az elitbe tartozók ugyan morognak, de nyilvánosan nem győzik hangsúlyozni lojalitásukat az elnök iránt. Ezt a viselkedésüket erősítette, hogy a köreikből pár személyt látványos, megmagyarázhatatlan baleset ért, így többségük jónak látta, ha meghúzza magát valahol, amíg a hatalom háborús ambíciói alábbhagynak. 

Mindezek tükrében nem meglepő, hogy a felszíni lojalitás ma már nem elegendő Putyin bizalmának fenntartásához - írja cikkében Alekszandra Prokopenko, a Moscow Times publicistája. 

Új Putyin-barát elit jön létre.  Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov
Új Putyin-barát elit jön létre. Fotó: MTI/EPA/Pool/Szputnyik/Alekszandr Kazakov

Korábban más volt a helyzet. Az elnök közel negyed századdal ezelőtti hatalomra jutásához még meg kellett szereznie az oligarchák bizalmát. Azzal állította maga mellé őket, hogy jelezte: nem firtatja, hogyan gazdagodtak meg az 1990-es évek zabolátlan privatizációjában. A mézesmadzagot a korbács meglengetése követte Mihail Hodorkovszkij olajmágnás látványos tönkretételével és bebörtönzésével. Aki megértette az üzenetet, hogy ki az úr a házban, az zsíros állami megrendelésekre számíthatott, esetenként egész iparágak kerülhettek a felügyelete alá. 

A rezsim másik pillére a technokrata hivatalnokok csapata volt, akik menedzselik a gazdaságot. Az Ukrajna ellen indított invázió után ők akadályozták meg, hogy az oligarchák számolatlanul kimentsék a vagyonukat külföldre. Az országból 2022-ben 243 milliárd dollár tőke távozott, aminek csak ötödét, 47 milliárdot vitték ki magánszemélyek.

Mire épül az új elit? 

2023 elejétől kezdve aztán Putyin hozzálátott egy új vagyonos réteg kialakításához. A kiosztandó eszközöket főként azoktól a nyugati vállalatoktól "vették"  el, amelyek országait Oroszországgal szemben „barátságtalan” államnak minősítettek. Ezekkel szemben egyre keményebben léptek fel.

Ezt érzékelve a Heineken például inkább egy euróért vált meg oroszországi vagyonától, mint hogy értelmetlen pereskedésre vesztegesse a pénzét.

 A finn Fortum és a német Uniper energiavállalatok eszközei Putyin régi szövetségese Igor Szecsin, a Rosznyefty olajvállalat vezérigazgatójához közel álló menedzsment alá kerültek. A Danone az oroszbarát csecsen hadúr, Razmán Kadirov unokaöccsének tulajdonába került. A Baltika, a dán Carlsberg orosz leányvállalata az elnök régi barátjáé, Taimuraz Bollojevé lett.  Néhány hónappal korábban egy Kadirovhoz közeli üzletember az Ukrajnától elragadott Mariupolban kapott gyárat. Ugyanez történt az OBI barkácslánc és a Starbucks vagyonával.

A 2014-ben elfoglalt Krímben 700 ukrán oligarchától elvett ingatlant osztottak szét új orosz tulajdonosok között. A korábbi valóságshow-szerűen szervezett tisztviselő-tehetségkutatáson feltűnt fiatalokat, a regionális kormányzók gyerekeit, a belbiztonsági szervezet, az FSB tisztjeit és bizalmasait, illetve a hozzájuk hasonlóan a „mi kutyánk kölykének” minősíthető személyeket hoznak helyzetbe. Cégeket kapnak, amelyekből kivehetik a profitot, ha tudják. Közös jellemzőjük, hogy Putyinnak köszönhetik jó sorsukat és az elnök rendszerétől függenek, így elemi érdekük, hogy megpróbálják megvédeni, ha esetleg meginogni látszana a helyzete.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Harcra készül a vámháborúban Európa?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 15:33
Összevonták a két szankciós listát.
Makro / Külgazdaság Ilyen csoda kellene, hogy Orbán Viktor nyugodtan aludhasson
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 11:34
Álom már van. De elúszni látszik.
Makro / Külgazdaság Trumpnak sikerült egy újabb pofont lekevernie az amerikai autógyártóknak?
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 10:48
A Fehér Ház szerint hatalmas győzelem ez az amerikai gyártóknak – az amerikai gyártók szerint viszont nagyon rossz üzlet köttetett.
Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG