5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A stratégia helyesen állapítja meg, hogy világunkban előtérbe kerülnek a katonai megoldások, korrekten mutat rá a kibertérben zajló egyre élesebb közdelemre, ahogyan a hibrid hadviselés növekvő jelentőségére is. Napjaink megrendült nemzetközi rendjében a jelenlegi kormányzat újra hadban áll a modern világgal és annak értékrendjével. Káncz Csaba jegyzete.

Április 21-én éjszaka a Magyar Közlönyben került publikálásra "A Kormány 1163/2020. (IV. 21.) Korm. határozata Magyarország Nemzeti Biztonsági Stratégiájáról", és ezzel hatályát vesztette a 2012-es stratégia. Mivel a magyar politikai osztály az elmúlt században két alkalommal is súlyosan félreértelmezte a globális folyamatokat, és hazánkat történelmi léptékű katasztrófába vitte, kiemelt figyelemmel kell elemeznünk a stratégiát. Már csak azért is, mert napjaink megrendült nemzetközi rendjében a jelenlegi kormányzat újra hadban áll a modern világgal és annak értékrendjével.

Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem felújított Ludovika-főépületének avatásán, 2014. március 31-én. (Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)
Orbán Viktor a Nemzeti Közszolgálati Egyetem felújított Ludovika-főépületének avatásán, 2014. március 31-én. (Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI)

Tekintsük át címszavakban, hogy miről szól, és miről hallgat az új stratégiai anyag!

Meglepő, de nem mulatságos

Bizonyára a nyugati megfigyelők megtévesztésének céljából a kormány olyan mondatokat fűzött a stratégiába, amelyek 10 éves kormányzása után hiteltelenül hangzanak. Úgymint: „Magyarország magáénak vallja a NATO és az EU szerződésekben rögzített értékrendjét.” Vagy éppen: „Magyarország elsődleges biztonsági érdekének tekinti… alkotmányos rendjének megőrzését,… az  emberi jogok és az alapvető szabadságjogok érvényesülését.”

A stratégia helyesen állapítja meg, hogy világunkban egyre inkább előtérbe kerülnek a katonai megoldások, korrekten mutat rá a kibertérben zajló egyre élesebb közdelemre, ahogyan a hibrid hadviselés növekvő jelentőségére is. Az anyag meglepő módon többször is hitet tesz az ökológiai rendszer védelmének fontossága mellett. Nos, ezek után nézzük a főbb pontokat.

  • Magyar Honvédség: a stratégia szerint „a rendszerváltást követő két évtizedben a Magyar Honvédséget érintően nem történt átfogó, rendszer szintű fejlesztés, 2010 előtt pedig a honvédségi kapacitások tudatos leépítése zajlott, ami veszélyeztette Magyarország biztonságát.” Nos, a honvédség bűnös elhanyagolása egészen 2016-ig tartott. A kormányzat csupán Trump elnökké választása után, 2017 januárjától indította el honvédelmi és haderő-fejlesztési programját „Zrínyi 2026” néven, amelynek értelmében évente a GDP 0,1 százalékával nő a védelmi költségvetés. Szkeptikus szakmai forrásaink szerint azonban a program egy újabb korrupciós hullám kezdete, ráadásul az EU kohéziós és strukturális alapjaiból úgy csatornázhatók át nagy pénzek a „haderőfejlesztés” felé, hogy az EU-nak ebbe az átlagosnál is kevésbé lesz belelátása.

  • Hibrid hadviselés: a stratégia kifejti, hogy „a hibrid támadással szembeni ellenálló képességünket növeli a nemzet egysége, demokráciánk szilárdsága, a közös nyelv, a felgyorsított döntéshozatali képesség, valamint a honvédelmi és rendvédelmi erők szoros együttműködése egymással és a releváns polgári infrastruktúrával.” Ehhez képest inkább azt látjuk, hogy a magyar miniszterelnök orosz érdekeket képvisel a Balkánon, egészen konkrétan Szlovéniában és Észak-Macedóniában.

  • USA: a stratégia szerint „az Amerikai Egyesült Államokkal kialakított stratégiai kapcsolat, a  magas szintű védelmi és gazdasági együttműködés fenntartása alapvető érdekünk.” A valóság ezzel szemben az, hogy Washington már teljesen átlátja Orbán pávatáncát, és a Pentagonból származó információk szerint „ki volt adva nekik, hogy csak államtitkár helyettesi szinten és alatta fogadhatták a magyar partnereket.”

  • Törökország: az anyag leszögezi, hogy „a Török Köztársaság lendületesen fejlődő regionális hatalom és NATO szövetséges.” A valóság ezzel szemben az, hogy Erdogan Törökországa az államcsőd szélén egyensúlyozó ország, amely a neo-ottomán álmok kergetésével mára összeveszett szomszédaival és a NATO-ból való kipenderítése is felmerült.

  • Nemzetbiztonsági szolgálatok: az anyag megállapítja, hogy „napjaink biztonsági kihívásainak jelentős része globális és regionális jellegű, ezért a magyar nemzetbiztonsági szolgálatoknak – a nemzeti érdekek érvényesítésével, elsősorban a szövetséges államok irányában – hatékony nemzetközi partnerszolgálati együttműködést kell kialakítaniuk.” A realitás ehhez képest az, hogy a magyar hírszerzésnek mára megrendültek a kapcsolatai a szövetséges partnerszolgálatokkal. Az ok újonnan a miniszterelnök különjátszmáiban keresendő.

  • Ökológia: a stratégia leszögezi, hogy „természeti erőforrásaink, különösen a  hazai vízbázisok, ivóvízkincs és termőföld védelme az  éghajlatváltozás kedvezőtlen hatásai miatt stratégiai fontosságú kérdés.” Talán akkor mégsem kellett volna 2018 novemberében alapjaiban megrendíteni a hazai környezetvédelmi apparátust, aminek keretében egy lépésben az agrártárca környezetügyért felelős államtitkársága állományának 40 százalékát küldték el, a környezetvédelmi főosztályon például 17 dolgozó közül nyolcan kaptak felmondó levelet ügyfélkapujukra.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG