Pénteken az „Ezadeen” nevű teherhajó a dél-olaszországi partok felé tartott, 450 menekülttel a fedélzetén, de irányítás nélkül, legénysége ugyanis elhagyta. Egy nappal korábban a "Blue Sky M" nevű bárka jutott hasonló sorsra, amelyen 768 ember utazott, valahonnét Dél-Görögországból Itáliába egy jobb élet reményében – írja a német Die Welt Online.
A Frontex nevű EU-s határvédelmi hatóság a „borzalom új fokának” nevezte a menekültekkel megrakott kísértethajók megjelenését. A szervezett embercsempészek egy vagyont gombolnak le a kétségbeesett menekültekről, akiket azután a nyílt tengeren sorsukra hagynak, ráadásul elegendő üzemanyag nélkül. A lap azonban emlékeztet rá, hogy ez egy rövidlátó európai menekültpolitika következménye is.
Egyre nagyobb hajók, egyre több ember
Az EU ugyanis feladta a korábban „Mare Nostrum” névre hallgató mentőakció anyagi támogatását, amelynek során 130 ezer menekültet halásztak ki a Földközi-tengerből, és egy sokkal szerényebb költségvetésű programra váltott át novembertől, Operation Triton néven. Abból a megfontolásból, hogy egy túlságosan jól működő mentőrendszer a menekülteknek további vonzerőt, biztatást jelenthet ahhoz, hogy útnak induljanak.
Nem számoltak azzal, hogy kétségbeesett emberek nem törődnek sem az időjárással, sem a hajón fellelhető mentőmellények számával. Eddig telente mindig visszaesett a menekültek száma, de az idén nem, csak november óta 11 400 személyt mentettek ki a vízből. A menekülthajók egyre nagyobbak, a szervezett üzletág virágzik.
Kifizetődőbb, mint a kábítószer
A lap céloz arra, hogy a menekült-áradatnak a gyökereit kellene megszüntetni: szükség lenne egy megfelelően működő fejlesztési programra az afrikai országokban, és valahogyan politikailag meg kéne segíteni a szíriai polgárokat.
Menekülttábor Libanon és Szíria határán, élelmiszerjeggyel ételre váró gyerekek (Fotó: Wikimedia Commons) |
A szellemhajók kimustrált, roncstelepre érett hajók, amelyeket legénység és üzemanyag nélkül hagynak sodródni Olaszország irányába, miközben minden menekültből több ezer dollárt zsarolnak ki az utazásért – írja egy másik cikk. Ez egy sok milliós üzlet a szervezőknek, állítólag az embercsempészet kifizetődőbb, mint a kábítószer-kereskedelem. A módszer új, az idén télen alkalmazták először, két héten belül három ilyen eset volt. A sok száz menekültet most kimentették, kérdés, mindig sikerül-e ez majd.
Több ezer halott csak az indén
A Die Welt infografikája szerint 2014-ben mintegy 207 ezer menekült vágott neki a Földközi-tengernek, ebből meghalt 3419, vagyis egy egész kisvárosnyi ember.
A hatóságok különböző lépéseket terveznek, erősíteni akarják a régi hajók adásvételének kontrollját, párbeszédet kezdeményeznének Törökországgal, Oroszországgal, mint fontos tranzitországokkal. Télálló házakat állítanának fel a szíriai menekülttáborokban az eddigi sátorvárosok helyett, amelyek nem nyújtanak elegendő védelmet lakóiknak.