Vlagyimir Putyin a háborús szankciók megkerülésével, nyugati cégek segítségével újíttatta fel 100 millió dolláros luxusjachtját, amire így további mintegy 11,2 milliárd forintot költött – derítette ki a Navalnijhoz köthető orosz Antikorrupciós Alapítvány. A hajón méregdrága szőnyegek, helikopterleszálló és táncparketté alakítható medence is van.
Miközben csapatai Ukrajnába özönlöttek, Vlagyimir Putyin orosz elnök dollármilliókat költött az egyik szuperjachtjának felújítására. A 82 méteres Graceful (azaz Kecses, Bájos) értéke mintegy 100 millió dollár, vagyis mintegy 35,2 milliárd forint. A luxusjacht felújítására 3 milliárd rubelt, vagyis mintegy 11,2 milliárd forintot költött Putyin – áll a korrupcióellenes szervezet legújabb jelentésében, amit az rtl.hu szemlézett a The Guardian cikke alapján.
This is Graceful, Putin’s $100m superyacht.
— The Anti-Corruption Foundation (@ACF_int) August 31, 2023
He ordered to move it from a shipyard in Hamburg, Germany just 5 days before invading Ukraine. But even after the outbreak of war, the European companies continued their business relationship with a war criminal.
Watch our full… pic.twitter.com/JeTlBPVBNd
Navalnij 2011-ben alapította meg az Antikorrupciós Alapítványt (ACF), amely azóta számos súlyos korrupciós ügyet felgöngyölített Oroszországban. A szervezet legutóbbi jelentésében Putyin újonnan átépített jachtjának történetét meséli el: a dokumentum szerint a Graceful nevű szuperjachtot – fedőnevén Kosatka vagy Gyilkos Bálna – Németországból mentette ki az orosz elnök, csupán néhány héttel az előtt, hogy elrendelte Ukrajna invázióját.
Az ACF szerint Putyin parancsba adta, hogy egy hamburgi hajógyárból luxusjachtját 2022. február elsejéig szállítsák el Oroszországba. Navalnij szervezete ezt egy levélváltásra hivatkozva állítja, amelyet a jachtot megépítő és felújítására vállalkozó Blohm & Voss nevű német cég vezetőinek címeztek januárban.
A határidőt végül nem tartotta be a hamburgi székhelyű cég, így a jachtot a legközelebbi orosz kikötővárosba, a balti-tengeri Kalinyingrádba menekítették február 7-én.
Oroszország 17 nappal később lerohanta Ukrajnát, amire válaszul a Nyugat példátlan szankciókkal sújtotta Oroszországot. Számos, az orosz elithez köthető üzletember vagyonát fagyasztották be, beutazási tilalmat is elrendeltek. Orosz és belorusz oligarchák tulajdonában lévő luxusjachtok tucatjait foglalták le világszerte, Putyin pedig éppen ezért akarta időben kimenteni a Gracefult Hamburgból – áll a jelentésben.
A cikk szerint az amerikai Idegen Vagyont Ellenőrző Hivatal (OFAC) a Gracefult is szankcionálta: a nyilvántartásában Putyin érdekeltségeként szerepel, tavaly nyomozás is indult az ügyben. Navalnij korrupcióellenes szervezete azt is állítja, hogy Putyin észt, olasz, török és német cégek közreműködésével kerülte meg a szankciókat, ezek a vállalatok még akkor is segédkeztek a jacht felújításában, amikor már javában tartott a háború.