Tovább korlátozza az osztrák kormány a társadalmi életet és a szociális érintkezést amiatt, mert a közelmúltban – sok más országhoz hasonlóan – Ausztriában is jelentősen növekedett az új, diagnosztizált koronavírus-fertőzöttek száma.
Éttermekben is kell a maszk
A jövő hétfőtől életbe lépő intézkedések értelmében a zárt térben tartott, magánjellegű ünnepségeken és rendezvényeken maximum tíz fő vehet részt – ez alól csak a temetések és a vallási események jelentenek kivételt. Az éttermekben a jövőben a vendégeknek is maszkot kell hordaniuk, amit csak abban az esetben vehetnek le, ha saját asztaluknál ülnek.
Általános maszkviselési kötelezettséget írnak elő a hatóságok még a szabadtéri piacokon és vásárokon is.
Ezek a korlátozások fájdalmasak, de szükségszerűek annak érdekében, hogy megakadályozzuk a második hullámot
– idézte Sebastian Kurz osztrák kancellárt a Die Welt. Szerinte minden olyan hely fertőzésveszélyes, amely örömet okoz.
Hozzátette: a második hullám katasztrofális következményekkel járna, ezért azt mindenképp el kell kerülni.
Nyugati szomszédunk tavasszal az első országok között lazított a koronavírus-ellenes karanténon Európában, a járvány terjedésének lassulása nyomán.
Ausztria más országoknál gyorsabban és szigorúbban reagált (a koronavírusra), ezért eddig el tudtuk kerülni a legrosszabbat. Ez a körülmény lehetőséget ad arra, hogy gyorsabban kerüljünk ki a krízisből – de csak akkor, ha továbbra is mindannyian következetesen betartjuk az intézkedéseket
-mondta akkor Sebastian Kurz.
Sok fertőzött, de relatív kevés halott
Június óta azonban Ausztriában is egyre több új fertőzést diagnosztizáltak, szeptember közepére pedig az új esetek száma elérte a tavaszi csúcsértékeket:
Eközben az elvégzett tesztek száma csak kis mértékben emelkedett:
A fertőzések számának növekedése ellenére a napi halálesetek száma – legalábbis egyelőre – alacsony szinten maradt, azaz ebben a tekintetben jelenleg nincs második hullám:
Ausztriában mintegy hétezer aktív, diagnosztizált fertőzött van, a halálos áldozatok száma 758. Jelenleg 319 embert ápolnak kórházban, közülük 55-en vannak intenzívosztályon.
Magyarországon az aktív fertőzöttek száma több mint 11 ezer, 669-en hunytak el. 374-en vannak kórházban, közülük 29-en lélegeztetőgépen.
Azaz a magyar és az osztrák járványhelyzet nagyon hasonló.
Európán belül a legtöbben, mintegy 42 ezren az Egyesült Királyságban hunytak el a koronavírus okozta betegséggel összefüggésben.
Olaszországban 35,5 ezren, Franciaországban 31 ezren, Spanyolországban 30,5 ezren vesztették életüket. Az egyetlen, a járvány egész ideje alatt karanténmentes nyugati államban, Svédországban 5860 áldozatot jegyeztek fel. (Háttéranyagunk: a svédeknél nem volt karantén, mégis visszaszorult a vírus.)
Globálisan a legtöbb áldozatot (198 ezret) az Egyesült Államokban regisztrálták. Világszerte több mint 30 millió fertőzöttről tudnak. Közülük 946 ezren hunytak el, 20,5 millióan meggyógyultak.