Afgán katonák százai érkeztek Üzbegisztánba a hétvégén, a radikális iszlamista tálibok elől menekülve - közölte az üzbég főügyész hivatala.
A tájékoztatás szerint 585 afgán katona érkezett 22 katonai repülőgép és 24 helikopter fedélzetén. 158 további katona gyalog kelt át a határon.
A főügyész hivatala ismertette továbbá, hogy egy afgán repülőgép összeütközött az őt kísérő üzbég vadászgéppel, amitől mindkét gép lezuhant. A közlés ellentmond a taskenti védelmi tárca korábbi beszámolójának, miszerint az üzbég légvédelem lelőtt egy afgán harci repülőgépet, amely megsértette a két ország határát. Az incidens vasárnap este történt, nem sokkal azután, hogy az iszlamista tálibok átvették az ellenőrzést az afgán fővárosban, Kabulban. A főügyészség szerint az afgán és az üzbég gép pilótája is katapultált, és túlélte az ütközést.
Egyelőre nem világos, hogy az afgán katonák jelenleg hol tartózkodnak, miután leszállásra kényszerítették őket Termez határvárosában. Mindemellett a szomszédos Tádzsikisztán is arról számolt be, hogy több mint száz afgán katona érkezett légi úton Bohtar városának repülőterére.
Hiába kéri az USA, Banglades nem fogadja be az afgán menekülteket
Banglades elutasította az Egyesült Államok azon kérését, hogy ideiglenesen fogadjon be olyan afgán állampolgárokat, akik az Afganisztánban hatalomra került iszlamista tálibok megtorlásától tartanak - közölte Abdul Momen bangladesi külügyminiszter Dakkában.
"Az Egyesült Államok baráti ország. Kéréssel fordult hozzánk, de mi nemet mondtunk" - ismertette Momen újságíróknak nyilatkozva. Mint mondta, Washington diplomáciai csatornákon tájékoztatta a dakkai vezetést arról, hogy egyes afgánok áttelepítésére keres befogadó államokat biztonsági okokból.
Momen nem közölte, hogy hány afgán befogadását kérték Bangladestől, illetve azon országokról sem tett említést, akikhez az Egyesült Államok fordult.
Momen hangsúlyozta: a washingtoni vezetésnek címzett válaszában Banglades arra hivatkozott, hogy gondot jelent számára a szomszédos Mianmarból elmenekült rohingja menekültek százezreinek ellátása. "Nem vagyunk abban a helyzetben, hogy befogadhassunk további embereket a legsűrűbben lakott országban" - emelte ki a bangladesi tárcavezető.
A dakkai külügyminisztérium korábbi állásfoglalásában nyugalomra és a béke fenntartására intette az afganisztáni konfliktus szereplőit ezzel szavatolva mindenki, ideértve a külföldi állampolgárok biztonságát is a polgárháborús országban.
Banglades jelenleg több mint egymillió muszlim rohingjának ad otthont. A menekültek zöme - mintegy 750 ezer ember - 2017-ben menekült el a többségében buddhisták lakta Mianmarból, miután a hadsereg jogvédő szervezetek szerint etnikai tisztogatásba kezdett Arakán államban válaszul arra, hogy lázadószervezetek támadásokat indítottak a hatóságok ellen. Rohingják kisebb csoportjai már korábban elmenekültek a mianmari üldöztetés elől Bangladesbe.