4p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit Brexit-ügyi minisztérium jelenlegi állapota jól tükrözi London teljes fejetlenségét az EU-s kiválással kapcsolatban. Washington támogatásáról biztosította Londont egy nagyszabású kétoldalú kereskedelmi szerződés megkötéséhez a brit kiválás után. Ennek viszont az az ára, hogy London nem sodródik közel Pekinghez.
Theresa May brit miniszterelnök a Downing Street 10-nél. (Kép forrása: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

19 hónap telt el a Brexit népszavazás óta, de a londoni kormány és a kormányzó párt belharcokba süllyedve még mindig képtelen felmutatni egy olyan világos nemzet-stratégiát, amelyet mind az ország lakóiak többsége, mind az európai partnerek elfogadnának. Valóban, maga a Brexit önsorsrontó ötlete is sokkal inkább tükrözte a brit konzervatívok belharcait, mint a brit kormány az ország javára tett javaslatát. Theresa May miniszterelnök 2016 júliusi hatalomra kerülésének egyik első lépése volt a Brexit-minisztérium (Department for Exiting the EU) felállítása. Ez a minisztérium jelenlegi állapotában már önmagában tükrözi a Brexitet körülvevő teljes fejetlenséget Londonban: a 600 fősre tervezett intézményt havonta átlagosan másfél tucat alkalmazottja hagyja faképnél, és bár jelenleg 143 pozícióra keresnek embert, azt lasszóval sem tudnak fogni.

Mi lesz a kereskedelmi szerződésekkel?

May és 50 fős üzleti delegációjának három napos látogatása Kínába január végén azt a célt szolgálta, hogy kínai befektetéseket csábítson az Egyesült Királyságba és egy új kereskedelmi szerződést kössön Pekinggel, mivel jövő márciusban London kiválik az EU-ból. A miniszterelnök elmondta a kínai állami TV-nek, hogy London nyitott akar lenni a külvilágra és meg akarja erősíteni kapcsolatait szerte a világban. Azt nem tette hozzá, hogy amíg a brit exportnak csupán 3.1 százaléka ment Kínába 2016-ban, addig a válófélben lévő EU-ba a teljes brit export 43 százaléka. Liam Fox kereskedelmi miniszternek a kínai látogatás után be kellett vallania, hogy fogalma sincsen, mikor lesz képes London kereskedelmi szerződést kötni Pekinggel.

David Cameron korábbi miniszterelnök 2015 márciusában – ellenszegülve Washingtonnak és saját biztonsági apparátusának – első nyugati országként csatlakozott a Peking által alapított Ázsiai Infrastruktúra Befektetési Bankhoz (AIIB), amelyet a kínaiak a Világbank egyik ellenpólusának szánták. Cserébe Peking megnyitotta Londonban az első kínai külföldi pénzügyi központját, amely jüanban leszámítolt kínai államadóssággal kereskedik. Tavaly decemberben pedig Philip Hammond pénzügyminiszter 1 milliárd dolláros befektetési alapról állapodott meg Pekingben az „Egy Övezet Egy Út” (OBOR) kínai infrastrukturális és geopolitikai projekt támogatására.

Washington piros lámpája

Káncz Csaba

De az OBOR-nak komoly geopolitikai vetületei vannak, amely sérti Washington érdekeit, ezt pedig London sem hagyhatja figyelmen kívül. May pekingi látogatása előtt találkozott az amerikai elnökkel Davosban, aki Washington támogatásáról biztosította egy nagyszabású kereskedelmi szerződés megkötéséhez a brit kiválás után. Ennek viszont az az ára, hogy London nem sodródik közel Pekinghez.

A félreértések elkerülése végett May pekingi látogatására időzítve Mike Pompeo CIA vezér interjút adott a BBC-nek, amelyben kifejtette, hogy a kínaiak komoly erőfeszítéseket tesznek az amerikai kereskedelmi információk ellopására és behatolnak nyugati iskolákba is. Londonban megértették az üzenetet és a brit miniszterelnök Pekingben nem írta alá az egyetértési nyilatkozatot (MOU) az OBOR-ral kapcsolatban. Bár számos keleti EU tagállam már csatlakozott az OBOR-hoz, ezt eddig sem Brüsszel, sem Berlin, sem Párizs nem tette meg. Washington és Nyugat-Európa attól tart, hogy az OBOR építése során Kína a saját cégeit preferálja és az eurázsiai tengely mentén erősítené meg geostratégiai érdekeit.

Káncz Csaba jegyzete.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kijött a várt inflációs adat, egészen meglepő
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 16:51
Az Egyesült Államokban váratlanul több mint négyéves mélypontra lassult az éves fogyasztóiár-emelkedés üteme áprilisban, havi szinten pedig a vártnál kisebb mértékben emelkedett a fogyasztói árindex.
Makro / Külgazdaság Jogi kiskapuval vágna vissza az EU a magyar vétónak
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:53
Július végén lejárnak az Oroszországgal szembeni szankciók.
Makro / Külgazdaság Évtizedek óta nem jött ilyen hír a tengerentúlról
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 15:33
Az amerikai költségvetés 258,4 milliárd dollár többlettel zárt áprilisban, ami 23,3 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi 209,5 milliárd dollár aktívumot. 
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot 
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 14:59
A miniszterelnök szerint példátlan titkosszolgálati akció indult Magyarország ellen.
Makro / Külgazdaság Kitört a jókedv Németországban
Privátbankár.hu | 2025. május 13. 13:13
Májusban a ZEW gazdaságkutató intézet németországi és euróövezeti gazdasági hangulatindexe egyaránt az elemzők által vártnál jobban javult.
Makro / Külgazdaság Az orosz árnyékflotta csak a kezdet volt, még veszélyesebb, ami utána jöhet
Litván Dániel | 2025. május 13. 05:59
Az orosz árnyékflotta továbbra is hatalmas mennyiségekben szállítja az orosz olajat. De úgy tűnik, valami még rosszabb is jön: a teljesen illegálisan közlekedő tartályhajók.
Makro / Külgazdaság Megfizetjük az árát, ha bizonytalanságba taszítjuk a magyar cégeket
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 19:06
Az árrésstop és más, a piaci működést korlátozó intézkedések rövid távon segíthetik az infláció visszaszorítását, de hosszabb távon alulbecsülik ezek negatív hatását – mondta munkatársunk a TrendFM műsorában, ahol az amerikai gyorsjelentési szezon is szóba került.
Makro / Külgazdaság Zelenszkij ennek a hírnek biztosan nem örült
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 16:23
Rossz adat jött az ukrán gazdaságból.
Makro / Külgazdaság Megszólalt a minisztérium a költségvetési hiányról
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:38
Nőnek az állami bevételek, de a költségvetés április végéig így is közel 3000 milliárd forintos hiánnyal zárt.
Makro / Külgazdaság Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság? Lengyel Lászlótól ezt is megkérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. május 12. 11:09
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója május 20-án, kedden délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG