4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Négy szakaszban, június végére térhet "vissza" az úgynevezett új normalitáshoz Spanyolország. Eközben Kelet-Afrikában duplázódhat az éhínséggel fenyegetett emberek száma a koronavírus ellenes intézkedések miatt. Nemzetközi összefoglalónk következik.   

Számos más európai állam után Spanyolország is bejelentette, hogy milyen menetrend szerint kíván tovább lazítani a koronavírus-járvány miatt elrendelt karanténon és korlátozásokon.

Gyerekek játszanak a Godella nevű településen Valencia közelében 2020. április 28-án. A gyerekek április 26. óta mehetnek ki ismét az utcákra Spanyolországban. EPA/KAI FOERSTERLING
Gyerekek játszanak a Godella nevű településen Valencia közelében 2020. április 28-án. A gyerekek április 26. óta mehetnek ki ismét az utcákra Spanyolországban. EPA/KAI FOERSTERLING

Enyhítés négy fázisban  

Pedro Sanchez miniszterelnök szerint a lazítás négy fázisban, hat-nyolc hét alatt történik majd meg, ugyanakkor minden tartomány különböző ütemben oldhatja fel a korlátozásokat a saját járványügyi helyzetétől függően.

Alapesetben a kis üzletek és a hotelek május 11-től nyitnak majd ki, de be kell tartaniuk a közösségi távolságtartás követelményeit.

Az iskoláknak csak kis része nyit ki május végén, nagy részüknél - Olaszországhoz hasonlóan – csak szeptemberben indul újra a tanítás.

Az éttermek május közepétől fogadhatnak vendégeket a teraszokon, de kezdetben maximum 30 százalékos kapacitással működhetnek. A hívők szintén május közepe fele gyűlhetnek össze ismét a templomokban, de szintén csupán a kapacitásuk 30 százalékát használhatják ki. 

A színházak és a mozik május végétől fogadhatnak nézőket, de szintén maximum férőhelyeik 30 százalékát adhatják el. Strandolni jelen állás szerint június végétől lehet.           

Június végére az ország az új normalitás szakaszába lép, ha sikerül kontroll alatt tartani a járványt

- mondta a kormányfő.

Spanyolország már korábban elkezdett lazítani a mintegy másfél hónapja tartó szigorú karanténon, miután fokozatosan javul a járványügyi helyzet.

Jelenleg mintegy 230 ezer diagnosztizált fertőzöttet tartanak nyilván. A koronavírussal összefüggésben eddig csaknem 24 ezren vesztették életüket, 124 ezren meggyógyultak.

Súlyosbodó éhínségveszély Afrikában   

Míg Európa nagyrészt a gazdasági visszaeséstől és a munkanélküliségtől tart, és ezért lazít a karanténon, a világ más részein jóval súlyosabb következményekkel járhat a járvány elleni küzdelem.     

Az ENSZ Világélelmezésügyi Programja szerint a válság jelentősen növelheti az éhínség által fenyegetett emberek számát Kelet-Afrikában:

három hónapon belül 43 millió ember élelmiszer-ellátása kerülhet veszélybe – jelenleg 20 millió ember ellátása veszélyeztetett.

Az élelmiszerhiány a többi közt Etiópiát, Ruandát és Ugandát sújthatja a legnagyobb mértékben. Bár ezek az országok relatív kevés koronavírus-fertőzöttet diagnosztizáltak, rossz egészségügyi rendszerük és gyenge gazdaságuk miatt különösen ki vannak téve a járvány és az ellene folyó harc negatív hatásainak.

Ami az aktuális számokat illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház adatai szerint világszerte 3,1 millió fertőzöttről tudnak. A koronavírussal összefüggésben eddig 217 ezren vesztették életüket, 930 ezren meggyógyultak.

Olaszországban, ahol szintén fokozatosan lazítanak a kijárási korlátozásokon, 201 ezer fertőzöttet és 27 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig.

Az aktív fertőzöttek száma csökken.   

Franciaországban 23,5 ezren, az Egyesült Királyságban 21,5 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 7300, Németországban 6300, Hollandiában csaknem 4600 halálos áldozatot követelt a járvány.

Az egyetlen különutas válságkezelést folytató, nagyrészt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 2355 áldozatot regisztráltak eddig.

A svéd Közegészségügyi Hatóság tegnap azt közölte, hogy az intenzív osztályaik 30 százalékos tartalékkal bírnak,

azaz egészségügyi rendszerük elbírja a járványt.   

Ami a világ távolabbi részeit illeti, Iránban mintegy 5900, Brazíliában 5100, Törökországban 3000, Mexikóban 1600, Indiában 1000, Oroszországban 867, Japánban 394 áldozatot jegyeztek fel. 

Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol több mint egymillió fertőzöttről tudnak, és 53 ezren vesztették életüket.

Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2727, és 300-an hunytak el a vírussal összefüggésben. 

A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Bahreinnel és Görögországgal van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve Pakisztánhoz, a Dominikai Köztársasághoz és Kolumbiához van a legközelebb.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A svéd kormány döntött: mindent feltesznek az atomerőművekre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 20:01
Stockholmban úgy gondolják, a növekvő energiaigényekre az atomenergia jelenti a megoldást – újgenerációs atomreaktorok jönnek állami finanszírozással.
Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
Makro / Külgazdaság Tényleg újra lecsap a kormány – már tárgyalnak a legújabb intézkedésről
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:56
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlamentben beszélt a kormány terveiről.
Makro / Külgazdaság Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 21. 09:34
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója, közgazdász, jogász, politológus a május 20-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 76. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Na, mit tömnek nemsokára 4600 milliárd forint értékben a hasukba a kínaiak?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:19
Nagy ország, nagy étvágy. Pizzapiaci előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Rögtön tetemre hívhatják a fideszes EP-képviselőket a készülő törvény miatt Strasbourgban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 07:09
A napirend megváltoztatását kérte egy EP-képviselő, hogy lehessen vitázni a magyar kormány „átláthatósági” törvényjavaslatáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG