Az Európai Bizottság több hónapos huzavona után úgy döntött, hogy megkezdődhetnek a tárgyalások az IMF-fel egy új hitelkeretről. Garanciákat kaptak a kormánytól a jegybank függetlenségére.
Megkezdődhetnek a tárgyalások az IMF-fel és az Európai Unióval egy Magyarország számára nyújtandó hitelkeretről - jelentette ki az Európai Bizottság szóvivője szerdán - írja az Origo. Az Európai Bizottság közleménye szerint a döntést a tegnapi Orbán-Barroso csúcs után hozták meg, mivel a Bizottság első embere szerint Magyarország elegendő kötelezettséget vállalt.
Orbán Viktor és Manuel Barroso a tegnapi informális megbeszélés után |
Bejött a magyar stratégia
Január közepén indított három kötelezettségszegési eljárást az Európai Bizottság Magyarország ellen, a jegybank függetlensége ügyében, a bírák korai nyugdíjazása miatt illetve az adatvédelmi ombudsman ügyében.
A Bizottság bejelentése után meredeken erősödött a forint az euróval szemben, a piacok már korábban is fordulatként értelmezték az Orbán-Barroso találkozót és egyre optimistább hangulatban várták a magyar IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos fejleményeket. Csökkent a CDS-felárunk is. |
Az MNB-törvényt a kormány módosítja, Brüsszel egyelőre megelégszik azzal is, hogy az EKB által kért módosítások nem kerülnek be a törvénybe, de a magyar fél ígéretet tett rá, további módosításokra is hajlandó. A másik két ügyet úgy tűnik Brüsszel a továbbiakban nem veszi számításba, mint előfeltétel - vagyis sikeres volt az a magyar taktika, mely arra játszott, hogy a nem pénzügyi jellegű feltételeket Brüsszel ne használja fel politikai nyomásgyakorlásra.
Az MNB-vel kapcsolatos eljárást a szükséges jogszabályok elfogadása után az EB megszünteti. Marad még nyitott kérdés így is, például a jegybanki vezetők fizetése és a monetáris tanácstagok eskütétele, de ezt az EKB-nak kell majd lemeccselnie a magyar féllel. A másik két kötelezettségszegési eljárás végére - az uniós szabályoknak megfelelően - az Európai Bíróságon kerülhet pont.
A kormányfő tegnap informális találkozón vett részt, ahol tájékoztatta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság elnökét a magyar ügyekről. A kormányfő békülékeny hangneme és a találkozó utáni nyilatkozata, miszerint közel az áttörés, azonnal megnyugtatta a piacokat. Hogy az Európai Bizottság is így gondolta, arra Barroso rugalmassága is bizonyíték volt: eredetileg ma nem kerültek volna terítékre a magyar kötelezettségszegési eljárások a Bizottságnál.