Washingtonban ferde szemekkel nézik az önálló európai katonai törekvéseket és május 1-én egy éles hangvételű levelet küldött a Pentagon az EU kül- és biztonságpolitikai főnökének, amelyben a NATO összeomlásával fenyegetnek egy független EU-s hadsereg megvalósulása esetén. A levél tele van nyílt és burkolt politikai, valamint kereskedelmi fenyegetéssel arra az esetre, ha Brüsszel úgy akarja megvalósítani európai fegyverzeti projektjeit, hogy ez ügyben nem konzultál Washingtonnal. A levél ellenzi az Európai Védelmi Alap (EDF) azon rendelkezéseit, amely az európai cégeket teszi meg az európai védelmi rendszerek technológiai ellenőrévé, válaszul a Pentagon az európai cégek kizárásával fenyeget amerikai fegyverzeti szerződésekből.
Vihar a színfalak mögött
Káncz Csaba |
Mint kiderült, a levél csupán lágy előszele volt annak a május 22-i találkozónak, amely meg nem nevezett EU biztonságpolitikai hivatalnokok és Michael Murphy, az Amerikai Külügyminisztérium Európai és Eurázsiai Ügyekért Felelős Helyettes Államtitkára között zajlott le. A vezető spanyol lap, az El Pais, megszerezte a találkozóról szóló, elképesztő hangulatú feljegyzést. Murphy ugyanis egyszerűen ultimátumot adott az európai félnek, hogy az módosítsa a védelmi terveit.
Murphy kijelentette, hogy ha az EU nem enged be amerikai katonai gyártókat az EU-s katonai programokba programokba (PESCO), akkor Washington esetleg nem védi meg az Uniót egy feltételezett orosz támadás esetén. Ez természetesen a NATO 5. cikkelyének durva megsértése lenne, amely kollektív védelmet ígér bármely tagállam elleni katonai agresszió esetén.
A vezető spanyol lap magyarázatul hozzáfűzi, hogy az utóbbi időszakban éles harc bontakozott ki az amerikai és európai katonai gyártók között a világpiaci részesedését. 2016-ban az amerikai fegyverexport értéke 135 milliárd dollárt ért el, amely mellett eltörpült a 16 milliárd dolláros európai export. De az El Pais szerint Washington tart attól, hogy megismétlődhet az Airbus jelenség: a francia-német repülőgépgyárat ugyanis 1969-ben alapították és mára elragadta a Boeing-től a világpiac felét.
Figyelmeztetés Berlinnek
Valóban, a Fehér Ház agresszív hozzáállása Iránhoz és Kínához egyre inkább ütközik a német és francia kereskedelmi érdekekkel és ezen feszültségeket egyre nehezebb elleplezni. Pompeo amerikai külügyminiszter múlt pénteken látogatott Berlinbe, amely első látogatása volt német földön, holott több, mint egy éve már hivatalban van. Pompeo Berlinben ultimátumot adott a németeknek a Huawei 5G-s projektjével kapcsolatban, egyben újra figyelmeztette Berlint az Északi Áramlat II ügyében, amellyel kapcsolatban a szenátusban már készülnek a szankciók a projektben részt vevő cégekkel szemben.
(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)