4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai védelmi miniszter megpróbál erőt sugározni az elbizonytalanodott japán és dél-koreai szövetséges felé. Nem lesz ez egyszerű, hiszen Trump kedden Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit ezért a napokban interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe.
Donald Trump. (MTI/EPA/Jim Lo Scalzo)

Míg a Fehér Ház egyre inkább egy cirkuszhoz hasonlít az utóbbi hetekben, a Pentagon James Mattis új védelmi miniszter vezetésével konzekvensen építkezik és halad előre. Ennek jegyében kezdte meg tegnap Mattis első külföldi útjaként háromnapos látogatását Szöulban és Tokióban, hiszen az Egyesült Államok egy erős és egységes frontot akar a feltörekvő Kínával és az atomrakétákra szert tenni akaró Észak-Koreával szemben. Mattisnak nincsen könnyű dolga, hiszen az észak-kelet ázsiai szövetségesek teljesen elbizonytalanodtak Trump elkötelezettségét tekintve.

Trump a japán devizapolitikáját is támadja

Trump a választási kampány alatt sokakat megrémített a térségben kijelentéseivel, miszerint mindkét országnak többet kell fizetnie az 50 ezer amerikai katona Japán-beli és a 28 ezer katona dél-koreai állomásoztatásáért. Tokió megdöbbent, amikor Trump kivonult a csendes-óceáni szabadkereskedelmi megállapodásból protekcionista tirádáktól kísérve, hiszen azt a japánok alapkőnek tekintették Washington térségbeli elköteleződésében. Ha pedig Trump megvalósítja a „vásárolj amerikait, alkalmazz amerikait” szlogenjét, akkor igencsak megsínylik ezt az ázsiai szövetségesek, amelyek ráutaltak az amerikai befektésekre és nyitott piacokra.

Trump kedden ráadásul Kína mellett Japánt is támadta azzal, hogy mesterségesen alacsonyan tartja devizája árfolyamát. Tokió értetlenségét fejezte ki az intervenciós vádakkal kapcsolatban. Bár szakértők szerint Tokió jobban tenné, ha egyszerűen rápillantana a japán jegybank mérlegére, amely már elérte a japán GDP nagyságát.

Káncz Csaba

Moszkva kulcsszereplő lehet a játszmában

Ráadásul a törékeny hírszerzési együttműködés Szöul és Tokió között is megrendült az utóbbi hetekben, amikor újonnan feltépődtek a történelmi sebek a két állam között. Mi több, Szöul ki akarja engesztelni Pekinget és politikusaik fontolóra vették, hogy a kínai határról visszavonják a THAAD amerikai rakétarendszert. A THAAD (Terminal High Altitude Defense, azaz nagy magasságú, végső fázisú ballisztikus rakéta elleni védelmi rendszer) rendszer az egyik legmodernebb rakétakomplexum, amely képes a kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére. A rendszer érdekessége, hogy az elfogórakéták nem rendelkeznek robbanótöltettel, hanem a rakéta a mozgási energiájával semmisíti meg a célokat (hit-to-kill / kinetic kill).

Amerikai külügyi stratégák szerint bár Trump nem beszéli a diplomácia nyelvét, abban igaza van, hogy Washingtonnak meg kell akadályoznia Pekinget abban, hogy egy Nyugat-ellenes koalíciót hozzon létre. Itt Moszkvának is komoly szerepe van, amely inkább taktikai győzelmeket tud elérni Ukrajnában és Szíriában, a globális visszatérése azonban még odébb van strukturális gyengeségei miatt.

Annak viszont stratégiai jelentősége van, hogy Moszkva milyen irányba dől Nyugat és Kelet között és itt Trump meggyőző lépéseinek szerepe lesz. Peking érzi Trump kezdeti bekerítő műveleteit, ezért a napokban Dongfeng-41 típusú interkontinentális ballisztikus rakétákat telepített az ország észak-keleti részébe, amely legközelebb van az Egyesült Államokhoz. Ezek a rakéták 15 ezer kilométeres hatótávolságúak és 10-12 nukleáris robbanófejjel rendelkeznek. Az utóbbi pár hónapban Peking légelhárító rakétaegységeket is telepített az általa mesterségesen létrehozott szigetekre a Dél-kínai-tengeren.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mikor lesz Rogán-per vagy felcsúti per? Ligeti Miklós a Rogán-botrányról és az elszámoltatás buktatóiról
Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 18. 10:37
Orbán Viktornak is helye lenne azon a szankciós listán, amelyre Rogán Antalt feltették? Bíróság elé állhat a NER legnagyobb hatalmú minisztere? Ligeti Miklóst, a Transparency International jogi igazgatóját ezeken a kérdéseken túl egy esetleges Magyar Péter-kormány lehetőségeiről is kérdeztük az elszámoltatás és a felelősségrevonás területén a Klasszis Podcast friss adásában.
Makro / Külgazdaság GDP, olajár, infláció: kijött az IMF jóslata
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 15:46
A tavaly októberben vártnál 0,1 százalékponttal gyorsabban, 3,3 százalékkal nő idén a globális gazdaság a Nemzetközi Valutaalap (IMF) pénteken kiadott prognózisa szerint. A jövő évre vonatkozó 3,3 százalékos GDP-növekedési várakozás nem változott. Tavaly a globális gazdaság 3,2 százalékkal nőtt.
Makro / Külgazdaság Visszavágták az osztrák GDP-előrejelzést
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 14:31
Lefelé módosította 2029-ig terjedő osztrák GDP-növekedési előrejelzését a Wifo gazdaságkutató intézet pénteken publikált prognózisában.
Makro / Külgazdaság A fővárosi csatornákat is meghódítja Csányi Sándor cégbirodalma
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 11:55
A milliárdos bankvezér érdekeltségének az ellenzéki vezetésű fővárosi önkormányzattal lett közös biznisze.
Makro / Külgazdaság Infláció: drágul a benzin, így minden drágább lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:32
Szombaton tovább emelkednek a kutak nagykereskedelmi árai.
Makro / Külgazdaság Nyereséges, de kockázatos, amit a magyarok az orosz energiahordozókkal tesznek
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 10:03
Az újabb szankciók komoly kihívás elé állíthatják az oroszokat, tovább nehezedhet az energiahordozók importja. A háborús agresszor országnak közben égető szüksége lenne a bevételekre a harcok folytatásához.
Makro / Külgazdaság Hűtlen kezelés? Megszólalt az Integritás Hatóság gyanúsított elnöke
Privátbankár.hu | 2025. január 17. 08:45
Bíró Ferenc szerint az ügyészségi eljárás volumene és időtartama is indokolatlan volt.
Makro / Külgazdaság A kínai édesítő tönkreteszi az európai ipart, visszamenőleg is büntettek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 17:33
Az EU dömpingellenes vámokat vetett ki az ázsiai országból behozott eritritolra, ami sokáig érvényben marad.
Makro / Külgazdaság Magyar cég is megnyalná a sóbizniszt Romániában
Bózsó Péter | 2025. január 16. 15:21
A Salrom romániai monopóliumát két új cég akarja megtörni – az egyiket Magyarországról irányítják.
Makro / Külgazdaság Az üzemanyag-fogyasztás 2024-es számai nem derűsek
Privátbankár.hu | 2025. január 16. 14:45
Tavaly 0,5 százalékkal több motorbenzin és 1,4 százalékkal kevesebb gázolaj fogyott a kiskereskedelmi forgalomban, mint 2023-ban, így az üzemanyag-fogyasztás átlagosan 0,6 százalékkal csökkent.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG