6p

A katonai adónak nevezett céges teher ötszörösére emelkedne, a 20 százalékos áfához is hozzányúlnának, kicsit növelnék. Mindeközben lejjebb vették a várható gazdasági növekedési ütemre szóló előrejelzést és a fűtési szezon közeledtével ezerrel készülnek az ősztől megnövekvő energiaigényekre.

Egyre nagyobb sebeket üt a háború az ukrán gazdaságon és ezt a veszteséget csak rendkívüli intézkedésekkel lehet mérsékelni. A múlt héten sikerült átütemezni a külföldi adósságfizetést, így átmenetileg nincs államcsőd-veszély, bár a Fitch Ratings a CC szintről az alacsonyabb C szintre rontotta Ukrajna hosszú távú devizakibocsátói nemteljesítési besorolását. A  nemzetközi hitelminősítő aggódik, szerinte az átütemezési megállapodás a csődhöz hasonló folyamatnak a kezdete. 

Bárhogy is legyen, az biztos, hogy a költségvetés ráncba szedése még így is óriási feladat. Kellenek népszerűtlen döntések, például adóemelés.

Megszorítás és adóemelés lehet a recept a túléléshez
Megszorítás és adóemelés lehet a recept a túléléshez
Fotó: Ukrán Nemzeti Bank

A kormány a napokban jóváhagyta azt a törvénytervezetet, amely 500 milliárd hrivnyával (1 hrivnya=8,86 forint) növeli az állami költségvetés 2024-es kiadásait. 78 milliárddal több jut a katonák bérére, 256 milliárdot költenek speciális gépekre és berendezésekre, 40 milliárdot katonai mérnöki létesítményekre, 120 milliárdot egyéb védelmi kiadásokra. 

Ezeknek a pluszkiadásoknak a fedezete részben adóemelésből teremthető elő, 140 milliárd hrivnyát akarnak beszedni ezzel a módszerrel. Az úgynevezett katonai adót például 1,5-ről 5 százalékra emelik a cégeknél. A csomagküldés eddig 150 eurós értékig áfamentes volt, ezt az értéket most leviszik 45 euróra. Az ukránok milliószám használják ezt a szállítási módot, több csomagküldő cég jól prosperált a forgalomból, úgyhogy itt még tényleg lehet tartalék.

A katonai adó azonban több szakértő szerint is inkább kártékony a gazdaságra nézve. 

„Eddig évente mintegy 200 milliárd hrivnya érkezett a költségvetésbe ezen a címen, de a brutális emelés visszavet sok vállalkozást – vélik vállalkozói szervezetek, amelyek más forráskeresést követelnek a kormánytól" – erősítette meg egy minapi sajtóértekezleten Andrij Dligacs, az Advanter Group vezérigazgatója.

A cégvezető szerint súlyos aggodalmak vannak a cégek és az állampolgárok körében is, hiszen nincs arra garancia, hogy ezek a pénzek ténylegesen eljutnak a hadsereghez, s azokat fegyverekre és lőszerekre lehet költeni. Az állami bürokrácia még mindig óriási, akárcsak a korrupció, a közbeszerzés nem átlátható.

Nem kímélte Dligacs a kormányt sem. Azt mondta, hogy országosan az alkalmazottak fizetésének 35 százaléka láthatatlan az adóhatóság előtt, a fekete- vagy szürkegazdaságban eltűnik, a mozgósítás kaotikus, ott is nagy a megvesztegetés, hiszen a férfiak közül sokan meg akarják úszni a frontot és ezért mindenre képesek, minden pénzügyi forrást bevetnek. Szerinte egyébként a jövedéki adót, az ingatlanadót, a telekadót kellene emelni és átmenetileg az áfát is növelhetnék.

Más üzletemberekhez hasonlóan ő is sürgette, hogy vezessenek be radikális reformokat a vámpolitikában és vámigazgatásban. Ezen kívül át kell világítani a közforrások felhasználását és a biztonsági erők készenléti szintjét és csökkenteni a forgalmi adót.

Danilo Hetmancev, az ukrán parlament pénzügyi, adó-és vámügyi bizottságának elnöke elismerte, hogy durva beavatkozásokra készül a kormány, de szerinte egyszerűen nincs más lehetőség. Azzal riogatott, hogy ha nem jönnek a pluszbevételek, akkor az év végén rendkívül kritikus helyzetbe kerül a hadsereg és ezt senki sem akarhatja.

Kevésbé volt megértő Nyina Juzsanyina parlamenti képviselő, a bizottság egyik tagja, aki szerint nagy lendületet venne ezzel az ukrán cégek külföldre költözése. Itt megjegyezzük, hogy lapunk a napokban írta meg, hogy az orosz támadás kezdete óta már több mint 40 ezer ukrán céget jegyeztek be Lengyelországban.

Juzsanyina úgy látja, hogy inkább a költségvetés kiadási oldalán kellene vágni egy jó nagyot. Például vannak olyan tételek, amelyek mellé azt írták, hogy „esetleg”, szerinte ezek elhagyásával legalább 100 milliárd hrivnyát lehetne megtakarítani. Sürgette, hogy bármekkora is lesz a katonai adó, az egyes szektorokban pontosítsanak, hogy melyik területet érinti. Például a járművek kereskedelmében válasszák külön az új és használt autókat. 

