6p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Dél-Koreában az önálló atomfegyver-kapacitás megteremtéséről szóló viták végső fázisba jutottak. Az elmúlt öt évben Szöul gyorsabban növelte fegyverexportját, mint bármely más ország a világon. Káncz Csaba jegyzete.

Észak-Korea tegnap 23 rakétát lőtt ki keleti és nyugati partjairól – egy közülük minden eddiginél délebbre eső vizeken landolt. Ráadásul 100-nál is több tüzérségi löveget lőtt a dél-koreai ütközőzónához. Szöulban és Tokióban összehívták a nemzetbiztonsági tanácsot a félszigeten eszkalálódó feszültség miatt.

A kilövésekre alig néhány órával azután került sor, hogy Phenjan az Egyesült Államoktól és Dél-Koreától követelte a napok óta zajló nagyszabású közös hadgyakorlatuk (Vigilant Storm) leállítását. Észak-Korea nyilatkozatban közölte, hogy „a katonai elhamarkodottság és a provokáció többé nem tűrhető”.

A nukleáris kérdés a félszigeten

Szeptemberben Észak-Korea törvényt fogadott el, amelyben nukleáris állammá nyilvánította magát. Kim Dzsongun elnök ezt a fejleményt „visszafordíthatatlannak” nevezte, és kizárta a jövőbeni tárgyalásokat a nukleáris leszerelésről. Emellett elrendelte Észak-Korea történetének egyetlen évében lezajló legtöbb rakétakísérletét – miközben a hetedik nukleáris kísérlet sem lehet messze.

Észak-Korea fenyegetést jelent déli szomszédjára (Fotó: KCNA)
Észak-Korea fenyegetést jelent déli szomszédjára (Fotó: KCNA)

Dél-Koreában az önálló atomfegyver-kapacitás megteremtéséről szóló viták végső fázisba jutottak. Ennek keretében számos kérdéssel foglalkoznak, beleértve annak stratégiai jelentőségét, a műveleti hasznosságot, az Egyesült Államok szövetségére gyakorolt ​​hatását, azt, hogy ez hogyan fogja befolyásolni a Koreai-félsziget erőegyensúlyát, valamint a regionális fegyverkezési versenyhez való hozzájárulását.

Elképesztő ütőerőt építenek

A kommunista észak-koreai diktatúra fenyegetésével szemben az 51 millió lakosú Dél-Korea mintegy 555 ezer katonából álló hadsereget tart fenn, amely

a világ nyolcadik legnagyobb állandó hadserege.

Összehasonlításképpen: a 126 millió lakosú Japánnak mindössze 246 ezer hivatásos katonája van.

A szöuli politikusok már korán a hazai fegyvergyártók fejlesztésére és termékeik megvásárlására szólítottak fel. Ezen túlmenően 2006-ban a hadsereg, a légierő és a haditengerészet beszerzését egy közbeszerzési hatóságban központosították, az átfedések elkerülése, valamint a katonaság és az ipar közötti koordináció fokozása érdekében. A 2017-es hivatalba lépése után a baloldali Mun Dzse In elnök a fegyverexportot kiemelten kezelte.

Kétszer olyan arányú védelmi kiadás, mint Japánban

2018-ban Mun elnök elindította a katonai reformprogramját („Defense Reform 2.0”). Az ambiciózus cél: a hatékonyság javítása kevesebb katonával és egyúttal a fegyverimporttól való függés csökkentése. Öt éves hivatali ideje alatt Mun mintegy ötödével növelte a fegyverkezési költségvetést.

A japán védelemről szóló fehér könyv szerint

Dél-Korea bruttó hazai termékének körülbelül 2,6 százalékát fekteti fegyverkezésbe,

ami százalékban kifejezve körülbelül kétszer annyit, mint Japán – vagy Németország – esetében.

Mivel a hazai piac erős bázis, a fegyvergyártó cégeknek képesnek kell lenniük arra, hogy globálisan jobban versenyezzenek a hagyományos fegyverexportőrökkel. Ugyanakkor Mun a külföldi utazásokat a koreai hadifelszerelések promóciós eseményévé is alakította. Például 2021 végén tért vissza ausztráliai útjáról, ahol 30 darab K9 tarackot sikerült eladnia. Egy hónappal később megszervezte a Cheungung-2 rakétavédelmi rendszer eladását az Egyesült Arab Emírségekbe.

Mun konzervatív utódja, Jun Szuk Jol folytatja ezt a hagyományt. A júliusi NATO-csúcs oldalvizein az esetleges fegyverüzletekről szóló tárgyalások is a program részét képezték számára.

Az egyre bizonytalanabb kelet-ázsiai biztonsági helyzet miatt Dél-Korea folytatja saját felfegyverzését is. Ez bizony érthető, hiszen

Kína, Észak-Korea és Oroszország esetében a négy szomszédból három meglehetősen ellenséges atomhatalomnak számít.

Csak Japán szövetségese a védelmező hatalomnak, az USA-nak – de nem Dél-Koreának.

