5p
Németország több menekültet akar visszaküldeni, de az eredeti országuk ritkán veszi vissza őket. Egy lehetőség lenne a fejlesztési támogatások megvonása, de az illetékes német miniszter megmakacsolta magát. Eközben Merkel kifejtette, miért nem hozhatják el a líbiai menekülttáborokban szenvedőket.
(Fotó: ENSZ, UNHCR)

A gazdasági együttműködés és fejlesztés német szövetségi minisztere, a bajor konzervatív CSU-hoz tartozó Gerd Müller szembeszállt több más konzervatív politikussal, akik azt akarták, hogy a különböző feltörekvő országoknak folyósított fejlesztési segélyeket tegyék függővé a menekültek visszafogadásától.

Kizártnak nevezte a Faz.net szerint, hogy a fejlesztési pénzeket a gyorsabb kiutasítások eszközévé tegyék, valamint kontraproduktívnak. Akik ezt akarják, azok nem tudják, mit is csinálunk mi ezekben az országokban – mondta. Egy ilyen lépés nem azokat találná el, akiket céloznak vele.

Példaként az iraki Moszult említette, ahol több százezer ember számára helyreállították az ivóvíz-ellátást, és 180 iskolát építettek mintegy százezer gyereknek. “Most zárjam el nekik a csapot, hogy az emberek szomjan haljanak? Zárjam be újra az iskolákat? Büntessem a gyerekeket azért, hogy Irakkal még mindig nincsen visszavételi megállapodás?” – kérdezte a miniszter.

Százszor olcsóbb a megélhetés

Szerinte ezek a segélyprogramok éppen hogy ott tartják az embereket, ezek nélkül még többen menekülnének Európába. Ráadásul ott ellátni őket sokkal olcsóbb, mint itt: Észak-Afrikában vagy Irakban napi 50 centből is meg lehet oldani egy ember ellátását, Európában ez 50-100 euróba is belekerülhet. A százszorosába.

Miután Németországban, Ellwangenben nemrég egy menekült sikertelen kiutasítása nagy port kavart, a CDU és a CSU egyes politikusai, mint a szász miniszterelnök, Michael Kretschmer azt követelik, hogy gyakoroljanak nyomást a származási országokra. Ezek általában egyszerűen nem hajlandóak kiállítani a megfelelő dokumentumokat az ország követségén.

Merkel az embercsempészekről

Azt is követelik, hogy a menekülteknek ne adjanak pénz, hanem csak természetbeni juttatásokat, méghozzá egységesen. Így szeretnék megakadályozni, hogy a menekültek a leggazdagabb országok felé áramoljanak, leginkább Németországba.

Az embercsempészek támogatásával lenne egyenlő a líbiai menekülttáborokban rekedt emberek átszállítása Európába – mondta Angela Merkel német kancellár pénteken Münsterben az MTI szerint. A német katolikusok nagygyűlésén kifejtette, hogy fel kell számolni az illegális migrációt, és legális lehetőséget kell teremteni arra, hogy a védelemre szoruló emberek Európában kapjanak segítséget.

Legális formák kellenek

A menekültek Európába jutásának "legális formáit akarjuk, és nem azt, hogy az emberek az életüket kockáztassák és pénzüket maffiaszerű szerveződéseknek adják, amelyek fegyvereket vagy kábítószert is csempésznek, és veszélybe sodorják az embereket" – mondta. Hozzátéve, hogy éppen ezért dolgozott minden kritika ellenére az EU-Törökország megállapodásért.

Kellenek a dolgozók

Az illegális migrációt a munkavállalás legális lehetőségeinek megnyitása révén is vissza lehet szorítani, és ebben "nagyon jók a tapasztalatok" a nyugat-balkáni országokkal, amelyeknek Németország felajánlotta, hogy előre meghatározott létszámban bárki legálisan beköltözhet, ha tudja igazolni, hogy lesz munkahelye Németországban - tette hozzá Angela Merkel.

Ezt a megoldást kell alkalmazni az afrikai országokkal is, "azt kell mondanunk, hogy készen kell állnotok arra, hogy küzdjetek velünk együtt az illegális migráció ellen, de cserébe felkínálunk nektek legális lehetőségeket" - mondta a kancellár. A kormány a koalíciós szerződés alapján törvényt is készít az EU-n kívüli országokból származó képzett munkavállalók bevándorlásáról.

Humanizmus is van a világon

Ám nagyon világosan szét kell választani a humanitárius elvek alapján működő menekültügyi rendszert és a munkavállalók munkaerő-piaci igények alapján szabályozott bevándorlását.

