4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A brit miniszterelnök szerint ha az EU nem fogadja el a mostani kompromisszumos javaslatát, akkor az Egyesült Királyság megállapodás nélkül fog kilépni az uniós közösségből – ezt a brit parlament korábban elvileg megtiltotta. A "négy év, két határ" terv részeként Észak-Írországban 2025-ig érvényben maradna az uniós belső piac szabályrendszerének nagy része. Johnson szerint azonban fizikai határellenőrzések továbbra sem lesznek.
Boris Johnson a mai kongresszuson. EPA/NEIL HALL

Nem lehet kétség afelől, hogy a megállapodás nélküli Brexit az egyetlen alternatívája a Brüsszelnek elküldendő javaslatoknak, jelentette ki Boris Johnson Manchesterben, a Konzervatív Párt kongresszusán.

Ez egy kompromisszum az Egyesült Királyság részéről

- mondta a brit kormányfő.

Brüsszel kivár

Egyúttal reményét fejezte ki, hogy az EU szintén hajlandó lesz kompromisszumra. Hozzátette: kormánya nem szeretne no deal Brexitet, de készen áll erre a kimenetelre is.

A BBC szerint az Európai Bizottság egyelőre annyit közölt, hogy objektívan meg fogja vizsgálni a javaslatokat. Johnson hamarosan telefonon egyeztet majd Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével.

Miről megy a vita?

Johnson új terve a Brüsszel és London közötti tárgyalások fő vitapontjára kíván megoldást kínálni – nevezetesen arra, hogyan lehet a Brexitet úgy végrehajtani, hogy ne legyenek ismét határellenőrzések az ír-északír határon, amely egyben az EU és az Egyesült Királyság határa is lesz.

A már tegnap kiszivárgott részletek szerint Nagy-Britannia (Észak-Írország nélkül) 2021-ig saját szabadkereskedelmi egyezményt kötne az EU-val, Észak-Írország viszont négy éven át, 2025-ig az uniós szabályozás hatálya alatt maradna az élelmiszeripari és ipari termékek esetében.

A négy év letelte után az északír parlament dönthet majd arról, hogy megtartsa az uniós szabályozást, vagy áttér a brit szabályozásra.

Lesz határellenőrzés...

Az Észak-Írországból exportált árukat vámellenőrzésnek vetnék alá az Ír Köztársaság területére való belépés előtt. Sajtóhírek szerint az ellenőrzésekre nem közvetlenül az ír-északír határon kerülne sor, és azok nem tennék szükségessé új infrastruktúra kiépítését.

Másrészt a Brit-szigetről (az Észak-Írország nélküli Nagy-Britanniából) érkező árukat is ellenőriznék, hogy megfelelnek-e az uniós standardoknak. Ezekre az ellenőrzésekre az északír kikötőkben kerülhet sor.

... de nem olyan

Johnson ugyanakkor ma azt mondta, hogy „semmilyen körülmények között” nem lesz határellenőrzés az északír határon vagy annak közelében. Szerinte „technikai megoldásokkal” kerülik majd el a fizikai határ felállítását.

Hozzátette: a jövőbeni határellenőrzések mibenlétéről szóló vita valójában egy technikai vita, márpedig a technológia folyamatosan fejlődik.

Ezzel egyidejűleg az Egyesült Királyság – teljes egészében – kiléphet az EU-ból, és rögtön saját kezébe veheti a kereskedelmi politikát

– fűzte hozzá. Johnson szólt arról is, hogy szeretik Európát és az európaiakat, de az elmúlt 45 év „drámai alkotmányos változásai” miatt most „új kapcsolatra” van szükségük az EU-val.

Nem fog halasztást kérni

A brit kormány továbbra is azt mondja, hogy nem fogja a kilépés újbóli elhalasztását kérni az EU-tól. A brit parlament a közelmúltban ugyanakkor erre kötelezte Boris Johnsont abban az esetben, ha nem sikerül megállapodnia az EU-val a kilépés feltételeiről.

Az Egyesült Királyságban 2016 júniusában tartottak népszavazást az EU-tagságról: 17,4 millióan voksoltak a kilépésre, 16,1 millióan a maradásra. Az ország eredetileg idén március 29-én hagyta volna el az EU-t, ezt a határidőt azonban kitolták, mivel a brit parlament nem fogadta el a May-kormány és Brüsszel között létrejött kilépési megállapodást.

Jelen állás szerint az Egyesült Királyság október 31-én fog távozni az uniós közösségből.

De ki az a Boris Johnson? Honnan jött, mit akar, és tényleg hasonlít-e Trumphoz? Korábbi videókommentárunk:

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
Makro / Külgazdaság Sokkolhatja a közvéleményt az állami hivatal közlése
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:30
A beruházások ugyanis a harmadik negyedévben is éves szinten két számjeggyel zuhantak.
Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG