(Fotó: ENSZ, UNHCR) |
A gazdasági együttműködés és fejlesztés német szövetségi minisztere, a bajor konzervatív CSU-hoz tartozó Gerd Müller szembeszállt több más konzervatív politikussal, akik azt akarták, hogy a különböző feltörekvő országoknak folyósított fejlesztési segélyeket tegyék függővé a menekültek visszafogadásától.
Kizártnak nevezte a Faz.net szerint, hogy a fejlesztési pénzeket a gyorsabb kiutasítások eszközévé tegyék, valamint kontraproduktívnak. Akik ezt akarják, azok nem tudják, mit is csinálunk mi ezekben az országokban – mondta. Egy ilyen lépés nem azokat találná el, akiket céloznak vele.
Példaként az iraki Moszult említette, ahol több százezer ember számára helyreállították az ivóvíz-ellátást, és 180 iskolát építettek mintegy százezer gyereknek. “Most zárjam el nekik a csapot, hogy az emberek szomjan haljanak? Zárjam be újra az iskolákat? Büntessem a gyerekeket azért, hogy Irakkal még mindig nincsen visszavételi megállapodás?” – kérdezte a miniszter.
Százszor olcsóbb a megélhetés
Szerinte ezek a segélyprogramok éppen hogy ott tartják az embereket, ezek nélkül még többen menekülnének Európába. Ráadásul ott ellátni őket sokkal olcsóbb, mint itt: Észak-Afrikában vagy Irakban napi 50 centből is meg lehet oldani egy ember ellátását, Európában ez 50-100 euróba is belekerülhet. A százszorosába.
Miután Németországban, Ellwangenben nemrég egy menekült sikertelen kiutasítása nagy port kavart, a CDU és a CSU egyes politikusai, mint a szász miniszterelnök, Michael Kretschmer azt követelik, hogy gyakoroljanak nyomást a származási országokra. Ezek általában egyszerűen nem hajlandóak kiállítani a megfelelő dokumentumokat az ország követségén.
Merkel az embercsempészekről
Azt is követelik, hogy a menekülteknek ne adjanak pénz, hanem csak természetbeni juttatásokat, méghozzá egységesen. Így szeretnék megakadályozni, hogy a menekültek a leggazdagabb országok felé áramoljanak, leginkább Németországba.
Az embercsempészek támogatásával lenne egyenlő a líbiai menekülttáborokban rekedt emberek átszállítása Európába – mondta Angela Merkel német kancellár pénteken Münsterben az MTI szerint. A német katolikusok nagygyűlésén kifejtette, hogy fel kell számolni az illegális migrációt, és legális lehetőséget kell teremteni arra, hogy a védelemre szoruló emberek Európában kapjanak segítséget.
Legális formák kellenek
A menekültek Európába jutásának "legális formáit akarjuk, és nem azt, hogy az emberek az életüket kockáztassák és pénzüket maffiaszerű szerveződéseknek adják, amelyek fegyvereket vagy kábítószert is csempésznek, és veszélybe sodorják az embereket" – mondta. Hozzátéve, hogy éppen ezért dolgozott minden kritika ellenére az EU-Törökország megállapodásért.
Kellenek a dolgozók
Az illegális migrációt a munkavállalás legális lehetőségeinek megnyitása révén is vissza lehet szorítani, és ebben "nagyon jók a tapasztalatok" a nyugat-balkáni országokkal, amelyeknek Németország felajánlotta, hogy előre meghatározott létszámban bárki legálisan beköltözhet, ha tudja igazolni, hogy lesz munkahelye Németországban - tette hozzá Angela Merkel.
Ezt a megoldást kell alkalmazni az afrikai országokkal is, "azt kell mondanunk, hogy készen kell állnotok arra, hogy küzdjetek velünk együtt az illegális migráció ellen, de cserébe felkínálunk nektek legális lehetőségeket" - mondta a kancellár. A kormány a koalíciós szerződés alapján törvényt is készít az EU-n kívüli országokból származó képzett munkavállalók bevándorlásáról.
Humanizmus is van a világon
Ám nagyon világosan szét kell választani a humanitárius elvek alapján működő menekültügyi rendszert és a munkavállalók munkaerő-piaci igények alapján szabályozott bevándorlását.
A munkavállalók bevándorlásáról szóló törvény megadja a lehetőséget a Németországba költözésre "szakembereknek, akikre a saját érdekünkben szükségünk van", a menekültügyi rendszer viszont az ország humanitárius felelőssége alapján működik, nem az adott személy képességei és szaktudása, hanem a rászorultsága alapján ad lehetőséget. Erre példa, hogy Németország az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával (UNHCR) együttműködésében legális úton befogad több ezer különösen veszélyeztetett menekültet.
Fontos a parti őrség
A Földközi-tengeren folytatott embermentő műveletekkel kapcsolatban kiemelte, hogy "minden megmentett emberélet egy fontos emberélet", azonban mindenekelőtt a líbiai állami intézmények, köztük a parti őrség megerősítésére kell törekedni, és nem lehet az észak-afrikai ország rendkívül rossz körülmények között működő menekülttáboraiban rekedt embereket átszállítani Európába, mert ez a gondok megoldása helyett csak az embercsempész szerveződéseket támogatná.