A munkavállalók bevándorlásáról szóló törvény megadja a lehetőséget a Németországba költözésre "szakembereknek, akikre a saját érdekünkben szükségünk van", a menekültügyi rendszer viszont az ország humanitárius felelőssége alapján működik, nem az adott személy képességei és szaktudása, hanem a rászorultsága alapján ad lehetőséget. Erre példa, hogy Németország az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságával (UNHCR) együttműködésében legális úton befogad több ezer különösen veszélyeztetett menekültet.

Fontos a parti őrség

A Földközi-tengeren folytatott embermentő műveletekkel kapcsolatban kiemelte, hogy "minden megmentett emberélet egy fontos emberélet", azonban mindenekelőtt a líbiai állami intézmények, köztük a parti őrség megerősítésére kell törekedni, és nem lehet az észak-afrikai ország rendkívül rossz körülmények között működő menekülttáboraiban rekedt embereket átszállítani Európába, mert ez a gondok megoldása helyett csak az embercsempész szerveződéseket támogatná.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság „Nem vagyok biztos benne, hogy megvan az a 280 milliárd forint” – milyen csontvázak vannak Matolcsy György szekrényében?
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:35
Úgy tűnik, szabad elvonulást engedélyezett Matolcsy Györgynek Orbán Viktor, cserébe a távozó jegybankelnök is szépeket mond róla búcsúzóul. De mi van, ha esetleg mégis megkapargatják kicsit az ügyeit, például a a Kúria és az Alkotmánybíróság döntése szerint „közpénz-jellegüket el nem vesztett” milliárdokat kezdik keresni?
Makro / Külgazdaság Több tucatnyian kerültek kórházba romlott osztriga miatt
Privátbankár.hu | 2024. december 21. 14:05
Több mint 80 beteg lett rosszul, miután nyers osztrigát ettek a Los Angeles-i étterembemutató rendezvényén. 
Makro / Külgazdaság Egy napja nem kap olajat több uniós ország sem a Barátság vezetéken keresztül
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:35
Magyarország is érintett, de a vezetéket üzemeltető orosz cég nem reagál.
Makro / Külgazdaság 4122 milliárdos hiánycéllal, 100 milliárdos tartalékkal vág bele Magyarország 2025-be – megszavazták a költségvetést
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 12:22
Megszavazták a jövő évi költségvetést, vajon utoljára még jól számolt Varga Mihály?
Makro / Külgazdaság Karácsony előtt még jön egy kellemetlen meglepetés a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 11:56
Szombattól változás jön az üzemanyagáraknál.
Makro / Külgazdaság A miniszterelnök szerint is bajban leszünk, ha januárban nem lő ki a magyar gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:48
Repülőrajtot kell venni 2025-ben, ez a siker kulcsa Orbán Viktor szerint. Donald Trump miatt is aggódik a kormányfő, derült ki pénteki rádiós megszólalásából.
Makro / Külgazdaság Mekkora fizetésre számíthat Magyarországon jövőre az átlagember?
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 08:30
Jelentős emelkedést mutatnak a magyarországi fizetések. Ahogy a reálbérmutató is szépen nőtt, amire nagy szükség is volt a tavalyi esés után. 
Makro / Külgazdaság Ingyenes lesz a tömegközlekedés Budapest „testvérvárosában”
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:58
Szerbia fővároságban, Belgrádban 2025 első napjából kezdve ingyenesen lehet majd utazni a tömegközlekedésen. A város lakossága szempontjából akkora, mint Budapest.
Makro / Külgazdaság Egy sor kockázattal kell számolni 2025-ben is
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:44
Együttműködés, elszántság, higgadtság – a világgazdasági szereplők részéről ezek szükségesek ahhoz, hogy visszatérjünk a fenntartható növekedési pályára – állapítja meg friss előrejelzésében a KPMG. A cég várakozásai szerint a globális GDP 2025-ben enyhén, 3,2 százalékkal emelkedik, az infláció pedig 3,5 százalékra csökken. A geopolitikai kockázatok azonban továbbra is magasak. Az Egyesült Államok választások utáni politikája, illetve a közel-keleti, valamint az ukrajnai konfliktus lesz komoly hatással a növekedésre.
Makro / Külgazdaság Kardot ránt a román kormány a magyar „lopakodással” szemben?
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 12:02
A román kormány nem igazán van elragadtatva attól a lehetőségtől, hogy az MVM megvegye az egyik legnagyobb romániai energiaszolgáltató céget.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG