Van oka ünnepelni: Annalena Baerbock a Zöldek kongresszusán Lipcsében EPA/FILIP SINGER |
A német Zöldek meg akarják nyirbálni az EU-jogot megsértő országoknak járó uniós támogatásokat, derült ki a párt Lipcsében megrendezett kongresszusán pénteken.
Nem fognak alkudozni
„A közös uniós jog nem lehet alku tárgya, sem Budapesten, sem Varsóban, sem Bécsben” – jelentette ki nyitóbeszédében Annalena Baerbock, a párt elnöke. „A következményeket éreztetni kell, pénz tekintetében is.”
Ezzel párhuzamosan arról is beszélt, hogy határozottan fel kell lépni a jobboldali populizmus ellen. „Ez az Európa mély válságban van. Ezt látjuk a Brexit esetében, ezt látjuk mindenhol, ahol szélsőjobboldaliak és jobboldali populisták kerülnek hatalomra, és mindenekelőtt ezt jelzi a kormányok cselekvésképtelensége is. Csak a status quóra törekednek ahelyett, hogy változtatni akarnának.”
Több pénzt Brüsszelnek
Hozzátette: a Zöldeknek fel kell vállalniuk a felelősséget, és helyre kell állítaniuk „az európai házat” a környezetvédelmet, a demokráciát és a szociális felelősséget szem előtt tartva.
Baerbock szerint az Európai Unió megerősítése érdekében Németországnak az eddiginél több pénzt kell átutalnia az EU kasszájába. „Több Európára van szükségünk, és ezt nem adják ingyen.” Különösen fontosnak nevezte a pénzpiacok megzabolázását, szerinte ugyanis azok „féktelensége” okozta az elmúlt évek minden problémáját.
Elosztanák a menekülteket
A menekültpolitikában összefogásra szólította fel azokat a tagállamokat, amelyek meg akarják reformálni az európai rendszert. Hozzátette: legális utakat kell nyitni a menekültek előtt, regisztrálni kell őket az EU határán, és fair módon kell elosztani őket az uniós tagállamok között.
A kongresszuson csúcsjelöltet választanak a jövő tavaszi európai parlamenti választásra, és elfogadják a párt választási programját.
A második legnépszerűbb párt
A Zöldek jelentősen megerősödtek Németországban: a bajorországi és a hesseni tartományi választásokon a szavazatok 17,5 illetve 19,8 százalékát kapták, és ezzel mintegy megduplázták támogatottságukat 2013-hoz képest. Országosan húsz százalék környékén állnak, és ezzel már a második legerősebb politikai erőnek számítanak a CDU/CSU szövetség után.
Mivel számos jel utal arra, hogy a jelenlegi, a CDU/CSU és a szocdemek alkotta kormány belátható időn belül megbukik (Angela Merkel kancellár nemrég bejelentette fokozatos visszavonulását), a Zöldek könnyen hatalomra kerülhetnek. A Süddeutsche Zeitung szerint a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a CDU/CSU velük és a liberális FDP-vel lép majd szövetségre - a pártszínek alapján ez lenne az úgynevezett Jamaika-koalíció.
Nem sok jóra számíthat Orbán
Bár ilyen kabinetre még nem volt példa, a jobboldali pártszövetség a liberálisokkal már alkotott közös kormányt 2009 és 2013 között szövetségi szinten, a CDU pedig tartományi szinten (például Hessenben) már kormányzott együtt a Zöldekkel is.
Egy zöld német kormány várhatóan jóval keményebb lenne Magyarországgal szemben, mint a jelenlegi kancellár, aki a nézetkülönbségek ellenére is kereste a párbeszédet az általa olykor „kedves Viktorként” emlegetett magyar kormányfővel.