A 15 legfejlettebb európai ipari gazdaság államadósságára kidolgozott Markit SovX index ugyanakkor 71,5 bázispont - vagyis 10 millió dollárnyi adósságra átlagosan 71.500 dollár - volt, jelezve, hogy az európai szuverén adósságok törlesztésbiztosítása már többe kerül a jó besorolású cégadósokra köthető hasonló tranzakcióknál.
A Financial Times szerdai kommentárja szerint a piac a pénzügyi válság óta "sutba dobta a régi szabálykönyvet", amelynek alapján a befektetők még kockázatmentesnek tekintették az európai kormányadósságokat. A piac ugyanis a jelek szerint - most első ízben - azt kezdi beárazni, hogy a fejlett ipari államok nagyobb valószínűséggel válnak hátralékossá adósságuk törlesztésével, mint a befektetésre ajánlott besorolású vállalati adósok.
Jelentősen csökkent a tavalyi év végére a kereskedelmi és állami adósság-kibocsátók adósminőségi romlásának üteme világszerte - áll a Moody´s Investors Service szerdán Londonban kiadott összesítésében. A nemzetközi hitelminősítő az elemzésben közölte: a nála kockázati osztályzattal ellátott szuverén és vállalati adósok körében 1,4:1-re csökkent a le- és felminősítések rátája 2009 utolsó negyedévében, vagyis az osztályzatrontások száma már kevesebb mint a másfélszerese volt a javított besorolásokénak. A tavalyi harmadik negyedévben 4:1, a második negyedévben még 9:1 volt ez a negatív arány a Moody´s listáján. |
A legnagyobb londoni CDS-piaci adatszolgáltató cégnél, a CMA DataVisionnél szerdán az MTI-nek elmondták: a görög szuverén CDS-ügyletek díja jelentős, csaknem 10 bázispontos emelkedéssel 288,3 bázispont volt a szerdai londoni kereskedésben. A görög CDS-tranzakciók ára az előző kereskedési napot 278,9 bázisponton zárta, és már ez is meredek, 24 bázispontos napi drágulás volt.
A görög szuverén törlesztéskockázat-biztosítási ügyletek árdinamikája jelzi, hogy folyamatosan romlik Görögország mint államadós piaci megítélése, amely most már számottevően rosszabb az euróövezeten kívüli legtöbb kelet-közép-európai EU-tagállaménál is. Magyarország CDS-tranzakcióinak árazása például 216,6 bázispont volt a szerdai londoni kereskedésben az irányadó ötéves futamidőre; gyakorlatilag stagnált a 216,5 bázispontos előző záróval összemérve.
Nemrégiben két nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings és a Standard & Poor´s egyaránt a közepes befektetői "BBB" kategóriába sorolta át a görög adósságot az elsőrendű "A" sávból. Görögország az első - és eddig az egyetlen - olyan euróövezeti tagállam, amelyet több hitelminősítő is visszasorolt a közepes "BBB" osztályzati sávba.
A londoni elemzői közösségben Görögországnak a hazai össztermékhez mérve 12,5 százalék feletti idei államháztartási hiányt, a következő néhány évben pedig 140 százalék felé közelítő államadósság-rátát jósolnak.
A hitelminősítők azonban a világ legnagyobb gazdasági erőcentrumainak súlyosan romló közfinanszírozási helyzetére is felhívták már a figyelmet. A Fitch Ratings, amely a héten megerősítette az Egyesült Államok lehető legjobb, "AAA" szintű kormányadósi besorolását, ehhez fűzött londoni elemzésében kiemelte: ha az amerikai kormány nem hoz "nehéz adó- és kiadási döntéseket" az államháztartási hiány három-öt éven belüli csökkentésére, az államadósság az évtized második felére olyan szintet érhet el, ami már nyomást gyakorolna az Egyesült Államok elit "AAA" adósi státusára.
A Fitch becslése szerint az amerikai államháztartási deficit tavaly a hazai össztermék (GDP) 11,4 százaléka volt, és az idén is még 11 százalék, jövőre pedig 8,5 százalék lesz.
A Standard & Poor´s tavaly - hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó lépéssel - már stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia szintén "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok mellett a brit nettó államadósság középtávon elérheti a GDP-érték 100 százalékát.
A csillagászati összegű gazdaságösztönző és banki tőkepótló intézkedések nyomán a GDP-arányos brit államháztartási hiány a kormány előrejelzése szerint is eléri a 12,6 százalékot az idei pénzügyi évben.
A brit osztályzati kilátás tavalyi rontása megrettenést váltott ki a piacon. Felmerült ugyanis annak a rémképe, hogy ha Nagy-Britannia elveszítheti "AAA" besorolását, akkor a hasonló költségvetési és államadósság-gondokkal küszködő Egyesült Államok ugyanilyen szintű adósosztályzata sincs biztonságban, márpedig az amerikai "AAA" a piaci kockázatmegítélés globális alapmércéje.
Brüsszel szankciókkal fenyegeti Görögországot
Kicsit kevesebb a nem fizető cégadós
Amerikai adósbesorolás: első osztály intővel
Az euró korántsem csodaszer
Továbbra is érdemes Magyarországra hozni a pénzt
Veszélyben Izland adósbesorolása
MTI