5p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar miniszterelnök az európai politika egyik vezéralakjává kíván előlépni, ami egybevághat Putyin és Trump érdekeivel is. A nemzetközi politikai dinamika kedvező számára - előbb azonban szükség van egy sikeres vasárnapi népszavazáshoz. Ha viszont a kvótanépszavazás érvénytelen lesz, nemcsak Orbán európai ambíciói kapnak súlyos csapást, hanem a fideszes bevándorláspolitika is gyakorlatilag illegitimmé válik.
Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozik a sajtónak az európai menekültválságról rendezett rendkívüli csúcstalálkozó kezdetén 2015. októberében. MTI Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda / Szecsődi Balázs

A Fideszből kiszivárgó hírek szerint a miniszterelnök egy esetleges sikeres kvótanépszavazás után megkísérelné az uniós alapszerződés módosítását azzal a céllal, hogy a döntéshozatali mechanizmusban a tagállamok a jelenleginél nagyobb súllyal szerepeljenek.  Orbán ehhez természetesen segítségül hívná az utóbbi időben egyre összetartóbb V4-ek támogatását. A kormányfő belső köreiből származó értesülések szerint Orbán ugyanis politikai karrierjét európai színtéren kívánja kiteljesíteni és akár Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnökének helyére pályázik.

Mi lehet Orbán célja?

Mára egyértelművé vált, hogy Orbán határozott vízióval rendelkezik Európára vonatkozóan. Ráadásul a kormányfő ideája már nem a hagyományos európai baloldal-jobboldal dichotómiába sorolható, sokkal inkább az euroszkeptikus-populista és az Európa-párti politikai erők megosztottsága mentén tematizál.  Orbán családon és kereszténységen alapuló Európa-képe a legtöbb megnyilatkozásában megjelenik, de legalább olyan gyakran bírálja a szociális Európa elképzelését is – nem is beszélve a bevándorláspolitikáról -, és állít alternatívát ezzel szemben.

Orbán helye Európában

Kétség sem fér hozzá, hogy a menekültválság eredményeképp Orbán valódi európai szereplővé lépett elő. Míg korábban leginkább a nagy port kavart kijelentéseivel és Nyugaton botránykeltő jogalkotási metódusával dominált az európai köztudatban, mint egy súlytalan ország fickándozó bajkeverője, mára már a migrációs törésvonal egyik oldalának legfőbb szereplői közt tartják számon összeurópai szinten, megoldási javaslataira pedig immár mint valós perspektívára tekintenek.

Az ismertség ugyanakkor nem azonos az elismertséggel: mindazon túl, hogy a korábbi antidemokratikus lépéseiről nem feledkeztek el, a jelenlegi válságkezelő metódusa sem épp az együttműködésre, hanem az itthon megszokott, erőből levezényelt, deviáns destabilizálásra épül, erre pedig a jelenlegi nyugati fősodornál érzékelhetően nincs kereslet.  Nehezíti a helyzetét, hogy Nyugaton továbbra sem szűnt meg az előítélet a Keletiekkel szemben, így Orbán eleve hátrányból indul.

A közhangulat változása Orbánnak kedvez

Az egy évvel ezelőtt kirobbant és egyelőre beláthatatlan ideig tartó menekültválság azonban átrendezte az európai erőviszonyokat.  2017 pedig sorsdöntő évnek ígérkezik, hiszen a franciák elnökválasztása mellett a németek is döntenek a Bundestag összetételéről.  Ha a hagyományos pártok dominanciája érvényesül, akkor Orbán minden kétséget kizáróan marginális pozícióban marad, és legfeljebb bomlasztó politikával tud nyomást gyakorolni a bevándorláspolitika fő csapásirányára.

Ennek ellenkezőjére azonban egyre nagyobb az esély – ahogy ezt a németországi tartományi választások eredményei is mutatják. Franciaországban szintén születhet Orbánnak kedvező helyzet, hiszen egy esetleges Sarkozy-győzelem kedvező lenne Orbán számára – hogy az oroszbarát Le Penről ne is beszéljünk.  Orbán jelenlegi diplomácia hátországát a mögötte összezáró V4 adja, amely – főképp Lengyelország súlya miatt – EU-s szinten meghatározó tényezővé vált.  A magyar miniszterelnök külön szerencséje, hogy a lengyel kormányfő, Beata Szydło nem elég karizmatikus.

Még az idén áttörést jelentene, ha Donald Trump elnyerné az USA elnöki címét, hiszen Európában elsőként Orbán támogatta deklaráltan Trumpot. A republikánus jelölt remek viszonyt ápol Putyin orosz elnökkel, akinek szándékai Európában egyre inkább nyilvánvalóak.  Egy majdani Trump – Putyin tengely pedig valószínűleg szívesen látna egy értékekben is hozzájuk közel álló politikust az átalakult EU egyik vezető tisztségében.

Kulcs a népszavazás sikere

Orbán európai karrierjéhez előfeltétel, hogy a vasárnapi kvótanépszavazás eredményes legyen.  Nem véletlenül vállalta Orbán azt a diplomáciai bakit - amellyel az egyik legfőbb szövetségesének tekinthető szlovákok nemtetszését is kiváltotta - hogy kudarcnak állította be a V4-ek többi tagja által sikerként prezentált pozsonyi EU-csúcsot.

Nem volt véletlen ez a durva modortalanság, hiszen mindent meg kell tennie, hogy itthon magas szinten tartsa a politikai feszültséget. Jól tudja, hogy egy eredményes hazai népszavazás európai méretű politikai földcsuszamlást idézhetne elő. Amennyiben viszont a kvótanépszavazás érvénytelen lesz, nemcsak Orbán európai ambíciói kapnak súlyos csapást, hanem a fideszes bevándorláspolitika is gyakorlatilag illegitimmé válik.

Káncz Csaba és Zsoldos Ákos jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Padlógázt nyomtak a rekordszintű vámbevételek az amerikai költségvetésben
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 09:19
Az amerikai költségvetés 27 milliárd dollár többlettel zárta a júniust elsősorban a rekordszintű, 27,2 milliárd dollárnyi vámbevétel hatására – áll az amerikai pénzügyminisztérium jelentésében.
Makro / Külgazdaság Nem sok jót várhatunk a benzinkutakon jövő héten sem
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 08:42
Bánhatja, ha nem tankolt meg pénteken. 
Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG