6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Második napja egyre kevesebb az új koronavírus-fertőzött a dél-európai országban, és csökken a napi halálesetek száma is. A nagy kérdés, hogy kitart-e ez a trend a következő napokban. Az olasz halálozási ráta kimagaslóan magas, ami a többi közt a sok nem regisztrált, csak enyhe tüneteket mutató betegre, valamint az idős társadalomra vezethető vissza. Nemzetközi hírösszefoglalónk következik.
Kihalt utca Rómában 2020. március 23-án. EPA/FABIO FRUSTACI

Második napja mérséklődik az új fertőzések és halálesetek száma Olaszországban, adta hírül a helyi ANSA hírügynökség.

Lassul a növekedés

Hivatalos közlések szerint hétfőn 3780 új esetet regisztráltak – vasárnap még 3957, szombaton pedig 4821 volt ez a szám. Ezzel párhuzamosan csökkent a napi halálesetek száma is: tegnap 601 ember veszítette életét, míg vasárnap 651, szombaton pedig 793. Utóbbi napon regisztrálták a legtöbb halálesetet a járvány kitörése óta.

A fertőzöttek száma összességében 64 ezerre, míg a halottak száma hatezer fölé nőtt. Több mint 7400-an ugyanakkor már felgyógyultak a betegségből – ők 408-cal vannak most többen, mint vasárnap.

Kimagasló halálozási ráta

Statisztikák szerint az új típusú koronavírus halálozási rátája Olaszországban mintegy 9 százalék, azaz száz diagnosztizált fertőzöttből átlagosan kilenc veszíti életét. Eközben – a Guardian szerint – a vírus halálozási rátája alapesetben egy százalék vagy annál kisebb, Németországban pedig mindössze 0,3 százalék.

A Corriere della Sera vizsgálatában arra jutott, hogy a magas olasz halálozási ráta a következő faktorokra vezethető vissza:

a fertőzöttek alulbecsült száma, a több mint egyharmadában 65 év feletti lakosság és a magas várható élettartam, a Pó-alföld szennyezettsége, valamint az intenzívebb társadalmi élet.

Sok a látens beteg, sok az idős

Az olasz napilap szerint a legfőbb ok, hogy a fertőzöttek valós száma az ismertnél sokkal magasabb. Minden igazolt beteg mellett ugyanis legalább további 5-10 nem diagnosztizált fertőzött van.

Az olasz statisztikai hivatal március 12-i számításai szerint az akkori több mint 12 ezer regisztrált beteg mellett további több mint 105 ezer, nem nyilvántartott, tünetmentes vagy nagyon enyhe tünettel rendelkező fertőzött volt. Ekkora létszámmal számolva a halálozási ráta is alacsonyabb lenne, és megközelítené a kínait.

A lap emellett arra is felhívja a figyelmet, hogy magas a 65 év felettiek aránya.

A fertőzésben elhunyt olaszok átlagéletkora 80 év körül mozog, és több mint 48 százalékukat legalább három más betegség miatt is kezelték.

A Guardian szerint ugyanakkor a német és az olasz társadalomban majdnem ugyanakkora a 65 év felettiek aránya – Németországban 21, Olaszországban 23 százalék –, a vírus halálozási rátája a németeknél mégis nagyságrendekkel alacsonyabb. Ezt az is magyarázhatja, hogy a németek időben és jobban felkészítették egészségügyi rendszerüket a krízisre.

Drákói szigor

Olaszország az elmúlt hetekben drákói szigorításokat léptetett életbe a járvány terjedésének megakadályozása érdekében. Mindenkit arra szólítottak fel, hogy maradjon otthon, és csak kivételes esetben – bevásárlás, otthonról nem végezhető munka, segítségnyújtás másoknak – hagyják el lakhelyüket.

Hétvégén pedig további szigorításokat jelentettek be: betiltották az egyik településről egy másikba történő mozgást – ez tömegközlekedési eszközökkel és saját gépjárművel sem engedélyezett, az igazoltan súlyos indokot kivéve.

Giuseppe Conte miniszterelnök pedig szombat éjjel elrendelte a nem létfontosságú termelés leállítását.

(Interjúnkat egy római kórház orvosával itt olvashatják, egy Olaszországból hazatért magyar család tapasztalatairól pedig itt számoltunk be.)

Kínában most a külföldről érkezők jelentik a problémát

Ami a többi gócpontot illeti, Kínában, ahol a járvány tavaly év végén elkezdődött, 81 545 esetet tartottak nyilván hétfő este; 3281-en haltak meg és 73 266-an gyógyultak meg. Bár a napi esetek száma ismét megugrott, az új fertőzöttek többsége külföldről érkezett az országba.

Magas a halálozási ráta Spanyolországban is, ahol keddre virradóra 35 ezer fölé emelkedett a fertőzöttek száma, és összesen több mint 2300-an vesztették életüket. A szükségállapotot április 11-éig meghosszabbították.

Negatív lett Merkel tesztje

Németországban viszont alig kevesebb, mintegy 29 ezer regisztrált fertőzött mellett „mindössze” 123 a halálos áldozatok száma. 453-an márt meggyógyultak.

Eközben negatív lett Angela Merkel német kancellár első koronavírus-tesztje, amelyre azért volt szükség, mert kimutatták a kórokozót annál az orvosnál, akitől a politikus pénteken védőoltást kapott tüdőgyulladást okozó pneumococcus baktérium ellen.

Franciaországban mintegy 20 ezren betegedtek meg, 862-en vesztették életüket és 2207-en távozhattak egészségesen a kórházból. Az országban kedd reggel életbe lépett az egészségügyi szükségállapot, amely két hónapig lesz érvényben.

Szigorítanak a britek

Nagy-Britanniában hétfőn 336-ra emelkedett a halálos áldozatok száma, a regisztrált fertőzötteké pedig 6700 fölé.

Boris Johnson brit miniszterelnök végül szintén a szigorítás mellett döntött: tegnap esti bejelentése szerint a britek ezentúl csak a legszükségesebb esetekben hagyhatják el otthonukat.

Az Egyesült Államokban a regisztrált fertőzöttek száma 46 ezer fölé nőtt, a halálos áldozatok száma 586. Donald Trump amerikai elnök hétfő este bejelentette, hogy hamarosan megkezdődik a vírus elleni szer klinikai tesztelése New Yorkban.

Iránban a regisztrált fertőzöttek száma 23 ezer fölé nőtt, a halottak száma 1812.

16 ezer halott, 101 ezer gyógyult

Összességében a diagnosztizált fertőzöttek száma ma reggelre meghaladta a 381 ezret. A halálesetek száma 16 ezer, a gyógyultaké pedig 101 ezer fölé nőtt. A vírusfertőzést 168 országban mutatták ki.

Nem okozunk-e még a vírusnál is nagyobb kárt azzal, hogy bezárjuk-e fél világot? Meddig tartható a jelenlegi válságkezelési módszer, és lehet-e reális alternatívája? És merünk-e erről szabadon gondolkodni? Videókommentárunkat itt tekinthetik meg:

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG