Humanitárius segély
Az erőteljes orosz beavatkozás által megváltoztak az erőviszonyok a szíriai polgárháborúban: a kormányerők iráni és Hezbollah segítséggel egyre inkább teret nyernek. Ez annyiból előnyös lehet, hogy lassanként az Iszlám Államot is visszaszorítják, ugyanakkor sok más ellenzéki csoport is van, és most elsősorban velük folyik a harc. A legnagyobb baj az, hogy a polgári lakosság a harcok közé szorult, és azonnali humanitárius segítségre van szükség.
Ezt most a konferencia megpróbálja mindenáron tető alá hozni, Amerika és Oroszország egyaránt támogatja a tervet, hogy egy héten belül tűzszünet lépjen érvénybe, és azonnal segélyeket szállíthassanak az ostromlott területekre.
Amiben egyetértenek
John Kerry amerikai külügyminiszter orosz kollégája mellett ülve mondta el, hogy a repülőről ledobott élelmiszercsomagok célba juttatása már a héten megkezdődhet. Kettejük közös fellépése azt jelzi, hogy ez gond nélkül megvalósulhat, hisz légierejük nem kerülgetni fogja egymást, mint eddig, hanem együtt fognak működni. Egyúttal a bizalom szempontjából is kedvező együttes fellépésük: ha valaki, akkor ők ketten tényleg előrelépést érhetnek el a szír konfliktusban.
A tűzszünet nem terjedne ki az Iszlám Államra és egy másik szélsőséges csoportra. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa által terroristának minősített csoportokkal nem tárgyalnak, és továbbra is támadják őket. A jelenleg harcok által sújtott területeken az ENSZ becslése szerint 460 ezer ember él, és a szír kormányhadsereg előretörés óriási menekültáradatot indított el, tovább rontva az eddigi helyzetet, amikor is milliók hagyták el lakhelyüket elsősorban Törökország felé, közülük egy millióan már beléptek Európába, létrehozva ezzel a 2. világháború óta legsúlyosabb menekültválságot.
És amiben nem
A tűzszünet viszont sajnos még nem jelent békemegoldást, annak kidolgozása sokkal bonyolultabbnak tűnik. Ugyan tárgyalások kezdődtek a szembenálló felek között, de ezek a múlt héten megrekedtek Aleppó, a legnagyobb szír város kormányerők általi ostroma miatt. Ekkor felszínre bukkant a nézeteltérés a szuperhatalmak közt: Amerika az orosz bombázásokat okozta, az oroszok szerint viszont ők az ENSZ BT által terroristáknak minősített csoport ellen harcoltak, tehát az akció legitim volt.
A fő ellentét továbbra is Aszaddal kapcsolatos. Az oroszok szerint neki legalább van harcoló és rendfenntartó ereje, rendszerének megdöntése nem lenne megoldás, nem alakulna ki működő életképes rendszer helyette. Amerika szerint viszont jobb lenne egy új politikai berendezkedés. Arról sajnos most nem beszélnek, hogy a legfőbb gondot, a síita-szunnita ellentétet csak a két csoport kettéválasztásával, adott esetben két ország és két rendszer létrehozásával lehetne elérni.