Spanyolországban továbbra is lassul a járvány terjedése, jelentette a spanyol egészségügyi minisztérium.
A szaktárca szerint már két egymást követő napon csökkent 400 alá a halálos áldozatok száma – legutóbb 378 áldozatot regisztráltak az MTI szerint. Április elején még volt olyan nap, amikor csaknem ezren hunytak el a vírussal összefüggésben.
Jelentősen, 6700-ról mintegy 4000-re csökkent a hagyományos úton diagnosztizált napi új fertőzöttek száma is.
Az áldozatok száma összesen csaknem 23 ezer, a fertőzöttek hivatalos száma pedig majdnem eléri a 224 ezret. Mintegy 96 ezren ugyanakkor meggyógyultak.
A járvány mérséklődése miatt a madridi autonóm közösségben elkezdték bezárni az úgynevezett karanténhoteleket,
amelyekben orvosi felügyelet mellett lábadozhattak a kevésbé súlyos állapotú páciensek. A 13 szállodából kettő fejezte be működését szombaton.
A főváros kiállítási- és vásárcsarnokában berendezett tábori kórházat pedig május első felében tervezik bezárni.
Óvatos lazítás
A járványügyi intézkedések enyhítéseként ma,
42 nap után először kimehetnek az utcára a 14 év alatti gyerekek.
Felnőtt kísérettel naponta egy órát lehetnek a szabadban, otthonuktól legfeljebb egy kilométeres távolságra. A játszóterek használata azonban továbbra is tilos. (Spanyolországban hat hete csak munkába járás, bevásárlás, kutyasétáltatás miatt lehet az utcán tartózkodni.)
Pedro Sánchez kormányfő a járványügyi korlátozások további enyhítését helyezte kilátásba. (A korábbi enyhítésekről itt írtunk.) Ha a járvány "kedvezően alakul", május másodikától ismét lehet sétálni és sportolni a szabadban.
Nagyon sokba került, hogy idáig elérjünk és ezért óvatosnak kell lenni
- idézte a spanyol miniszterelnököt az MTI.
Reményei szerint május második felében "a lehető legnagyobb elővigyázatossággal", lassan és fokozatosan elkezdhetik feloldani a (további) korlátozásokat.
A menetrend várhatóan területileg eltérő lesz, mivel a járvány hatása térségenként különböző.
Nem egyforma sebességgel haladunk, de ugyanazokkal a szabályokkal
- jegyezte meg Pedro Sánchez.
Júniusban nyitnának
A tartományi elnökök közül többen kérték már a kabinetet, hogy maguk dönthessenek a korlátozások feloldásáról. Kidolgozott elképzelések vannak például Baszkföldön, a Kanári-szigeteken és Andalúziában.
Utóbbi térség szeretné elérni, hogy
a vendéglátóhelyek májusban, a szállodák júniusban ismét kinyithassanak.
A közösségi távolságtartás szabályait létszámkorlátozással biztosítanák.
A spanyol statisztikai hivatal szerint márciusban az országban több mint 61 százalékkal zuhant a vendégéjszakák száma a februári adatokhoz képest, ami példa nélküli visszaesés. A hoteleket március 19-től kezdték bezárni és március 26-tól már egy sem volt nyitva a turisták számára.
Spanyolországban március 15. óta van érvényben a lakhelyelhagyási korlátozásokkal járó szükségállapot,
amelyet a parlament szerdán meghosszabbított május 9-én éjfélig.
A belügyminisztérium ugyanennyi időre kiterjesztette a szárazföldi határok lezárását: továbbra is csak a spanyol állampolgárok, az itt élő, érvényes tartózkodási engedéllyel rendelkező külföldi állampolgárok, valamint a határon át naponta ingázó munkavállalók léphetnek be az országba.
Ami a globális számokat illeti, az amerikai Johns Hopkins kórház ma reggeli adatai szerint világszerte csaknem 2,9 millió fertőzöttről tudnak.
A koronavírussal összefüggésben eddig 203 ezren vesztették életüket, 822 ezren meggyógyultak.
Olaszországban 195 ezer fertőzöttet és több mint 26 ezer áldozatot jegyeztek fel eddig.
Franciaországban 22,5 ezren, az Egyesült Királyságban több mint 20 ezren vesztették életüket a koronavírussal összefüggésben. Belgiumban mintegy 6900, Németországban 5900, Hollandiában 4400 halálos áldozatot követelt a járvány.
Az egyetlen különutas válságkezelést folytató nyugati államban, Svédországban mintegy 2200 áldozatot jegyeztek fel eddig.
A svéd Közegészségügyi Hatóság a héten jelentette be, hogy május elsejére
a Stockholmban élők negyede el fogja kapni a koronavírust, a fertőzöttek valós száma pedig 75-szöröse lehet a diagnosztizált esetek számának.
Várakozások szerint túlnyomó többségük enyhe tünetekkel átvészeli a vírust, így Stockholm május folyamán elérheti a nyájvédettséget.
484 milliárdos csomag
Globálisan a legrosszabb a helyzet az Egyesült Államokban, ahol 940 ezer fertőzöttet regisztráltak, és csaknem 54 ezren hunytak el, 100 ezren viszont meggyógyultak.
Donald Trump amerikai elnök tegnap aláírta és ezzel törvényerőre emelte a kongresszus által elfogadott 484 milliárd dolláros gazdasági élénkítő csomagot.
Szerinte az ország kezd munkába állni, de a társadalmi elkülönülés és a szájmaszk önkéntes viselete továbbra is fontos.
Kínában – innen indult ki a járvány – 83 909 esetet tartanak számon. A vírussal összefüggésben eddig 4636-an haltak meg, a gyógyultak száma mintegy 78 ezer.
Magyarországon az igazolt fertőzések száma 2500, és 272-en hunytak el.
A diagnosztizált vírushordozók számát tekintve Magyarország Görögországgal (2506), Bahreinnel (2588) és Kazahsztánnal (2601) van körülbelül egy szinten, a halálos áldozatok számát tekintve a Dominikai Köztársasághoz (273) és Pakisztánhoz (269) van a legközelebb.