A kormány egyébként nem egységes az adóemelések terén. A pénzügyi tárca a szegényebb rétegekre való figyelemmel nem támogatja, hogy az áfát mindenre egységesen növeljék. A megemelt katonai adót csak a nem alapvető áruknál és szolgáltatásoknál érvényesítenék, egyebek között az autóknál, az ingatlanoknál és az ékszereknél. A jótékonysági és civil szervezetek által behozott és a hadseregnek átadott járművek kivételt képeznének.

Ami a katonai kiadásokat illeti, ott az a terv, hogy 2025-ben a 2 ezer milliárd hrivnyát is meghaladja. Az erről szóló csomagot már beterjesztették a parlamentnek.

Az energetikai rendszert folyamatosan gyalulja az orosz hadsereg, de a kormány most úgy látja, hogy a költségvetésben elegendő forrás lesz az ősszel induló fűtési szezonra és az áramigényeket is kielégíthetik. Ebben jelentős szerepe van annak, hogy a nyugati segélyek egy igen markáns része különféle energetikai rendszerekből és eszközökből áll, ezek már megérkeztek az országba. Egyes fronthoz közeli és részlegesen megsérült rendszereket már helyreállítottak.

Az ukrán gazdaságnak azonban rövid távú gondjai is vannak és a korábban elképzelt idei növekedési ütem biztosan nem tartható. Rózsaszínű ábránd volt az év elején előrejelzett 4,6 százalékos GDP-bővülés. Szerhij Marcsenko pénzügyminiszter a múlt héten beismerte: elszámították magukat, a háború többet visz el, az oroszok által okozott infrastrukturális károk óriásiak, és az export sem tud annyit hozni, hogy teljesíthető legyen ez a terv, így most már csak 3,5 százalékkal számolnak. Az Ukrán Nemzeti Bank egy hajszálnyival optimistább, júliusi előrejelzése szerint 3,7 százalékkal növekedhet idén a gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mibe kerül nekünk az orosz gázvezeték elzárása?
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 16:44
A Trend FM hétfő reggeli adásában az év első napjainak fontosabb történéseit elemezte munkatársunk, Király Béla. Így az év elején az Ukrajnán át futó gázvezeték lezárásának következményeiről volt szó, illetve arról, hogy ennek milyen hatása lehet az ellátásbiztonságra, akár az európai gazdasági helyzetre. Emellett terítékre került az év végi kisebb emelkedést követően látható érdemi forintgyengülés is, annak nemzetközi és hazai okait és következményeit is elemezte kollégánk.
Makro / Külgazdaság Infláció: azért drágul a benzin, mert gyengül a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 6. 11:25
Ahogy arra számítani lehetett, tovább emelkednek a hazai üzemanyagárak, köszönhetően a forint további gyengülésének a dollárral szemben.
Makro / Külgazdaság Nagy botrány volt belőle, most csendben törölték a pénzintézetet
Vég Márton | 2025. január 5. 13:09
Törölték a cégjegyzékből a Széchenyi István Hitelszövetkezetet. Töröcskei István bankár-üzletembert szoros baráti szálak fűzték a jobboldali körökhöz. Egy ideig.
Makro / Külgazdaság Vajon Nagy Márton zsebkendőt készítsen elő, vagy pezsgőt hűtsön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 5. 11:41
A turisztikai szálláshelyek, az ipari termelés és az ipari termelői árak, valamint a kiskereskedelem tavaly novemberi adatait teszi közzé a Központi Statisztikai Hivatal a jövő héten.
Makro / Külgazdaság Tizenhét éves rekord dőlt meg a spanyol gazdaságban
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 14:01
Spanyolországban 2 millió 561 ezer volt a regisztrált munkanélküliek száma tavaly decemberben, ilyen kevés munkanélkülit decemberben 2007 óta nem jegyeztek föl.  Tavaly novemberhez viszonyítva a munkanélküliek száma 25 ezer 300-zal (0,98 százalékkal) csökkent – közölte a spanyol munkaügyi hivatal pénteken.
Makro / Külgazdaság Vérrel-verítékkel küzd Nagy Márton egy fontos mutatóért
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:46
Bár a 2024-es költségvetést eredetileg 2,9 százalékos hiánycéllal tervezték meg, még messze vagyunk a teljesítésétől. A GDP-arányos hiány 2024. III. negyedévben 3,0 százalékos volt, az első három negyedévben pedig 3,5 százalékos lett.
Makro / Külgazdaság Nagy Mártonék nem válaszolnak, pedig milliárdokról van szó
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:22
Milliárdokat pumpáltak az Eximbankba.
Makro / Külgazdaság Újabb pocsék gazdasági adat érkezett Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 08:31
2024 novemberében az export értéke éves szinten csökkent, míg az import növekedett a KSH első becslése szerint. 
Makro / Külgazdaság Ha Norvégián múlna, teljesülne Orbán Viktor álma
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 12:58
Ha mindenhol úgy vennék az elektromos autókat, mint a skandináv országban, tényleg jó lapra tett volna Magyarország az akkugyártással és a villanyautókkal.
Makro / Külgazdaság Ez már az Ausztriában dolgozó magyaroknak is rosszul eshet
Privátbankár.hu | 2025. január 2. 11:44
Jelentősen nőtt az osztrák munkanélküliség az előző hónaphoz és a 2023-as adathoz képest is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG