Az első két helyezettet Hongkong, Szingapúr és Sanghaj követi, illetve az első tízben szerepel még Tokió, Sydney, Peking, Zürich és Frankfurt. Budapest 18 helyet javítva a 71. helyre került a tavaszi ranglistán elfoglalt 89. helyezés után, 584 pontot gyűjtve a megszerezhető ezerből. A közép- és kelet-európai EU-mezőny legnagyobb vesztese ugyanakkor Varsó, amelynek a felmérésbe bevont intézményi befektetők ezúttal 592 pontot adtak a tavaszi 620 helyett. A lengyel főváros így 21 helyezéssel visszacsúszva a 66. helyen áll.
Kína az élre tör
London az új rangsorban 786, New York 788 pontot kapott a megszerezhető ezer pontból, míg Moszkva a 83. helyre került - ugyanoda, ahova a tavaszi ranglistán, de befektetői értékelése 16 ponttal javult. Az intézet módszertani meghatározása szerint azok a pénzügyi központok, amelyeket húsz pontnál kisebb értékelési különbség választ el egymástól, gyakorlatilag azonos megítélésűnek tekinthetők.
A fizetéseken még 10 év után is meglátszik a válság A Brexit körüli bizonytalanságok pedig csak további jövedelmi áldozatokkal járhatnak. Részletek >>> |
A szakértők szerint Brexit-folyamat teremtette bizonytalanságok miatt a befektetői felmérés Londonban dolgozó résztvevői kevésbé bizakodó véleményeket hangoztattak London jövőbeni szerepéről. Ezzel kapcsolatban azt is kiemelték, hogy Zürich, Frankfurt, Amszterdam, Bécs és Milánó egyaránt előrelépett az új ranglistán: a ház szerint nem kizárható, hogy e pénzügyi központok népszerűbbé válásához a Londont övező Brexit-bizonytalanság is hozzájárult.
Megfigyelhető a nagy kínai központok előretörése: a harmadik helyezett Hongkong befektetői értékelése már csak 3 ponttal marad el Londonétól, Sanghaj bekerült az első öt közé, kiszorítva ebből az elit mezőnyből Tokiót, amely a 6. helyre lépett vissza, Peking pedig bekerült a felső tízes csoportba: a kínai főváros három helyet javítva a 8. helyen áll.