Európai országok a célkeresztben

Júliusban a lengyel kormány aláírt 980 darab dél-koreai K2 Black Panther tank, 648 darab K9 tarack és 48 darab FA-50 vadászrepülő megvételéról egy átfogó adásvételi szerződést. Az elképesztő nagyságrendű vásárlás oka az, hogy Lengyelország nagy mennyiségű katonai felszerelést szállít Ukrajnába, egyben radikális modernizációt hajt végre saját haderejében. Mariusz Błaszczak védelmi miniszter az aláírási ceremónián azt mondta, hogy meg kell szüntetni a földi és a légierő hiányosságait.

Egy Lengyelországtól vásárolt FA-50-es vadászgép (Fotó: Wikipedia)
Egy Lengyelországtól vásárolt FA-50-es vadászgép (Fotó: Wikipedia)

A 13,8 milliárd dollárnak megfelelő mennyiséggel ez a dél-koreai védelmi ipar messze legnagyobb fegyverüzlete. A szerződés a NATO-országokba irányuló további export kapujának is tekinthető.

Norvégia a célkeresztbe került. Ott a német Leopard tank versenyez a Hyundai Rotem K2-vel. Más országok is érdeklődnek a „Made in Korea” hadifelszerelés iránt, főleg, hogy a dél-koreai-amerikai szövetség miatt hasonló a NATO-szabványokhoz.

Gyors növekedés

Az elmúlt öt évben Észak-Korea szomszédja gyorsabban növelte fegyverexportját, mint bármely más ország a világon. 2017 és 2021 között 177 százalékkal nőttek. Jóval lemaradt Ausztrália 98 százalékkal és Franciaország 59 százalékkal.

Dél-Korea mára a 8. helyre emelkedett a világ fegyverexportőrei között. 2000-ben a stockholmi békekutató intézet (SIPRI) szerint az ország még csak a 31. helyen állt. Ezzel persze még korántsem értek véget Dél-Korea ambíciói, ahogy azt Mun 2021-ben bejelentette egy helyi fegyvervásáron.

A védelmi ipar fontos nemzeti növekedési motor lesz, amely túlmutat a nemzetvédelmen

– ígérte Mun. A vásárra ráadásul a Korea Aerospace Industries és a Lockheed Martin amerikai fegyveripari csoporttal közösen kifejlesztett FA-50 típusú repülőgép fedélzetén repült.

A fegyverpiac meghódítására az exportáló nemzet egy régi receptet alkalmaz, amely már bevált a hajógyártásban és az elektronikai iparban: jó minőséget alacsonyabb áron. Az FA-50-es repülőgépek, amelyeket Dél-Korea jelenleg Lengyelországnak szállít, kevesebb mint a felébe kerül, mint egy belépő szintű amerikai F-35-ös vadászrepülőgép.

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
Makro / Külgazdaság Megint vágott a kamatokon az EKB
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 14:46
Az Európai Központi Bank (EKB) Kormányzótanácsa csütörtöki ülésén a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette a három irányadó eurókamat szintjét.
Makro / Külgazdaság Horváth Gábor: Szűk a mozgástér, de a magyar költségvetési politika jó irányba tart
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:03
A Költségvetési Tanács elnöke szerint a magyar gazdaságpolitika továbbra is stabil.
Makro / Külgazdaság Megörült az árrésstopnak? Ezt tudnia kell!
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 07:41
Bejött, de hamarosan kilőhetnek az árak.
Makro / Külgazdaság Már nem vagyunk rekorderek – de ennek most örülni kell
Csabai Károly | 2025. április 17. 06:03
A márciusi jelentős hazai inflációlassulás megtette a hatását. Szemben februárral, a múlt hónapban már nem Magyarországon volt az Európai Unió 27 tagállama közül a legmagasabb az éves fogyasztói árindex, Lengyelországban és Romániában is nagyobb volt a pénzromlás, mint nálunk – derül ki a Privátbankár Európai Inflációs Körképből. Mivel pedig a Magyar Nemzeti Bank nem változtatott az alapkamatán, a visszatekintő reálkamatok rangsorában is sikerült előrébb lépnünk.
Makro / Külgazdaság Vége az áresésnek, nem lesz olcsóbb a tankolás
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 10:20
Csütörtökön ezúttal nem változnak a hazai üzemanyagárak sem a benzin, sem pedig a gázolaj tekintetében.
Makro / Külgazdaság Nőni kezdett a bankok feketelistája
Privátbankár.hu | 2025. április 16. 07:23
Hosszú évek óta tartó rövidülés után márciusban nőni kezdett a KHR-ben nyilvántartott lakossági mulasztások száma.
Makro / Külgazdaság Köszönjük, Trump: Magyarország lehet a vámháború egyik legnagyobb vesztese
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 16:59
Ha az autóipart nézzük. Svédország és Szlovákia mellett. 
Makro / Külgazdaság Varga Mihály kezdeményezi az MNB alapítványainak megszüntetését
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 13:37
Törvényi szinten is módosítanák a jegybank hatáskörét.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG