A szélsőséges politikus, aki, ha akar, saját szavai szerint tud jó fiú is leni, most váratlan ajándékhoz jutott Theresa May félresikerült hazárdírozása és immár második kilépési halasztása miatt. A politikus korábban a UKIP-et, azaz az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártját vezette, melynek célja nagyon egyszerű volt: az országot kirángatni az Európai Unióból.
Váratlan lehetőség
Sosem hitték, hogy céljukat elérik, viszont így stabil helyük volt a brit politikai palettán, stabil szavazóbázissal. Amikor jött a David Cameron által kiírt népszavazás, talán nem is ők voltak a leghangosabb kampányolók, ráadásul a szavazás mindkét kimenetele egzisztenciálisan fenyegette őket. Kilépés esetén célt értek, nincs rájuk tovább szükség, maradás esetén viszont ügyük évtizedekre lekerült volna a napirendről.
Nigel Farage az eredmény után le is mondott a párt vezetéséről, munkáját elvégezte. Most azonban, talán maga sem gondolta volna, egészen váratlan lehetőséghez jutott. Miután a brit miniszterelnök finom szólva sem a legügyesebben kezelte a kilépés ügyét, most, hogy először két hetes, majd féléves halasztatást kapott az Uniótól, megváltozott a helyzet. Ha május 22-ig May nem tesz nagy engedményt az ellenzéknek és nem egyeznek meg mégis, az országnak részt kell vennie az európai parlamenti választásokon.
Tarolhat
Itt jön el a hatalmas lehetőség: a megosztott Konzervatív Párt nem túl népszerű, a frusztrált kilépéspártiak most könnyen átcsábíthatók egy új párthoz, amit gyorsan meg is alapított Nigel Farage, nagyon egyszerű névvel: Brexit párt. Jó eséllyel tarolhat a májusi választásokon, nem is véletlen, hogy rögtön talált bőkezű támogatókat: online kampányában 750 ezer fontot (270 millió forint) szedett össze pár nap alatt az új pártnak.
Farage azzal fenyegette a parlamenti pártokat, hogy majd tőlük is elhódítja a helyeiket, nem csak most az Európai Parlamentben, hanem majd idővel a britben is. Ez persze most a legjobb kampány: a brit parlament ázsiója nagyon gyenge, miután a mély megosztottságban semmi mást nem tudott megszavazni, csak azt, hogy ne legyen megállapodás nélküli kilépés.
Árulók
Így most valóban remek esélye van a fenegyereknek, hisz eleve nem is sokan fognak elmenni szavazni. Vélhetően két csoport lesz: akik nagyon maradnának az Unióban (a 6 millió ember, aki aláírta az erről szóló parlamenti petíciót), ők vagy a Munkáspártra, vagy a függetlenekből alakuló új csoportra fognak szavazni. A másik nagy csoport, akire Farage számíthat, a dühös Brexit-pártiak. Nekik azzal érvel, hogy a kormány és a parlament elárulta az ügyet, elszabotálta a népakaratot, de ő majd mindent helyrehoz, reszkessenek az eddigi nagy pártok.
Ha a májusi választásokon ténylegesen részt vesz az Egyesült Királyság, erre minden esély meg is van, ebből a szempontból Theresa May és mély megosztottságtól szenvedő pártja jobban járna, ha mégis megoldást találna a következő hetekben, így megúsznák a júniusi európai parlamenti választásokat.