A monetáris tanács az április 21-i ülésén a várakozásoknak megfelelően ismét 15 bázisponttal csökkentette az alapkamatot, amely így újabb történelmi mélypontra, 1,80 százalékra csökkent.
Itt nem állnak meg
Az áprilisi döntés után a testület jelezte: az óvatos kamatcsökkentés mindaddig folytatódhat, amíg az a középtávú inflációs cél elérését támogatja.
Az ülésről kiadott közlemény szerint a testület úgy ítéli meg, hogy előrejelzéseik feltételeinek teljesülése mellett "az inflációs kilátások és a reálgazdaság ciklikus pozíciója az irányadó ráta csökkentése és a tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutat". Megjegyezték azt is, hogy a nemzetközi pénzügyi környezet alakulásával kapcsolatos bizonytalanság óvatos monetáris politikát indokol.
Már a Cityben is tudják
Abban még a londoni elemzők is egyetértenek, hogy szinte biztos a kamatvágás, a kérdés csak az, mikor kell megálljt szabni. Arról, hogy a szakértők mire számítanak a nyáron, itt írtunk.
Lentner Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem professzora szerint további 10 és 20 bázispont között csökkenthet a jegybank. Ez a magyar gazdaság által produkált kedvező makroadatoknak köszönhető, amelynek nyomán a nemzetközi hitelminősítők egyre biztatóbban ítélik meg a magyar gazdaság kilátásait.
Hozzátette, hogy legutóbb a Fitch Ratings változtatta stabilról pozitívra a prognózisát, de korábban kedvezően értékelte a magyar gazdasági folyamatokat a Morgan Stanley, a Forbes magazin és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is.
Véleménye szerint a nyáron még folytatódhat a kamatcsökkentés. Ezt annál is inkább most kell végrehajtani, mert az amerikai jegybank szerepét betöltő FED elnöke kilátásba helyezte a pénzügypolitika változását, vagyis a dollárkamat emelésére lehet számítani - mondta Lentner Csaba.