A Hamász október elejei támadása előtt az enklávéban élt 2,4 millió ember 80 százaléka már arra kényszerült, hogy elhagyja az otthonát Izrael és a Hamász konfliktusa miatt. Gázában kétségbeejtően kevés az élelmiszer és a víz, de súlyos hiány van egészségügyi cikkekből - köztük a menstruációs termékekből is.
A 25 éves Hala Ataya a déli Rafah városában nyilatkozott az AFP riporterének arról, hogyan próbálja áthidalni az alapszükségletek kielégítéséhez létfontosságú cikkek hiányát:
összevágom a gyerekeim régi ruháit vagy bármilyen ruhadarabot, amit találok, és úgy használom őket, mint egészségügyi betéteket a menstruációm idejére. Két hete zuhanyozni is alig tudok.
Hala most az ENSZ által működtetett egyik iskolában próbál túlélni, itt több száz emberrel osztozik egy vécén és egy zuhanyzón. Ő azonban még így is szerencsés, van, akinek ennyi sem jut: nem véletlen, hogy Rafah utcáinak egy része kis túlzással szabadtéri latrinákká alakult át.
Visszatértünk a kőkorszakba. Nincs biztonság, nincs élelem, nincs víz, nincs higiénia. Szégyellem magam, megalázva érzem magam
- mondja a 18 éves Samar Shalhoub, aki Gázavárosból menekült el, és most különböző rögtönzött menedékhelyeken próbál túlélni.
Lehetetlen helyzetben a gázai nők
A gázai asszonyok és lányok számára kiugró nehézséget jelent a menstruáció, Samar is a Hala által felvázolt módszerrel próbálja kezelni a vérzést. Az AFP-nek arról számol be, hogy miután nem tud női higiéniai termékeket beszerezni, kénytelen rongyokat használni, kitéve magát ezzel bőrfertőzéseknek és hámsérüléseknek is.
Ahlam Abu Barika, aki harmadik hónapja próbál túlélni menedékhelyeken, miután a bombázások miatt kénytelen volt elhagyni otthonát, a személyes higiéniát mindennapos küzdelemnek nevezte. „Nincs elég víz. A nők pelenkát, vagy babaruhákat kénytelenek felhasználni”.
Ez azonban még nem minden, ugyanis Marie-Aure Perreaut Revial, az Orvosok Határok Nélkül (MSF) munkatársa szerint a fogamzásgátló tabletták iránti kérelmek megnégyszereződtek a Gázai övezetben, mivel a nők igyekeznek kontrollálni vagy késleltetni a menstruációjukat. Akik számára pedig a gyógyszerek nem érhetőek el, éheztetik magukat, vagy szándékosan keveset isznak, ezzel is próbálva sokkolni a szervezetüket afelé, hogy ne érkezzen meg a havi vérzés.
A fogamzásgátlással is egyre több baj van
Az ENSZ-főtitkársághoz tartozó Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala által menedzselt ReliefWeb honlapon megjelent tanulmány szerint azonban a Gázai övezetben kialakult helyzet kilátástalansága nem áll meg a higiéniás termékek hiányánál; komoly probléma van a fogamzásgátlási kérdésekben is.
Nemi úton terjedő betegségek, húgyúti fertőzések, hiányos orvosi ellátás – ez csak néhány kihívás az OCHA által felsoroltak közül. A fogamzásgátlás biztosítása egyre nehezebbé válik, ugyanis a nők egymással osztják meg a tablettáikat (nem minden tabletta bevétele jelentősen csökkenti ezen gyógyszerek hatékonyságát), míg a méhen belüli fogamzásgátló eszközökkel (IUD) rendelkezők esetében vérzés és fertőzések jelentenek problémát; ráadásul ezek eltávolítására sincsen lehetőség jelenleg a területen belül – ez hosszú távon veszélyezteti a nők reproduktív egészségét. A helyzet tehát katasztrofális, a megoldás egyelőre kilátástalanul messze van.