4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia elnökválasztástól hosszú ideje retteg a kontinens, sőt a fél világ, tartva a szélsőjobbos Le Pen győzelmétől. Most a paletta másik végén a szélsőbalos Jean-Luc Mélenchon is belehúzott. Egyik kutya, másik eb, de mi lesz, ha ők kerülnek a második fordulóba? Rossz a szisztéma, reformra szorulna az ötödik köztársaság.

Pontosan ezt mondja Mélenchon is, és ezzel véget is értek ésszerű gondolatai. Megreformálná az alkotmányt, hogy eltörölje az ötödik köztársaság elnöki rezsimjét, így gyakorlatilag megszüntetné magát az ötödik köztársaságot is. Ezt egyébként már rég meg kellett volna tenni, és visszaállítani a negyediket, miután a jelenlegi egy emberre lett kitalálva: Charles De Gaulle-ra, aki úgy akarta a hatalmat, mint most Erdogan Törökországban.

Az elnöki rendszer árnyoldalai

Azáltal, hogy az egyetlen komolyabb ellenálló erő volt a náci megszállás éveiben (a partizánokon kívül), De Gaulle úgy gondolta, hogy mint az ország felszabadítóját, megilleti őt az örök vezetői szerep, és mélyen megsértődött, mikor népe nem szavazott rá (pedig maga szinte semmi sem tudott tenni a felszabadításért, az lényegében teljesen az amerikaiakra maradt). Amikor a megfelelő pillanat eljött, megalkotta a saját magára szabott elnöki rendszert, ami halála óta inkább csak nyűgnek tűnik a régi demokratikus múlttal rendelkező országban.

Most is ebből adódik a konfliktus: van 5-6 elnökjelölt, akik közt van egy patás ördög, történetesen egy hölgy, Marine le Pen személyében, és minden jóérzésű ember retteg attól, hogy kezébe kaparintsa a túlméretezett hatalmat, a lakosság nacionalizmusra fogékony negyede pedig közben masszívan támogatja. Ilyen probléma már korában is volt: akkor pont a hölgy nagyapja volt a patás ördög, és egy ízben be is jutott a második fordulóba, volt is nagy ijedelem, de győzött a józanság, és megválasztották a nem túl népszerű, de kisebbik rossznak tartott Jacques Chiracot.

Még egy légy a levesben

Most azonban egy második légy is berepült a levesbe, mégpedig a túloldalról. Önmagában egy szélsőbaloldali jelölt még nem lenne olyan ijesztő, hisz alapesetben kizárt, hogy többséget szerezzen. Azonban az elnöki rendszer úgy van kitalálva, hogy ha elég sok a jelölt, akkor kis támogatottsággal is be lehet kerülni a második fordulóba, és ha ott két zűrös jelölt van, kész a baj. A választók negyedének támogatásával korlátlan uralomhoz lehet jutni, míg egy parlamenti rendszerben egy ilyen erő koalíciós partnerek híján nem tud kormányozni, mivel a parlament felének támogatása nélkül kormányt sem tud alakítani.

Francia Chavez

Na de ki is ez a derék szélsőbal jelölt? Van, aki francia Hugo Chazvezként emlegeti, és programja alapján, ha megvalósítaná, valóban tönkre is tenné országát venezuelai módra. A már most is tarthatatlanul rövid, 35 órás munkahetet 32 órásra csökkentené, a nyugdíjkorhatárt 60 évre csökkentené, havi 33 ezer eurós jövedelem fölött pedig 100 százalékos adót vezetne be, vagyis elvenné az egész pénzt, ami tényleg a legkeményebb kommunisták emlékét idézi fel.

A 65 éves Mélenchon 2008-ban Francois Holland mérsékelt szocdem pártjából vált ki, hogy önálló erőt szervezzen a balszélen. Ami külpolitikáját illeti: kihúzódna a NATO-ból (ilyet már csinált nagy elődje), és jó kapcsolatot ápolna Oroszországgal. A költségvetési kiadásokat 5 év alatt 173 milliárd euróval növelné, és így ha nem is Venezuela, de az utóbbi évek Görögországának szintjére süllyesztené országát (noha nyilván nem ez a célja, de hát a görög vezetőknek és Chaveznek sem ez volt, csak valami csodában hittek).

10 nap rettegés

Az igazi probléma az, hogy Mélenchon hirtelen megnövelte előnyét, így nem zárható ki az a szerencsétlen eset, hogy ő és Le Pen jutnak be a második fordulóba. Egyelőre a versenyben Le Pen és a mérsékelt Emmanuel Macron áll az élen 23-24 százalékkal, és abban lehet bízni, hogy ha ők jutnak a második fordulóba, a kieső jelöltek, különösen a harmadik helyen álló Francois Fillon támogatói Macron mögé állnak, és így megakadályozzák Le Pen győzelmét, mint egykor nagyapjáét. Most viszont még 10 napig lehet azon rettegni, nehogy Mélenchon beérje Macront.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG